Ağaçların Faydaları Nelerdir? Ağacın Önemi Nedir?

Ağaçların Önemi Nedir?

Ağaçlar (çam, meşe, ardıç, sedir, kavak, kiraz, ceviz, kestane, ayva gibi) hayatımızın vazgeçilmez birer parçasıdır ve ağaçların faydaları (yararları) bitmez; onların oluşturduğu ormanlar ise Dünyamızı ayakta tutan yegane değerlerin en önemlilerindendir ve doğal kaynaklar bakımından zenginlikleri olağanüstüdür.

Tüketim toplumu olarak maalesef artık ağaçları ve aslında genel olarak doğayı tüketiyoruz ve kendimizi de yok olmanın eşiğine sürüklüyoruz. Bunlar gerçekleşirken, Küresel Isınma denilen bir gerçeği ortaya çıkarttık. Bununla mücadele etmek ve daha iyi bir Dünya ortaya çıkartmak için en önemli hamlemiz Ağaç dikmek olmalıdır; buna mecburuz. Ağaçların onlarca, hatta yüzlerce faydası olduğunu bilmemiz ve onlara sahip çıkmamız gerekiyor.

Ağaçların faydaları nelerdir?
Ağaçların faydaları nelerdir?

Ağaçların en önemli faydaları

1 – Küresel Isınma ile mücadele eder

Havada ki karbondioksidi emer ve oksijen verirler. Bu ağaçların en bilinen özelliğidir; fakat karbondioksit gazını bünyelerine almaları büyüme amaçlı olsa da en büyük ve en ucuz küresel ısınmayla mücadele yöntemi olarak kabul görmektedir. Bu yüzden sürekli ağaç dikmek için arazi ve bütçe ayrılması bir zorunluluk olarak benimsenmelidir.

2 – Havayı temizlemek ağaçların faydaları arasındadır

Kokuyu ve kirli ve zehirli gazları (azot dioksit, ozon, sülfür) emerler, partikül maddeleri filtreler ve bünyelerinde tutarlar (yetişkin bir ağaç yılda 1,7 kg hapsedebilir; türlere göre bu değişkenlişk gösterir.). Özellikle yol kenarı ve şehirlerde çok önemli katkıları vardır.

3 – Oksijen üretir

Bir dönüm yetişkin ağaç, 18 kişinin yıllık oksijen ihtiyacını sağlayabilir.

Bunu da okumalısınız: Ormanların Faydaları Nelerdir?

Yazımızın özet halini video olarak izleyebilirsiniz:

Ağaçların Faydaları Nelerdir?
Ağacın faydası saymakla bitmez; hele ki yaşlı ağaçların faydaları çok daha fazladır.
Ağacın faydası saymakla bitmez; hele ki yaşlı ağaçların faydaları çok daha fazladır.

4 – Sokakları ve şehirleri daha serin yaparlar

Hepimiz biliriz ki ağaçların gölgesi altında yazın kavurucu sıcaklarından kurtulmuş oluruz; bu özellik sayesinde ağaçların yoğun olarak bulunduğu sokak ve caddeler daha serin olur ve özellikle şehirde yaşayanlar daha rahat bir yaz mevsimi geçirirler.

5 – Su tasarrufuna yardımcı olurlar

Ağaçlar bulundukları yerde daha az su tüketilmesini sağlarlar. Çimen ve çiçek gibi peyzaj seçimleri su tüketimini arttıracak tercihlerdir. Ağaçlar suyu emer ve atmosfere bırakırlar; Dünya’nın yağmur döngüsünün yarısını oluşturur. Ağaçların olmadığı yerde su yoktur.

Ayrıca, ağaç yaprakları toprağa düştüğünde bir örtü görevi görerek, toprağın neminin buharlaşıp gitmesine engel olur.

6 – Suların kirlenmesini engellerler

Ağaçlar, nehirleri ve gölleri sonlandıracak partikül maddelerini filtreleyerek suyun daha temiz olmasını sağlayarak su kalitesini artırır. Bu sebeple baraj göllerinin havzalarına ağaçların dikilmesi ve ormanların oluşturulması çok büyük önem arz eder. Bunun yanın da ise çevresel diğer kirleticilerden kaynaklı kirlilikleri de benzer şekilde filtreleyip bünyesine alarak topraktan çekip çıkartır ve yer üstü ve yer altı su kaynaklarının kirlenmesinin önüne geçer.

7 – Sel riskini azaltırlar

Genelde aşırı yağışlar sonrasında meydana gelen sel felaketi, bazı durumlarda ise normal seyreden yağmur olayından sonra da olabilmektedir. Bunun sebebi ise bölgenin dik ve bitki örtüsünden, özellikle ağaçlardan yoksun olmasından kaynaklanmaktadır. Bölgeye has coğrafi ve iklim şartları ile örtüşen köklenmesi kuvvetli ve derinlere inen ağaçların yoğun olarak bulunması sel risklerini en aza indirmekte faydalı olabilmektedir. Burada ağaçlar ve diğer bitki türleri yağmurun emilmesinde önemli birer etkendir. Bir nevi yağmur suyu hasadı yaparak hem kendi yaşamlarını sürdürmekte ve hem de sel gibi felaketlerin önlenmesine yardımcı olmaktadır.

8 – Toprak ve rüzgar erozyonunu engellemeye yardımcı olurlar

Ağaçların Faydaları arasında toprağa sahip çıkması belkide en önemlilerindendir. Arazi ve toprak yapısına göre dikilecek değişik türden ağaçlar, kök yapıları ve yayılma potansiyelleri sayesinde toprağı hem yatay hem de dikey olarak sım sıkı tutar ve rüzgar, yağmur vb etkilerden kaynaklı erozyona karşı korur.

Erozyonunun Çevreye Zararları
Erozyonunun Çevreye Zararları

9 – İnsanları, özellikle çocukları zararlı güneş ışınlarından korurlar

Yaptıkları muazzam gölge ve serinliğin yanında, ağaçlar aynı zamanda da güneşin zararlı ışınlarını da tutarlar ve alt kısımlarına geçirmezler. Bu faydadan en çok çocuklar yararlanmaktadırlar.

10 – Gıda sağlarlar

Yalnızca insanlara değil, kuşlara ve vahşi yaşamın diğer paydaşlarına da yaşamsal gıda sağlarlar. Sincaplar, meşe palamudu, fındık, ceviz vb. yemişler olmadan hayatlarını sürdürme şansı bulamazlar. Çiçekleri ve ağaç gövdeleri arılar için nektar, polen ve propolis kaynağıdır.

11 – İyileştirici etkileri vardır

Hastaların camlarının önünde ağaç olması bu konuda katı sağladığı bir çok bilimsel çalışma ile kanıtlanmıştır.

Ağaçlar yaşam alanlarının daha sağlıklı olmasını sağlar.
Ağaçlar yaşam alanlarının daha sağlıklı olmasını sağlar. – Kaynak

12 – Ağaçların olduğu sokak ve mahallelerde şiddet eğilimi daha azdır

Ağaçlar saldırganlığı, şiddeti ve suçu azaltabilir mi? Çok sayıda çalışma buna “Evet!” diyor. Sosyoekonomik faktörlerden bağımsız olarak, yüksek ağaç gölgelik seviyeleri ile düşük suç seviyeleri arasında güçlü bir ilişki vardır. Amerika Connecticut’ta ağaç gölgesinde% 10’luk bir artış, mülkiyet suçlarında % 14’lük ve şiddet içeren suçlarda% 15’lik bir düşüşle ilişkilendirilmiş. Baltimore’da benzer sonuçlarda ise ağaç gölgelerinde her % 10 artış için tüm dış suçlarda% 12 düşüş gözlemlenmiş. (Kaynak: Reduce crime and violence with trees in your neighborhood)

13 – Mevsimlerin geçişlerini net olarak bizlere gösterirler

Ağaçların yapraklarına bakarak hangi mevsimde olduğumuzu kolaylıkla anlarız. İlk bahar yeşilli ve çiçekli yazları meyveli, son bahar ise bir renk cümbüşü sunar.

Mevsim geçişlerini ağaçlar net bir şekilde gösterebilir.
Mevsim geçişlerini ağaçlar net bir şekilde göstererek bizleri sürekli bilgilendirebilirler.

14 – Ekonomik getirisi yüksektir

Yüzlerce çeşit ağacın meyvesinin yanında kesildiklerinde kereste, mobilya vb. ihtiyaçlar için kullanılmaları çok yaygın birer ekonomik kazançtır; şişelenmiş sıvı gıdaların sağlıklı kalabilmesi için gerekli olan mantar üretiminin de tek kaynağıdır.

15 – Ağaçlar öğreticidir ve aynı zamanda birer iyi oyun arkadaşıdır

Ağaçlar bilge varlıklardır ve çocuklar onlardan çok fazla bilgiyi görerek ve uygulamalı olarak öğrenebilirler ve çokta iyi bir oyun evidir çocuklarımız için.

Ağaçlar çocuklar için birer oyun evidir!
Ağaçlar çocuklar için birer oyun evidir!

16 – Toplumların gelecekleri için kilit bir bileşendir

Toplumlar ayakta kalmak ve yüz yıllar süren bir yaşam dünyası kurmak istiyorlarsa ağaçlar onların vazgeçilmez dayanakları olacaktır. Ağacın korunmadığı ve üretimin teşvik edilmediği coğrafyalar kaybetmiştir yada kaybetmeye mahkumlardır.

Toplumların gelecekleri için önemli bir gösterge ve ana birer etkenlerdir.
Toplumların gelecekleri için önemli bir gösterge ve ana birer etkenlerdir.

17 – Çalışanları mutlu ederler

Ofis çalışanları camlarının önünde ağaç gördüklerinde daha mutlu, stressiz ve tatmin olmuş bir şekilde çalışmalarına devam ederler.

18 – Havanın nemlenmesini sağlarlar

Topraktan aldıkları suyu, yapraklarından nem şeklinde havaya bırakırlar. Bu şekilde su çevrimine katkıda bulunurlar hem de havanın nemlenmesini sağlarlar.

19 – Enerjiden tasarruf sağlarlar

Evlerin etrafına uygun şekilde dikilmiş ağaçlar havalandırma, ısınma ve dolayısıyla enerji maliyetlerinde tasarruf etmemize yardımcı olurlar.

20 – Emlak değerini arttırırlar

Ağaçların bulunduğu sokaklarda emlak değerlerinde olmayanlara göre artış gözlemlenmiştir. Bunun en büyük sebebi, ağaçların insanlara huzur ve mutluluk vererek bulundukları yeri güzelleştirmeleri ve değerli kılmalarıdır.

21 – Trafiğin daha sakin ilerlemesine yardımcı olur

Yapılan bilimsel çalışya göre, sürücüler tarafından ağaçlarla kaplı sokak ve caddelerin daha güvenli olduğu algılanıyor ve sürüş hızlarında önemli derecede azalmalar meydana geliyormuş. (Kaynak: The Street Tree Effect and Driver Safety)

22 – Hayvanlar ve insanlar için bir yuva ve barınak görevi görür

Otobüs beklerken bizi yağmur, güneş vb. etkenlerden koruması, kuş, sincap gibi hayvanlara yuva görevi görmesi.

Canlılar için barınaktır
Canlılar için barınaktır

23 – Ağaçlar güneş ışığını ormanlara taşırlar

Güneşten gelen güneş ışığın yönünü orman yararına dağıtan kimyasal bir sis yaratırlar. Bu sayede ormanlarda fotosentezin daha yüksek düzeyde olması sağlanır.

24 – Ağaçlar sahip oldukları halkaları ile bize geçmişten bilgi verirler

Ağaç halkaları iklimi öğrenmemizi sağlıyor ve bize geçmişte ağaç halkası incelenen ağacın bulunduğu coğrafya ve yaşam koşulları hakkında bilgi veriyor.

Bu listeye daha çok ekleyeceklerimiz olacaktır; ağaç yetiştirmenin doğaya ve insana katkıları gerçeken çok. Ağaçlar yani aslında bitkilerin hemen hemen hepsi çok değerli ve önemliler. Bu sebeple ağaç ve bitki yetiştirmeye, onları korumaya devam etmeliyiz.

25 – Yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alırlar

Çevreci, ekolojik ve sürdürülebilir şekilde yönetilirse, ağaçlar yenilenebilir enerji (biyokütle enerjisi) olarak kullanılabilir.

26 – Kanseri önlemeye yardımcı olabilirler

Doğal öldürücü hücreler antikanser proteinler salgılayarak tümör hücrelerini öldürebildiğinden ve orman banyosu bağışıklık sistemimizi güçlendirdiğinden, orman ziyaretlerinin kanser oluşumu ve gelişimi üzerinde önleyici etkisi olabilir.

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, SAVE WATER BY SAVING OUR TREES!Trees and Air Pollution18 HEALTH BENEFITS OF TREES AND FORESTS

Ağaçların Faydaları Nelerdir? Ağacın Önemi Nedir?” hakkında 40 yorum

 1. Geri izleme: » Ağaç Nasıl Dikilir? | Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform |

 2. Geri izleme: » Ağaçların Yaşama Tutunma Azimleri Gerçekten Muhteşem! | Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform |

 3. Geri izleme: » Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır? | Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform |

 4. Geri izleme: Dünyanın En Dikkat Çekici Ağaçları - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform | Çevre Bilinci – Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform |

 5. Geri izleme: Ormanların Faydaları - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform | Çevre Bilinci – Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform |

 6. Geri izleme: Ağaç Halkaları İklimi Öğrenmemizi Sağlıyor - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

 7. Geri izleme: Ağaçlar Birbirleriyle Nasıl Konuşur? - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

 8. Geri izleme: Sincaplar Çok Eğlenceli ve Muzipler!

 9. Geri izleme: Adaptasyon Harikası Ağaçlar

 10. Geri izleme: Kuraklık Ağaç Yapraklarının Şekillerini Değiştiriyor!

 11. Geri izleme: Türkiye'nin Yağmur Ormanları Tehlikede: Palovit Vadisi

 12. Geri izleme: Çevre Bilinci Nasıl Kazandırılır?

 13. Geri izleme: AĞAÇ DİKMELİ, unutmayın ama AĞAÇ DİKMELİ!!! - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

 14. Geri izleme: Yeryüzünde Var Olan Doğal Kaynaklar

 15. Geri izleme: Ağaçlar da Uyuyor!

 16. Geri izleme: Asit Yağmurları Nasıl Oluşur?

 17. Geri izleme: Çok geç olmadan önce. - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

 18. Geri izleme: Melike Demirağ'dan Dünya için yazılmış bir şarkı "Duyun Beni"

 19. Geri izleme: Çölleşmeye Son Veren Adam! - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

 20. Geri izleme: Küresel ısınmaya dur demek için bir gün ayırın!

 21. Geri izleme: Yeni Zelanda, İklim Değişikliği İle Mücadele İçin 1 Milyar Ağaç Dikmek İstiyor

 22. Geri izleme: Ormanları Korumanın Yolları

 23. Geri izleme: Fındık Nasıl Yetiştirilir?

 24. Geri izleme: Ağaçları Korumak için Neler Yapmalıyız? - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

 25. Geri izleme: Sivrisineklerden Korunmanın Doğal Yolları Nelerdir?

 26. Geri izleme: Dünya Çevre Günü - 5 Haziran

 27. Geri izleme: Derince’nin En Değerli Yeşil Alanı "Derince Asker Hastanesi" Betonlaşmaya mı Kurban Edilecek!

 28. Geri izleme: Ağaç Bombası Bırakan Uçaklar!

 29. Geri izleme: Ağaçların Kalp Atışları Var!

 30. Geri izleme: Türkiye'de Yetişen Ağaç Türleri ve Özellikleri Nelerdir? - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil

 31. Geri izleme: Ağaçta Yaşayan İnsanlar

 32. Geri izleme: Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

 33. Geri izleme: Ağaç Ev: Çocukların En Güzel Rüyası

 34. Geri izleme: Çevreye Saygı Nedir? Çevreye Saygılı Bireyler Nasıl Yetiştirilir?

 35. Geri izleme: Çevre Bilinci

 36. Geri izleme: Bitki Körlüğü Nedir ve Neden Önemlidir? Nasıl Önlenebilir?

 37. Geri izleme: 2019'da En Çok Okunan Yazılarımız: Çevre, Ağaç, Geri Dönüşüm!

 38. Geri izleme: Biyoçeşitlilik Nedir? Biyoçeşitliliğin Önemi ve Faydaları Nelerdir?

 39. Geri izleme: Teknoloji Üstü Güç: Ağaç | KreatifBiri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir