Ağaçları Korumak için Neler Yapmalıyız? Hangi Önlemleri Almalıyız?

Ağaçları korumak için bir şeyler yapmalıyız!

Ağaçların tüm dünyada hızlı bir şekilde yol olması korkutucu; ağaç tüketimi artık üst seviyede! “Yeşil alanların çoğaltılması için neler yapılmalıdır” ve “ağaçları korumak için neler yapılmalı” sorularına cevaplar bulmalıyız. Kurtuluşumuz burada gizli…

Doğal kaynaklar içerisinde yer alan ağaç ve ağaçların oluşturduğu ormanlar gezegenimiz için bir felakete sebep olabilirler. Ağaçları korumak, küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadelede ilk önceliğimiz olmalıdır.

Ağaçların önemi ve ormanların faydaları göz önüne alındığında dünyadaki yaşam için kritik öneme sahip olduklarını anlayabiliriz.

Ağaçları korumak ve ağaç tüketimini azaltmak için neler yapabiliriz?
Ağaçları korumak ve ağaç tüketimini azaltmak için neler yapabiliriz?

Ağaçları korumanın yolları nelerdir? Ne yapılabilir?

Ağaçları korumak için ve dolayısıyla ormansızlaşmayı önlemek için ortalama bir insan ne yapabilir? Hiç düşündünüz mü?

 1. Yazıcıyı daha az kullanın: Ağaçlar kağıt için kesilir. Ne kadar az basarsanız, o kadar az kağıt kullanılır. Sonuç olarak, ne kadar az baskı yaparsanız o kadar az ağaç kesilir.
 2. Kağıdın çift tarafına da yazdırın: Yazdırmanız gerekiyorsa, sayfanın her iki tarafına da yazdırın. Bu, kağıt tüketimini yarıya indirecektir.
 3. Faturalarınızı dijital ortama taşıyın: Faturalarınızı postada basılı kopya yerine e-posta yoluyla almayı tercih etmek kağıda olan talebi azaltır. Günümüzde bir çok firma bu seçeneği sunmaya başladı.
 4. Sertifikalı orman ürünlerini satın alın: Bu ürünler çevreye karşı sorumlu bir şekilde tedarik edilmektedir. Eğer ürün FSC Sertifikalı değilse, bu ürünleri satın almamayı tercih edebilirsiniz.
 5. Bambu kağıdına geçin: Bambu kolayca sürdürülebilir bir yaşam döngüsü içindedir. Ağaçlardan çok daha hızlı bir şekilde, beş yıl içinde olgunluğa erişir. Aynı işlevlere de sahip olduğu için ağaçların ürettiği kağıt talebini azaltmak için mümkün olduğunca bambu kağıt kullanmaya çalışabilirsiniz. (Bambu Kağıt)
 6. Dijital kitaplara geçin: Tek bir aygıtta sınırsız kitap kaynağınız olduğundan dijital kitaplar da daha kullanışlıdır. Kağıda basılmış bir kitabın aksine, karanlıkta dijital bir cihazdan da okuyabilirsiniz. Klasik karton kapaklı kitapların yeri ayrı ama bazı tercihlerimiz bu yönde olabilmeli.
 7. Ağaçları korumak için kütüphaneyi kullanın: Gerçek kitapları okumayı tercih ediyorsanız, yerel kütüphanenizden kitap ödünç alarak çevreye yine katkıda bulunmuş olursunuz.

Kaynak: 25+ Fabulous Ways to Protect Trees and Conserve Forests

Ağaçları Korumak için Neler Yapmalıyız? Hangi Önlemleri Almalıyız?” hakkında 6 yorum

 1. Geri izleme: AĞAÇ DİKMELİ, unutmayın ama AĞAÇ DİKMELİ!!!

 2. Geri izleme: Ağaç Nasıl Dikilir?

 3. Geri izleme: Ormanların Faydaları Nelerdir?

 4. Geri izleme: Ağaçların Kalp Atışları Var!

 5. Geri izleme: Sıfır Atık Nedir? Neden Önemlidir?

 6. Geri izleme: Fındık Nasıl Yetiştirilir? Fındık Ağacı ve Fındığın Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir