Kuraklık Ağaç Yapraklarının Şekillerini Değiştiriyor!

Kuraklığın Ağaçlara Etkisi

Çöl kavağı (Populus euphratica), eski ve korunmuş bir türdür. Orta ve batı Asya, kuzey Afrika ve güney Avrupa çöllerinde su kenarlarında ormanlar oluşturur. Kuraklık onu ve bir çok tür ağacı etkilemektedir. Küresel ısınma ile de bu etkilenme ve etkileşim çok daha fazla olacak gibi duruyor.

Yaşlı Çöl Kavağının Farklı Şekilde ki Yaprakları

Kuraklık Sebebiyle Yaşlı Çöl Kavağının Farklı Şekilde ki Yaprakları

Kuraklık ve yapraklar

Kasım 2013’te fotoğraflanan bu ağaç, kaydedilen en eski çöl kavağıdır. En içteki ağaç halkası, 1709 yılı veya daha öncesine kadar uzanır. Yaprakları şekil olarak geniş çeşitlilik gösterir; bazıları düz kenarlı, bazıları tırtıklı, bazıları dar, bazıları geniş, bazıları yuvarlak başlı, bazıları ovaldir. Bunun sebebinin kuraklık olduğu üzerinde durulmuştur. Ağaç, yaprakları vasıtasıyla olumsuz ortama adapte olup, yaşamını sürdürme çabasında.

Yaşlı Çöl Kavağı

Kuraklık Sonrası Yaşlı Çöl Kavağı

Kuraklık, aşırı değişken sıcaklıklara ve toprak tuzluluğuna sahip bu ortamda baskın bir stres etkenidir. Yaprak şekli, suyun korunması, ısıda gerçekleşen değişimler ve büyüme oranı arasındaki farklılaşma ile ilgili olabilir.

Kaynak: An old tree and its many‐shaped leaves

AĞAÇ DİKMELİ, unutmayın ama AĞAÇ DİKMELİ!!!

Ağaçların En Önemli Faydaları Nelerdir?

Ağaç Bombası Bırakan Uçaklar!

Kuraklık Ağaç Yapraklarının Şekillerini Değiştiriyor!” hakkında 2 yorum

  1. Geri izleme: Dünyanın En Dikkat Çekici Ağaçları - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform | Çevre Bilinci – Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform |

  2. Geri izleme: Ağaç Halkaları İklimi Öğrenmemizi Sağlıyor - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir