Çevre Haberleri Derlemeleri - 1

Her hafta bir kaç kez çevre üzerine paylaşılmış olan öncelikli olarak Türkçe ve İngilizce haberleri ve gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız. İyi okumalar…
cevre-haberleri
 • Hava kirliliği kalitesiz uykuya da sebebiyet veriyor : Uyku sürecinde nefes aldığımız havanın kalitesini inceleyen uzmanlar, havadaki kirliliğin kalitesiz ve kötü uykuya yol açabileceğini belirtiyor. Araştırma uyku verimliliği adı verilen, yatakta uyuyarak geçirilen süre ile uyanık geçirilen süreyi karşılaştırıyor.
 • Yaşasın Arılar! : Sayıları korkutucu hızla azalan arılara destek olmak için Buğday ekibi olarak kolları sıvadık. AB Erasmus+ tarafından desteklenen “Live and Let Bee - Arıları Yaşatalım” projesiyle, Türkiye’de doğa, arı ve insan dostu arıcılık yöntemlerinin yaygınlaşması için çalışacağız.
 • Propolis gerçekten mucizevi mi? : Yapılan çalışmalara göre, propolis sahip olduğu fenolik bileşenlerden dolayı antimikrobiyal bir etki gösteriyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kanser oluşumunu baskılıyor.
 • 15 adımda çevreci bayram tatili : Bayram tatiline az kaldı. Bu yıl da kimimiz yakınlarını ziyaret edecek, kimimiz uzun tatili fırsat bilip yeni yerler keşfedecek. Tatil planınız ne olursa olsun daha sürdürülebilir ve çevreci bir bayram tatili için hazırladığımız ipuçlarına mutlaka göz atın.
 • Sürdürülebilir Tarım İlkeleri İyi Uygulama Rehberi yayınlandı: 2015 yılında sürdürülebilir tarıma geçiş konusunda Türk iş dünyasına bir yol haritası sunmak amacıyla Sürdürülebilir Tarım İlkeleri’ni yayımlayan İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) bu çalışmayı yeni bir raporla güçlendirdi.
 • Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde Daha Az Plastik Daha Çok Yaşam: Her yıl 4 Ekim tarihi, tehlike altındaki türlere ve hayvanların yaşamı üzerindeki tehdide dikkat çekmek için Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanıyor. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), bu yıl 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde “Plastik atıkların yaban hayatına etkisi”ne dikkat çekiyor.
 • Bozayılar sağlıklı yaşam alanlarının göstergesi: Bozayılar (Ursus arctos) beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimleri ile içinde bulunduğu yaşam alanlarının sağlıklı olduğunun göstergesi. Bu nadir türün korunması insanın da dahil olduğu tüm canlılar için büyük değer taşıyor. Bu nedenle ayılar Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa Yaban Hayatı ve Doğal Yaşam Ortamlarını Koruma (Bern) Sözleşmesi’ne göre kesin koruma altında.
 • Başardık, arılara zarar veren üç pestisit yasaklandı: 150 binden fazla insanın imzası, karar alıcılarla yapılan görüşmeler, bilimsel raporlar, videolar, sivil toplum kuruluşlarıyla atılan ortak adımlar nihayet sonuç verdi. Arı sağlığına doğrudan tehdit oluşturan ve tarımda kullanılan üç kimyasal madde belli bir takvimle Türkiye’de de yasaklandı.
 • Toprak varsa çay da var: Sürdürülebilir çay tarımının temelini oluşturan toprak sağlığının korunması amacıyla TEMA Vakfı ve Doğuş Çay iş birliği ile 2016 yılında dünyanın sayılı çay üretim merkezlerinden biri olan Rize’de yürütülmeye başlanan ‘Her Dem Toprak İçin’ Projesi yeni dönem çalışmaları ile devam ediyor. Proje sayesinde bugüne dek elde edilen kazanımları ve gelecek dönemde yapılacak uygulamaları paylaşmak üzere TEMA Vakfı Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenlendi.
 • Enerji Bakanlığı’ndan yılda 700 lira enerji tasarrufu için ipuçları: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, enerji tüketiminde verimlilik ve tasarruf sağlamaya ilişkin ip uçlarını paylaştığı kamu spotunda enerjide yıllık 700 liraya kadar tasarruf sağlanabileceğini belirtti.
 • 25 kilo elektronik atık getirene sinema bileti hediye!: İstanbul Kartal Belediyesi, 15 Mart’a kadar 25 kg elektronik atık getiren herkese sinema bileti hediye edecek.
 • Greenmetric Endeksine Türkiye’den 32 üniversite girdi: Endonezya Üniversitesi tarafından üniversiteleri sürdürülebilirlik alanındaki seviyelerini, kendi değerlendirmeleri ile belirleme amacı ile 2010 yılından beri gerçekleştirilen GreenMetric Endeksi çalışmasının 2018 yılı sonuçları açıklandı.


Yorumlar

Yorum yok

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site