» AĞAÇ DİKMELİ, unutmayın ama AĞAÇ DİKMELİ!!! | Çevre Bilinci Platformu - Çevreciyiz ve Doğayı Çok Seviyoruz! |

AĞAÇ DİKMELİ, unutmayın ama AĞAÇ DİKMELİ!!!

1 kişi sene de yaptığı faaliyetler sonucu 7 ağaçlık tüketim yapar. Bu tüketimin yerine koyulması gerekir. 78 milyon nüfuslu ülkemizde o zaman yıllık:

78.000.000 * 7 = 546.000.000 adet ağaç dikilmesi gerekmektedir. 10 yıllık bir periyotta ise 5 milyardan fazla ağaç demektir. Devletimiz 3 milyar civarında ağaç diktiği istatistiklerde mevcut ama yeterli değil. Peki vatandaşlar ağaç dikiyor mu eksikliği tamamlamak için????

Görünen böyle değil gibi. Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi kapsamında Ocak 2000-Aralık 2012 tarihlerine ilişkin bir rapor yayımladı. Bu raporda, Türkiye ‘de net orman kaybının 164 bin 222 hektar olduğu tespit edilmiş(Kayseri kadar!). Bunun yanında tabi ki de orman yangınları ve kaçak olarak kesimler, yapılaşma ve tarla açma için kesilen orman alanları ve ağaçlar da eklenince tablo iyice kötüleşiyor.

Aslında 7 ağaç yetersiz kalıyor görüldüğü üzere. Diğer olumsuzluklar dikkate alınınca ve de yüzyıllardır azalan orman varlığımızda hesaba katılınca, üstüne de küresel ısınma ve iklim değişikliği eklenince belkide kişi başında 15 ağacın dikilmesi bile yetersiz kalacaktır aslında. Bu da yılda en az 1 MİLYAR AĞAÇ dikilmesi anlamına geliyor.

Kendi imkanlarınız yoksa şu kurumlar aracılığı ile ağaç dikebilirsiniz:

1) Ağaçlandırma ve Erozyonu Kontrol Genel Müdürlüğü (http://www.agm.gov.tr/)
2) TEMA Vakfı (http://www.tema.org.tr/)
3) ÇEKÜL Vakfı (http://www.7agac.org/)
4) Doğa ve Çevre Vakfı (http://www.docev.org.tr/fidanbagisi.aspx)

Bu listeye belkide onlarca kurum ve kuruluş eklenebilir. 5 TL karşılığında 1 fidan dikimi gerçekleştirmek çok kolay…

Onlarca ağaç dikmeniz dileğiyle :)Yorumlar

Yorum yok

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site