Ağaç Bombası Bırakan Uçaklar!

Eski Askeri Uçaklar, günde 900 Bin Ağaç Diken Bomba Bırakmak için Modifiye Ediliyor…

Orman açma, iklim değişikliğini hızlandıran önemli konulardan birisi haline geldi. Bu hızlı değişim ise insanları, bitkileri ve hayvanları fazlasıyla etkiliyor. İnanılmaz olan şey ise bilim adamlarının yapmış olduğu yüzlerce çalışma ve açıklamaya rağmen bazılarının hala bu tehlikeyi ve tehdidi görmezden gelmesidir.

seed-bomber

İnsanların sebep oldukları bu yanlış uygulamalar onlarca türün günden güne neslinin tükenmesine yol açıyor. Neyse ki, insanoğlu sebep olduğu bu durumla yüzleşmeye karar verdiğinde, havadan tohum bombardımanı metodu gibi yaratıcı bir yöntemle kaybolmaya yüz tutmuş olan ormanlarımızı geri kazanmanın bir yolunu da bulabiliyor.

Havadan orman-geri kazanımı henüz yeni bir yöntem. Uygulaması ise uçakların, içerisinde fidanlar bulunan sivri konteynırları yukarıdan araziye bırakması ile yapılıyor. Bu sayede bir günde milyonlarca ağaç dikilebiliyor. Bu orijinal fikrin sahibi ise Lockheed isimli bir havacılık şirketinden Peter Simmons.

Tayland bu yolla orman geri kazanımı sağlamak için çalışmaya başlaya ülkelerden ve hali hazırda 5 yıllık bir proje için planlama yapıyorlar.

Aşağıdaki videodan bu işlemin nasıl yapıldığını izleyebilirsiniz.

Kaynaklar: Ecosnippets ve True ActivistYorumlar (3)

Ağaçlar Birbirleriyle Nasıl Konuşur?

29 Mart 2019 saat 15:04    


[…] Ağaç Bombası Bırakan Uçaklar! […]


[…] Ağaç Bombası Bırakan Uçaklar! […]

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site