AĞAÇ DİKMELİ, unutmayın ama AĞAÇ DİKMELİ!!!

Ağaç Dikmeli!

1 kişi sene de yaptığı faaliyetler sonucu 7 ağaçlık tüketim yapar. Bu tüketimin yerine koyulması gerekir. 78 milyon nüfuslu ülkemizde o zaman yıllık:

78.000.000 * 7 = 546.000.000 adet ağaç dikilmesi gerekmektedir. 10 yıllık bir periyotta ise 5 milyardan fazla ağaç demektir. Devletimiz 3 milyar civarında ağaç diktiği istatistiklerde mevcut ama yeterli değil. Peki vatandaşlar ağaç dikiyor mu eksikliği tamamlamak için????

Ağaçların Faydaları Nelerdir?

agac

Görünen böyle değil gibi. Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi kapsamında Ocak 2000-Aralık 2012 tarihlerine ilişkin bir rapor yayımladı. Bu raporda, Türkiye ‘de net orman kaybının 164 bin 222 hektar olduğu tespit edilmiş (Kayseri kadar!). Bunun yanında tabi ki de orman yangınları ve kaçak olarak kesimler, yapılaşma ve tarla açma için kesilen orman alanları ve ağaçlar da eklenince tablo iyice kötüleşiyor.

Aslında 7 ağaç yetersiz kalıyor görüldüğü üzere. Diğer olumsuzluklar dikkate alınınca ve de yüzyıllardır azalan orman varlığımızda hesaba katılınca, üstüne de küresel ısınma ve iklim değişikliği eklenince belkide kişi başında 15 ağacın dikilmesi bile yetersiz kalacaktır aslında. Bu da yılda en az 1 MİLYAR AĞAÇ dikilmesi anlamına geliyor.

Ormanların Faydaları Nelerdir?

Kendi imkanlarınız yoksa şu kurumlar aracılığı ile ağaç dikebilirsiniz:

1) Orman Genel Müdürlüğü (https://www.ogm.gov.tr) ve Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü (http://www.cem.gov.tr/)
2) TEMA Vakfı (http://www.tema.org.tr/)
3) ÇEKÜL Vakfı (http://www.7agac.org/)
4) Doğa ve Çevre Vakfı (http://www.docev.org.tr/fidanbagisi.aspx)
5) Ege Orman Vakfı (https://www.egeorman.org.tr/)
6) Dikili Ağacım Var (https://www.dikiliagacimvar.com/)
7) ÇEKUD – Çevre Kuruluşları dayanışma Derneği (http://www.cekud.org.tr/)

Bu listeye belkide onlarca kurum ve kuruluş eklenebilir. 5-10 TL karşılığında 1 fidan dikimi gerçekleştirmek çok kolay; sizlerinde hem bireysel hem de mensup olduğunuz kurum ve kuruluşlar üzerinden fidan bağışı yaparak ülkemizin ağaç ve orman sayısını arttırmasını diliyoruz.

Onlarca ağaç dikmeniz dileğiyle 🙂

AĞAÇ DİKMELİ!



Yorumlar (7)

ÇEVRE VE ÇEVRE BİLİNCİ – ebrunundunyası

25 Nisan 2018 saat 21:52    


[…] Ağaç dikmenin önemini kavramalı ve kavranmasını salamalıyız (Unutmayalım bir kişi yılda 7 ağaç tüketir. Bunu ve daha fazlasını yerine dikmemiz lazım) […]


[…] Bir kurum aracılığı ile ağaç dikmek isterseniz: AĞAÇ DİKMELİ, unutmayın ama AĞAÇ DİKMELİ!!! […]


[…] AĞAÇ DİKMELİ, unutmayın ama AĞAÇ DİKMELİ!!! […]


[…] AĞAÇ DİKMELİ, unutmayın ama AĞAÇ DİKMELİ!!! […]


[…] AĞAÇ DİKMELİ, unutmayın ama AĞAÇ DİKMELİ!!! […]


[…] Bununla mücadele etmek ve daha iyi bir Dünya ortaya çıkartmak için en önemli hamlemiz Ağaç dikmek olmalıdır. Ağaçların onlarca, hatta yüzlerce faydası olduğunu bilmemiz ve onlara sahip […]

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site