Ağaçlar da Uyuyor!

Ağaçlar üzerinde yapılan bir çalışma sırasında, Huş ağaçlarını izlemek için lazer kullanan araştırmacılar, uykuya benzer fiziksel değişiklikleri ortaya çıkardı. Bu sebepten dolayı, orman patikasında gece doğa yürüyüşü yapmaya çıkarsanız ses çıkartmayın! Çünkü ağaçlar uyuyor!

Ağaçların, küçük bitkilerde olduğu gibi gündüz/gece döngüsüne sahip olup olmadıklarını araştıran bilim insanları bu ilgi çekici sonuca ulaşmışlar.

Ağaçların uykusu!

İki huş ağacını lazer işaretleme sistemi kullanarak yaptıkları deneyde, gece uykusuzluğunun göstergesi olan fiziksel değişikliklerini kaydetmişler; huş ağacı dallarının uçları, gecenin sonuna doğru 4 santim kadar aşağıya sarkma göstermiş.

Araştırmacılar, “Değişimler çok büyük değil, yaklaşık 5 metre yüksekliğinde ağaçlar için yalnızca 10 cm’ye kadar, ancak bu sistematik ve ölçüm cihazlarımızda bunu doğrular nitelikte.”

Bunu da okumalısınız: Ağaç Halkaları İklimi Öğrenmemizi Sağlıyor

Ağaçlar geceleri uyuyor!
Ağaçlar geceleri uyuyor! – Solda ki uykuda olan bir ağaç; sağda ki ise gündüz normal görünümünde olan bir ağaç. – Kaynak

Araştırmacılar, bırakma/kendini salma etkisinin, ağacın iç su basıncında yani turgor basıncı olarak bilinen basınçta bir azalmanın neden olduğuna inanıyor. Güneş ışığı olmadığı için geceleri fotosentez gerçekleşmediğinden, ağaçlar güneşe karşı açılı olacak dalları gevşeterek büyük olasılıkla enerji tasarrufu sağlar.

Bunu da okumalısınız: Ağaçlar Birbirleriyle Nasıl Konuşur?

Kaynak: Trees go to ‘sleep’ at night, new study showsQuantification of Overnight Movement of Birch (Betula pendula) Branches and Foliage with Short Interval Terrestrial Laser Scanning

Ağaçlar da Uyuyor!” hakkında 4 yorum

  1. Geri izleme: Çiçekte Uyuyan Arılar!

  2. Geri izleme: Ağaçların Kalp Atışları Var!

  3. Geri izleme: AĞAÇ DİKMEK ÖNEMLİ! AĞAÇ DİKMELİ!

  4. Geri izleme: Ağaçlar Şarkı Söylüyor! Evet Ağaçların Şarkıları Var!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir