Türkiye’de Yetişen Ağaç Türleri (Çeşitleri) ve Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizde Yetişen Ağaç Çeşitleri

Türkiye, flora ve fauna bakımından oldukça zengindir. Her bölgesinde kendine has endemik türleri de içermektedir. Ağaç türleri, bu çeşitliliğin en önemli halkalarındandır. Bu zenginliği korumak ve çeşitlendirmemiz gerekmektedir. Türkiye’de yetişen ağaç türleri ne kadar çeşitli ve zengin olursa o kadar ülkemizde zenginleşir.

Lütfen okuyun: Ağaçların Faydaları Nelerdir?

Peki, Dünyanın 60.000’den fazla ağaç türüne ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz? Bu ağaçlar temiz hava, su, biyolojik çeşitlilik, sosyal etki, sağlık ve iklim için bir çok güzelliği bize sağlıyor!

Türkiye'de Yetişen Ağaç Türleri (Çeşitleri) ve Özellikleri Nelerdir?
Türkiye’de Yetişen Ağaç Türleri (Çeşitleri) ve Özellikleri Nelerdir?

Ağaç türleri açısından sahip olduğumuz bu zenginlik, ağaçların faydaları noktasında bize büyük katkılar sağlamaktadır. Türkiye’de yetişen Ağaç Türleri listemiz kısaca şu şekildedir.

Ağaç Türleri

Akasya ağacı

Akasya ağacının farklı türlerini etrafınızda görmeniz mümkündür. Genellikle parklarda, yol kenarlarında ve bahçelerde görülen bu ağacın çiçekleri de göze hoş gelmektedir. Ağırlıklı olarak beyaz çiçekleri olsa da, mor çiçekli akasya ağaçlarını görmekte mümkündür.

Akça ağaç

Alıç ağacı

Yaygın olarak alıç, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın ılıman bölgelerinde bulunur. Alıç türleri genellikle çalı tipi veya küçük ağaçlardır; yetişkinlerin 15 m yüksekliğine kadar büyüdükleri görülür.

Armut ağacı

Avokado ağacı

Avokado ağacının gelişmesi için ılık bir iklime, az rüzgarlı ve iyi havalandırılmış topraklara ihtiyacı vardır. Ağaçlar kısmen kendi kendine tozlaşma gerçekleştirebilir, ancak aşılama veya meyvesinin tohumu ile daha etkili bir şekilde büyütülür.

Ayva ağacı

Ceviz ağacı

Çam ağacı

Çınar ağacı

Defne ağacı

Defne ağacı, aromatik yaprakları yemeklerde, ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılan bir ağaçtır. Akdeniz bölgesinde yaygın olarak yetişen bu ağaç, ülkemizde bir çok yerde de süs bitkisi olarak sıklıkla görülmektedir.

Diş budak ağacı

Dut ağacı

Erik ağacı

Elma ağacı

Fındık ağacı

Meyvesi, daha doğrusu yemişi fındık olan, tarımsal ve ekonomik değeri yüksek bir ağaçtır. Yabani fındık ağacı olarak ormanlarda da bulunur. Karadeniz iklimine çok iyi adapte olmuştur. Ordu, Giresun, Trabzon, Düzce, Sakarya başta olmak üzere onlarca ilimizde yetiştirilmektedir.

Gürgen ağacı

Huş ağacı

Huş ağaçları, ince, kâğıt gibi kabukları ile karakterize edilir. Avrupa ve Asya’ya özgü yaklaşık 50 ve 15 türü ile de Kuzey Amerika’da yetişmektedir.

İğde ağacı

İncir ağacı

Kahve ağacı

Kakao ağacı

Kakao ağacı, en fazla 7-8 m boyunda büyüyebilecek tropik bir yaprak dökmeyen ağaçtır. Tozlaşma için sineklere dayanan pembe ve beyaz çiçekleri vardır.

Kavak ağacı

Kayın ağacı

Kestane Ağacı

Kestane ağaçları meyvelerini dikenli kabuklar içerisinde yetiştirir ve sonbahar aylarında yenilecek halde bize sunarlar. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde yaygın olarak bulunsa da, Aydın gibi Ege illerinde de yetiştirilmektedir.

Kiraz ağacı

Kocayemiş ağacı

Kokar ağaç

Limon ağacı

Meşe ağacı

Muşmula ağacı

Muz ağacı

Muz bitkisi bir ağaç gibi uzun boylu büyür, fakat gövdesi yoktur: basit bir büyük yaprak sapı kümesidir. Bu teknik olarak onu bir bitki olarak sınıflandırır, ama görüntüsü türüne göre devasa bir ağaçtır. Ülkemizde yaygın olarak Alanya ve Anamur başta olmak üzere Akdeniz bölgesinde yaygın olmakla beraber, süs ağacı olarak Karadeniz bölgesinde dahi görülmektedir.

Nar ağacı

Sedir ağacı

Servi ağacı

Söğüt ağacı

Vişne ağacı

Yaban mersini (likapa) ağacı

Yaban mersini, tatlı yenilebilir meyveleri olan çalı tipi bir ağaç çeşididir. “Süper gıda” olarak nitelendirilen yaban mersini, mükemmel diyet lifi, C vitamini, K vitamini, manganez, demir ve birçok antioksidan kaynağıdır. Genellikle tatlı bir meyve olarak taze yenir ve çeşitli hamur işlerinde pişirilebilir.

Zambak ağacı

Zeytin ağacı

Kaynak: TREE SPECIES

Türkiye’de Yetişen Ağaç Türleri (Çeşitleri) ve Özellikleri Nelerdir?” hakkında 2 yorum

  1. Geri izleme: Asit Yağmuru ve İklim Değişikliği Ormanlar için İyi midir?

  2. Geri izleme: Ağaç Çeşitliliğinin Ormanlara, Ormancılığa ve Ekosistemlere Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir