Fındık Nasıl Yetiştirilir?

Ülkemizin en önemli tarım ürünlerinden birisi olan fındık nasıl yetiştirilir? Bu konuda en yetkili ağızlardan birisi olan Fiskobirlik neler yazmış?:

Arazi ve Toprak Hazırlığı:

Fındık ekonomik ömrü uzun olan bir ağaçtır. Fındık fidanı dikimini yapmadan önce arazi ve toprak hazırlığının çok iyi ve dikkatli bir şekilde yapılması önemlidir. Bu aşama ne kadar sağlıklı ve verimli bir şekilde gerçekleştirilirse fındık bahçesi beklentileri karşılayabilir. Dikim yapılacak arazi üzerinde ilk yapılması gereken genel bir arazi temizliğidir. Bu temizlikten sonra arazide toprak-su muhafazası ve drenaj ile ilgili tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu işlemlerde meyilli arazilerde erozyonu önleme amacıyla, düz taban arazilerde ise taban suyunun drene edilmesi vasıtasıyla hazırlıklar yapılır.

Çeşit Seçimi:

Fındık bahçesi tesis ederken üzerinde dikkatle durulması gereken noktalardan bir tanesi de çeşit seçimidir. Bahçe içerisinde yer verilen çeşitlerin;

  1. Verimli ve kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.
  2. Pazarda tutulan ve yüksek fiyat bulan çeşitler olmalıdır.
  3. Bahçe içerisinde çeşit standardizasyonunun sağlanmasına dikkat edilmelidir.
  4. Ana çeşitlerin meyve tutumunun yüksek olması bakımından bahçe içerisinde tozlayıcı çeşitlere yer verilmelidir.

Fidan Seçimi ve Dikime Hazırlanması:

Fındık kök sürgünü (piç) oluşturan bir bitkidir. Belli kurallar dahilinde üretimi bu sürgünlerle yapılmaktadır. Amaca uygun olan kök sürgünlerinde şu özellikler aranmalıdır:

  1. Ocakların güneş gören, pişkin, hastalıksız ve 1-2 yaşlı kök sürgünleri olmalıdır.
  2. İyi teşekkül etmiş tomurcukları bulunan kök sürgünleri olmalıdır.
  3. Kök teşekkülü iyi olan ve ocak içerisine yakın olmayan yerlerde gelişme gösteren kök sürgünleri olmalıdır.

Bu özelliklere sahip kök sürgünleri seçildikten sonra köklere zarar vermeden çepin ile çıkarılmalıdır. Alınan bu kök sürgünlerinden dikimden önce ”Dikim Budaması” yapılmalıdır. Bunun için yaralı, bereli ve zedelenmiş olan kökler sağlam doku noktasından kesilmeli, uzun olan kökler kısaltılmalıdır. Fidanlar yaklaşık 35-40 cm. uzunluğunda ve bir göz üzerinden tırnak bırakılmadan, gözün ters istikametinden keskin bir makas ile kesilmelidir. Hazırlanan bu fidanlar bekletilmeden daha önce hazırlanan dikim çukurlarına dikilmelidir.

Fındık Yetiştiriciliği ile ilgili detaylı bilgiye bu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Fındık Araştırma Enstitüsünden de fındık yetiştiriciliği hakkında bilgi alabilirsiniz.Yorumlar (1)

Sincaplar Çok Eğlenceli ve Muzipler!

19 Nisan 2019 saat 00:22    


[…] ve gelişmesine de sincapların faydaları çoktur. Yiyecek olarak tükettikleri meşe palamudu, fındık, kestane vb. tohumları farklı yerlere saklar, gömer veya bilerek taşıyarak yeni ağaçların […]

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site