Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Enerjiyi muhafaza etmemiz gerekli ve mutlaka enerji tasarrufu yapmalıyız. Bilinçli birer vatandaş olarak yapmamız gereken bir çok şey var ve bunlardan birisi de yaşantımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz evimizdeki enerji kullanımımızı kontrol altında tutmak.

100 Ways to Personally Help the Environment = Çevreye yardım etmenin 100 Yolu” adlı bir güzel bir çok liste oluşturulmuş. Bizde anlaşılabilir bir şekilde burada yer alanların bir kısmını hem direk çeviri ve hem de Türkiye şartlarına uygun olması amacıyla katkılarda bulunarak sizinle paylaşmak istedik. Ayrıca Karbon Ayak İziniz adlı kitap tam da bu konuyla birebir örtüşüyor. Ve mutlaka edinip okumanızı tavsiye ediyoruz.

Enerji tasarrufunun yolları neledir?

Enerji tasarrufunun yolları neledir?

Enerji tasarrufu nasıl yapılır?

 1. Evinizde eğer bir havalandırma sistemi mevcut ise bunun filtrelerini zamanı geldiğinde mutlaka yenisi ile değiştirin.
 2. Eğer merkezi havalandırma sistemi kullanıyorsanız kullanmadığınız odalardaki havalandırma deliklerini kapalı tutun.
 3. Su ısıtıcınızın/kombinizin derecesini eğer mümkünse daha düşük bir değere ayarlayın.
 4. Uzun bir süre evden uzakta kalacaksanız giderken kombinizi ve diğer çalışmasına gerek olmayan tüm elektrikli aletlerinizi kapatın.
 5. Buzdolabınızın derecesini biraz yüksek tutun. Yazın pek mümkün olmayabilir fakat kışın daha yüksek bir sıcaklıkta da çalıştırarak yiyeceklerinizin taze kalmasını sağlayabilirsiniz.
 6. Fırınınızı kullanırken kapağını mümkün olduğunca az açın çünkü her açtığınızda 25-30 derecelik bir kayıp oluyor.
 7. Kullanmadığınız ortamların lambalarını mutlaka kapalı tutun ve ayrıca evdeki elektrikli aletleri fişten çekili olarak saklayın. Çünkü bir çoğu bekleme modunda bile enerji tüketmeye devam eder. Lamba ve elektrikli aletlerin kullanımına ihtiyacınız yoksa çalıştırmayın.
 8. Fırın yada ocak yerine mikrodalga kullanmayı tercih edin.
 9. Giysilerinizi yıkarken sıcak su değilde ılık yada soğuk su kullanmayı tercih edin.
 10. Alacağınız elektrikli aletlerin enerji tüketim değerlerini mutlaka kontrol edin, cihazların üzerinde bu değerler mutlaka bulunur. Aynı işi yapabilecek aletlerden daha az enerji harcayanını tercih etmeye çalışın.
 11. Klasik ampul yerine  daha az enerji tüketen florasan veya led lamba tercih edin.
 12. Evinizin duvarlarını, su borularını, ısıtma sistemini, çatınızı, kapı ve pencereleri mutlaka izole edin.
 13. Evinizin etrafına ağaç dikerek yazın sıcaktan ve kışın soğuktan korunma sağlayın. (Ağaçların En Önemli Faydaları Nelerdir?)
 14. Mümkün olduğu kadar soğuk suyu tercih edin.
 15. Evinizin yalıtımını iyi yapın.

Bu yazı kaynak olarak aldığımız makaleler şunlardır: 1, 2, 3Yorumlar (5)

poliüretan köpük

04 Mayıs 2016 saat 01:18    


Çok güzel bir paylaşım olmuş. Teşekkürler


[…] hedeflere, güneş panelleri alternatif enerji kaynaklarının kullanımı, yüksek verimli aydınlatma armatürleri, sürdürülebilir ve çevre […]

Su Tasarrufu Etmenin ve Suyu Korumanın Yolları

05 Nisan 2019 saat 13:53    


[…] tamamen doldurursanız, bulaşıkları elle yıkamaktan daha az su kullanırsınız. Su ve enerji tasarruflu cihazlar kullanıyorsanız, daha da fazla tasarruf […]


[…] dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve […]

Ağaçlar da Uyuyor!

16 Nisan 2019 saat 15:30    


[…] ağaçlar güneşe karşı açılı olacak dalları gevşeterek büyük olasılıkla enerji tasarrufu […]

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site