Ağaç Bombası Bırakan Uçaklar!

Ağaç bombası projesi

Ağaç bombası fikri çılgınca gelmesin! Eski Askeri Uçaklar, günde 900 Bin Ağaç Diken Bomba Bırakmak için Modifiye Ediliyor… 

Orman açma, iklim değişikliğini hızlandıran önemli konulardan birisi haline geldi. Bu hızlı değişim ise insanları, bitkileri ve hayvanları fazlasıyla etkiliyor. İnanılmaz olan şey ise bilim adamlarının yapmış olduğu yüzlerce çalışma ve açıklamaya rağmen bazılarının hala bu tehlikeyi ve tehdidi görmezden gelmesidir.

Lütfen okuyun: Ağaçların faydaları nelerdir?

seed-bomber

İnsanların sebep oldukları bu yanlış uygulamalar onlarca türün günden güne neslinin tükenmesine yol açıyor. Neyse ki, insanoğlu sebep olduğu bu durumla yüzleşmeye karar verdiğinde, havadan tohum bombardımanı metodu gibi yaratıcı bir yöntemle kaybolmaya yüz tutmuş olan ormanlarımızı geri kazanmanın bir yolunu da bulabiliyor.

Bunu da okumayı unutmayın: Ormanların faydaları nelerdir?

Havadan orman-geri kazanımı henüz yeni bir yöntem. Uygulaması ise uçakların, içerisinde fidanlar bulunan sivri konteynırları yukarıdan araziye bırakması ile yapılıyor. Bu sayede bir günde milyonlarca ağaç dikilebiliyor. Bu orijinal fikrin sahibi ise Lockheed isimli bir havacılık şirketinden Peter Simmons.

Tayland bu yolla orman geri kazanımı sağlamak için çalışmaya başlaya ülkelerden ve hali hazırda 5 yıllık bir proje için planlama yapıyorlar. Doğal kaynalar korunması gereken birer değerdir ve bu ağaç bombası çalışması ile buna önemli bir katkı sunuluyor.

Aşağıdaki videodan bu işlemin nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

Kaynaklar: Ecosnippets ve True Activist

Ağaç Bombası Bırakan Uçaklar!” hakkında 6 yorum

  1. Geri izleme: Dünyanın En Dikkat Çekici Ağaçları - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform | Çevre Bilinci – Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform |

  2. Geri izleme: Ağaçlar Birbirleriyle Nasıl Konuşur?

  3. Geri izleme: Kuraklık Ağaç Yapraklarının Şekillerini Değiştiriyor!

  4. Geri izleme: Çölleşmeye Son Veren Adam: Yacouba Sawadogo

  5. Geri izleme: Tohum Topu (Bombası) Nedir? Nasıl Yapılır ve Ekilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir