Çevre Haberleri

Çevre üzerine paylaşılmış olan öncelikli olarak Türkçe ve İngilizce haberler ile Türkiye ve Dünyada gerçekleşen gelişmeleri sizlerle paylaşıyor olacağız.
Hava kirliliğinin yarattığı asit yağmurları gibi olumsuzluklar, pestisitlerin arılar ve diğer böcekler üzerine etkileri, plastiklerin deniz canlılarının canını almaya devam etmesi, toprağın kimyasal gübreler ile kirletilmesi gibi onlarca çevre üzerine haberi buradan okuyabileceksiniz. İyi okumalar…
Çevre Haberleri

Çevre Haberleri

Çevre Haberleri

 • Hava kirliliği kalitesiz uykuya da sebebiyet veriyor :

  Uyku sürecinde nefes aldığımız havanın kalitesini inceleyen uzmanlar, havadaki kirliliğin kalitesiz ve kötü uykuya yol açabileceğini belirtiyor. Araştırma uyku verimliliği, yatakta uyuyarak geçirilen süre ile uyanık geçirilen süreyi karşılaştırıyor.

 • Yaşasın Arılar! :

  Sayıları korkutucu hızla azalan arılara destek olmak için Buğday ekibi olarak kolları sıvadık. AB Erasmus+ tarafından desteklenen “Live and Let Bee – Arıları Yaşatalım” projesiyle, Türkiye’de doğa, arı ve insan dostu arıcılık yöntemlerinin yaygınlaşması için çalışacağız.

 • Propolis gerçekten mucizevi mi? :

  Yapılan çalışmalara göre, propolis sahip olduğu fenolik bileşenlerden dolayı antimikrobiyal bir etki gösteriyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kanser oluşumunu baskılıyor.

 • 15 adımda çevreci bayram tatili :

  Bayram tatiline az kaldı. Bu yıl da kimimiz yakınlarını ziyaret edecek, kimimiz uzun tatili fırsat bilip yeni yerler keşfedecek. Daha sürdürülebilir ve çevreci bir bayram tatili için hazırladığımız ipuçlarına mutlaka göz atın. (Eko-Turizm Nedir?)

 • Sürdürülebilir Tarım İlkeleri İyi Uygulama Rehberi yayınlandı:

  Türk iş dünyasına bir yol haritası sunmak amacıyla Sürdürülebilir Tarım İlkeleri’ni yayımlayan İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği bu çalışmayı yeni bir raporla güçlendirdi.

 • Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde Daha Az Plastik Daha Çok Yaşam:

  Her yıl 4 Ekim tarihi Hayvanları Koruma Günü olarak kutlanıyor. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), bu yıl 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde “Plastik atıkların yaban hayatına etkisi”ne dikkat çekiyor.

 • Bozayılar sağlıklı yaşam alanlarının göstergesi:

  Bozayılar (Ursus arctos) beslenme alışkanlıkları ve yaşam biçimleri ile içinde bulunduğu yaşam alanlarının sağlıklı olduğunun göstergesi. Bu nedenle ayılar Türkiye’nin de taraf olduğu Avrupa Yaban Hayatı ve Doğal Yaşam Ortamlarını Koruma (Bern) Sözleşmesi’ne göre koruma altında.

 • Başardık, arılara zarar veren üç pestisit yasaklandı:

  150 binden fazla insanın imzası, karar alıcılarla yapılan görüşmeler, bilimsel raporlar, videolar, sivil toplum kuruluşlarıyla atılan ortak adımlar nihayet sonuç verdi. Arı sağlığına doğrudan tehdit oluşturan ve tarımda kullanılan üç kimyasal madde belli bir takvimle Türkiye’de de yasaklandı.

 • Toprak varsa çay da var:

  Sürdürülebilir çay tarımının temelini oluşturan toprak sağlığının korunması amacıyla TEMA Vakfı ve Doğuş Çay iş birliği ile Rize’de yürütülmeye başlanan ‘Her Dem Toprak İçin’ Projesi yeni dönem çalışmaları ile devam ediyor.

 • Enerji Bakanlığı’ndan yılda 700 lira enerji tasarrufu için ipuçları:

  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, enerji tüketiminde verimlilik ve tasarruf sağlamaya ilişkin ip uçlarını paylaştığı kamu spotunda enerjide yıllık 700 liraya kadar tasarruf sağlanabileceğini belirtti.

 • 25 kilo elektronik atık getirene sinema bileti hediye!:

  İstanbul Kartal Belediyesi, 15 Mart’a kadar 25 kg elektronik atık getiren herkese sinema bileti hediye edecek.

 • Greenmetric Endeksine Türkiye’den 32 üniversite girdi:

  Endonezya Üniversitesi tarafından üniversiteleri sürdürülebilirlik alanındaki seviyelerini,  belirleme amacı ile 2010 yılından beri gerçekleştirilen GreenMetric Endeksi çalışmasının 2018 yılı sonuçları açıklandı.

Çevre Haberleri” hakkında 1 yorum

 1. Geri izleme: Dünya Çevre Günü - 5 Haziran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir