Türkiye’de Yetişen Ağaç Türleri (Çeşitleri) ve Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizde Yetişen Ağaç Çeşitleri

Türkiye, flora ve fauna bakımından oldukça zengindir. Her bölgesinde kendine has endemik türleri de içermektedir. Ağaç türleri, bu çeşitliliğin en önemli halkalarındandır. Bu zenginliği korumak ve çeşitlendirmemiz gerekmektedir. Türkiye’de yetişen ağaç türleri ne kadar çeşitli ve zengin olursa o kadar ülkemizde zenginleşir.

Konuyla ilgili okumalık: Ağaçların Faydaları Nelerdir?

Peki, Dünyanın 60.000’den fazla ağaç türüne ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz? Bu ağaçlar temiz hava, su, biyolojik çeşitlilik, sosyal etki, sağlık ve iklim için bir çok güzelliği bize sağlıyor!

Türkiye'de Yetişen Ağaç Türleri (Çeşitleri) ve Özellikleri Nelerdir?
Türkiye’de Yetişen Ağaç Türleri (Çeşitleri) ve Özellikleri Nelerdir?

Konuyla ilgili okumalık: Ormanların Faydaları Nelerdir?

Ağaç türleri açısından sahip olduğumuz bu zenginlik, ağaçların faydaları noktasında bize büyük katkılar sağlamaktadır. Türkiye’de yetişen Ağaç Türleri listemiz kısaca şu şekildedir.

Ağaç Türleri

Ahlat ağacı

Ahlat Ağacı
Ahlat Ağacı

Ahlat ağacı, yaban armudu olarak bilinen ve Anadolu’nun bir çok yerinde yetişebilen ağaç çeşitleri arasında yer alır. İklim ve bölge gözetmeksizin ortama adapte olmakta zorlanmaz.

Akasya ağacı

Akasya ağacının farklı türlerini etrafınızda görmeniz mümkündür. Genellikle parklarda, yol kenarlarında ve bahçelerde görülen bu ağacın çiçekleri de göze hoş gelmektedir. Ağırlıklı olarak beyaz çiçekleri olsa da, mor çiçekli akasya ağaçlarını görmekte mümkündür.

Akça ağaç

Akçaağaçların, 10-45 m yüksekliğe kadar büyüyen ağaçlardır. Türlerin çoğu yaprak dökendir ve çoğu sonbahar yaprak rengiyle ünlüdür, ancak güney Asya ve Akdeniz bölgelerinin birçoğu yeşildir. Kök sistemlerinin çoğu, altındaki diğer bitki örtüsünün büyümesini engelleyen tipik olarak yoğun ve liflidir.

Alıç ağacı

Yaygın olarak alıç, Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’nın ılıman bölgelerinde bulunur. Alıç türleri genellikle çalı tipi veya küçük ağaçlardır; yetişkinlerin 15 m yüksekliğine kadar büyüdükleri görülür.

Ardıç ağacı

Ardıç, (Juniperus cinsi), Kuzey Yarımküre boyunca dağılmış yaklaşık 60 ila 70 tür aromatik yaprak dökmeyen ve selvi ailesinin (Cupressaceae) çalı veya tipi ağaç cinsidir. Bazı türler süs bitkisi olarak yetiştirilir ve kerestesi içinde kullanılır.

Armut ağacı

Armut, bahçede veya manzarada büyütmek için müthiş bir ağaçtır. Zararlılara elmalardan daha az eğilimlidir, yıllarca güzel bahar çiçekleri ve bol meyve sağlarlar. Armut ağacının üç ana çeşidi vardır: Avrupa, Asya ve melez. Armut ağaçları kış sonu veya erken ilkbaharda dikilebilir. En iyi meyve verimi için iyi drene edilmiş toprak, iyi hava sirkülasyonu ve güneş ihtiyacı olur.

Avokado ağacı

Avokado ağacının gelişmesi için ılık bir iklime, az rüzgarlı ve iyi havalandırılmış topraklara ihtiyacı vardır. Ağaçlar kısmen kendi kendine tozlaşma gerçekleştirebilir, ancak aşılama veya meyvesinin tohumu ile daha etkili bir şekilde büyütülür.

Ayva ağacı

Ateş dikeni ağacı

At kestanesi ağacı

Ceviz ağacı

Çam ağacı

Çınar ağacı

Çitlenbik ağacı

Çoban püskülü ağacı

Defne ağacı

Defne ağacı, aromatik yaprakları yemeklerde, ilaç ve kozmetik sanayisinde kullanılan bir ağaçtır. Akdeniz bölgesinde yaygın olarak yetişen bu ağaç, ülkemizde bir çok yerde de süs bitkisi olarak sıklıkla görülmektedir.

Diş budak ağacı

Dut ağacı

Erik ağacı

Elma ağacı

Erfuvan ağacı

Fındık ağacı

Meyvesi, daha doğrusu yemişi fındık olan, tarımsal ve ekonomik değeri yüksek bir ağaçtır. Yabani fındık ağacı olarak ormanlarda da bulunur. Karadeniz iklimine çok iyi adapte olmuştur. Ordu, Giresun, Trabzon, Düzce, Sakarya başta olmak üzere onlarca ilimizde yetiştirilmektedir.

Gürgen ağacı

Gülibrişim ağacı

Hurma ağacı

Huş ağacı

Huş ağaçları, ince, kâğıt gibi kabukları ile karakterize edilir. Avrupa ve Asya’ya özgü yaklaşık 50 ve 15 türü ile de Kuzey Amerika’da yetişmektedir.

İğde ağacı

İncir ağacı

Kahve ağacı

Kakao ağacı

Kakao ağacı, en fazla 7-8 m boyunda büyüyebilecek tropik bir yaprak dökmeyen ağaçtır. Tozlaşma için sineklere dayanan pembe ve beyaz çiçekleri vardır.

Kavak ağacı

Kayın ağacı

Kestane Ağacı

Kestane ağaçları meyvelerini dikenli kabuklar içerisinde yetiştirir ve sonbahar aylarında yenilecek halde bize sunarlar. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde yaygın olarak bulunsa da, Aydın gibi Ege illerinde de yetiştirilmektedir.

Kiraz ağacı

Kocayemiş ağacı

Kokar ağaç

Kuşburnu ağacı

Limon ağacı

Mahlep ağacı

Mazı ağacı

Malta eriği (Yeni dünya) ağacı

Meşe ağacı

Muşmula ağacı

Muz ağacı

Muz bitkisi bir ağaç gibi uzun boylu büyür, fakat gövdesi yoktur: basit bir büyük yaprak sapı kümesidir. Bu teknik olarak onu bir bitki olarak sınıflandırır, ama görüntüsü türüne göre devasa bir ağaçtır. Ülkemizde yaygın olarak Alanya ve Anamur başta olmak üzere Akdeniz bölgesinde yaygın olmakla beraber, süs ağacı olarak Karadeniz bölgesinde dahi görülmektedir.

Nar ağacı

Papaz külahı ağacı

Portakal ağacı

Sabun ağacı

Sedir ağacı

Servi ağacı

Söğüt ağacı

Şeftali ağacı

Şimşir ağacı

Vişne ağacı

Yaban mersini (likapa) ağacı

Yaban mersini, tatlı yenilebilir meyveleri olan çalı tipi bir ağaç çeşididir. “Süper gıda” olarak nitelendirilen yaban mersini, mükemmel diyet lifi, C vitamini, K vitamini, manganez, demir ve birçok antioksidan kaynağıdır. Genellikle tatlı bir meyve olarak taze yenir ve çeşitli hamur işlerinde pişirilebilir.

Zambak ağacı

Zeytin ağacı

Kaynak: TREE SPECIESUrban Tree Species Directory

Türkiye’de Yetişen Ağaç Türleri (Çeşitleri) ve Özellikleri Nelerdir?” hakkında 6 yorum

  1. Geri izleme: Asit Yağmuru ve İklim Değişikliği Ormanlar için İyi midir?

  2. Geri izleme: Ağaç Çeşitliliğinin Ormanlara, Ormancılığa ve Ekosistemlere Faydaları

  3. Geri izleme: GELECEĞE NEFES - 11 MİLYON AĞAÇ, BUGÜN FİDAN YARIN NEFES

  4. Geri izleme: Avokado Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Avokadonun Faydaları Nelerdir?

  5. Geri izleme: Miyawaki Yöntemi: Orman İnşa Etmenin Daha İyi Bir Yolu!

  6. Geri izleme: 2019'da En Çok Okunan Yazılarımız: Çevre, Ağaç, Geri Dönüşüm!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir