AĞAÇ DİKMELİ, unutmayın ama AĞAÇ DİKMELİ!!!

Ağaç Dikmeli!

Ağaç dikmeli, çünkü 1 kişi sene de yaptığı faaliyetler sonucu 7 ağaçlık tüketim yapar. Bu tüketimin yerine koyulması gerekir. 82 milyon nüfuslu ülkemizde o zaman yıllık:

82.000.000 * 7 = 574.000.000 adet ağaç dikilmesi gerekmektedir. 10 yıllık bir periyotta ise 5 milyardan fazla ağaç demektir. Devletimiz 3 milyar civarında ağaç diktiği istatistiklerde mevcut ama yeterli değil. Peki vatandaşlar ağaç dikiyor mu eksikliği tamamlamak için????

Ağaçların Faydaları Nelerdir?

agac

Görünen böyle değil gibi. Küresel Orman Takip ve Uyarı Sistemi kapsamında Ocak 2000-Aralık 2012 tarihlerine ilişkin bir rapor yayımladı. Bu raporda, Türkiye ‘de net orman kaybının 164 bin 222 hektar olduğu tespit edilmiş (Kayseri kadar!). Bunun yanında tabi ki de orman yangınları ve kaçak olarak kesimler, yapılaşma ve tarla açma için kesilen orman alanları ve ağaçlar da eklenince tablo iyice kötüleşiyor.

Ağaçların korunması lazım!: Ağaçları Korumak için Neler Yapmalıyız?

Aslında 7 ağaç yetersiz kalıyor görüldüğü üzere; o zaman ağaç dikmeli. Diğer olumsuzluklar dikkate alınınca ve de yüzyıllardır azalan orman varlığımızda hesaba katılınca, üstüne de küresel ısınma ve iklim değişikliği eklenince belkide kişi başında 15 ağacın dikilmesi bile yetersiz kalacaktır aslında. Bu da yılda en az 1 MİLYAR AĞAÇ dikilmesi anlamına geliyor.

Ormanların Faydaları Nelerdir?

Kendi imkanlarınız yoksa şu kurumlar aracılığı ile ağaç dikebilirsiniz:

1) Orman Genel Müdürlüğü (https://www.ogm.gov.tr) ve Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü (http://www.cem.gov.tr/)
2) TEMA Vakfı (http://www.tema.org.tr/)
3) ÇEKÜL Vakfı (http://www.7agac.org/)
4) Doğa ve Çevre Vakfı (http://www.docev.org.tr/fidanbagisi.aspx)
5) Ege Orman Vakfı (https://www.egeorman.org.tr/)
6) Dikili Ağacım Var (https://www.dikiliagacimvar.com/)
7) ÇEKUD – Çevre Kuruluşları dayanışma Derneği (http://www.cekud.org.tr/)

Bu listeye belkide onlarca kurum ve kuruluş eklenebilir. 5-10 TL karşılığında 1 fidan dikimi gerçekleştirmek çok kolay; sizlerinde hem bireysel hem de mensup olduğunuz kurum ve kuruluşlar üzerinden fidan bağışı yaparak ülkemizin ağaç ve orman sayısını arttırmasını diliyoruz.

Ormanları korumak lazım: Ormanları Korumanın Yolları

Onlarca ağaç dikmeniz dileğiyle 🙂

AĞAÇ DİKMELİ!

Ağaçlar hakkında ilginç bir yazı: Ağaçlar da Uyuyor!