Çevre Haberleri Derlemeleri - 1

Her hafta bir kaç kez çevre üzerine paylaşılmış olan öncelikli olarak Türkçe ve İngilizce haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız. İyi okumalar…
cevre-haberleri
  • Hava kirliliği kalitesiz uykuya da sebebiyet veriyor : Uyku sürecinde nefes aldığımız havanın kalitesini inceleyen uzmanlar, havadaki kirliliğin kalitesiz ve kötü uykuya yol açabileceğini belirtiyor. Araştırma uyku verimliliği adı verilen, yatakta uyuyarak geçirilen süre ile uyanık geçirilen süreyi karşılaştırıyor.
  • Yaşasın Arılar! : Sayıları korkutucu hızla azalan arılara destek olmak için Buğday ekibi olarak kolları sıvadık. AB Erasmus+ tarafından desteklenen “Live and Let Bee - Arıları Yaşatalım” projesiyle, Türkiye’de doğa, arı ve insan dostu arıcılık yöntemlerinin yaygınlaşması için çalışacağız.
  • Propolis gerçekten mucizevi mi? : Yapılan çalışmalara göre, propolis sahip olduğu fenolik bileşenlerden dolayı antimikrobiyal bir etki gösteriyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kanser oluşumunu baskılıyor.
  • 15 adımda çevreci bayram tatili : Bayram tatiline az kaldı. Bu yıl da kimimiz yakınlarını ziyaret edecek, kimimiz uzun tatili fırsat bilip yeni yerler keşfedecek. Tatil planınız ne olursa olsun daha sürdürülebilir ve çevreci bir bayram tatili için hazırladığımız ipuçlarına mutlaka göz atın.
  • Sürdürülebilir Tarım İlkeleri İyi Uygulama Rehberi yayınlandı: 2015 yılında sürdürülebilir tarıma geçiş konusunda Türk iş dünyasına bir yol haritası sunmak amacıyla Sürdürülebilir Tarım İlkeleri’ni yayımlayan İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) bu çalışmayı yeni bir raporla güçlendirdi.
  • Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde Daha Az Plastik Daha Çok Yaşam: Her yıl 4 Ekim tarihi, tehlike altındaki türlere ve hayvanların yaşamı üzerindeki tehdide dikkat çekmek için Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanıyor. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), bu yıl 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde “Plastik atıkların yaban hayatına etkisi”ne dikkat çekiyor.
  • Bozayılar sağlıklı yaşam alanlarının göstergesi: Bozayılar (Ursus arctos) beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimleri ile içinde bulunduğu yaşam alanlarının sağlıklı olduğunun göstergesi. Bu nadir türün korunması insanın da dahil olduğu tüm canlılar için büyük değer taşıyor. Bu nedenle ayılar Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa Yaban Hayatı ve Doğal Yaşam Ortamlarını Koruma (Bern) Sözleşmesi’ne göre kesin koruma altında.


Yorumlar

Yorum yok

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site