Ağaçta Yaşayan İnsanlar

“Ağaçta yaşayan insanlar” ifadesi size tuhaf gelebilir ama birçok yetişkin için, ağaç tepelerinde oynamanın macerası ve heyecanı çocukluk çağının unutulmaz bir anısıdır. İnsanlar çocukluk ve gençlik döneminde ağaçlara tırmanmayı ve dallarda yükselen gizli ağaç ev inşa etmeyi düşler, ancak sadece birkaçı bu gerçeği yetişkinlik dönemine kadar yaşayabilir.

Ağaçlar bize soluduğumuz gerekli oksijeni vermekle kalmıyor, son araştırmalar havadaki ölümcül kirliliği aktif olarak temizlediklerini de gösteriyor. Ağaçların faydaları hakkında detaylı bilgi için “Ağaçların Faydaları Nelerdir?” yazımızı okuyabilirsiniz.

1- Aktivist Julia Butterfly Hill

1997’de Julia Butterfly Hill, 55 metre yüksekliğinde 1000 yaşında bir kızıl ağacın tepesine tırmandı. Tarihi bir sekoya ormanının kesimini protesto etmek için bir haftatalığına tırmandığı ağaçta toprağa tekrar dokunmadan 738 gün kaldı. Korkunç fırtınalara ve Pasifik Kereste Şirketi’nin gönderdiği helikopterlere ve güvenlik görevlilerince sürekli taciz edilmesine rağmen o ağaçta kaldı.

Aktivist Julia Butterfly Hill
Aktivist Julia Butterfly Hill – Kaynak (Julia Butterfly Hill: The Story of Luna, Leadership, and Legacy)

2- Korowai İnsanları

Endonezya’nın Papua kentinde, misyonerlerin 1970’lerde izinsiz girene kadar tamamen yalıtılmış bir ağaç topluluğu var. Artık yamyamlık yapmadıklarını bildirmelerine rağmen, son aktif yamyamlık kabilelerinden biri oldukları için ünlülerdir. Ne yazık ki, Korowai atalarının harika mimari geleneklerini sürdürdüğü için daha az tanınmaktadır. Eşsiz evlerini ormanın kalın gölgeliğine sığdırırlar. Bir evin ortalama yüksekliği yerden yaklaşık 10 metredir, ancak bazıları 35 metre kadar yüksekte yapılmıştır. Korowaililer, inşa ettikleri bu sağlam evlerde bir düzine insan rahatlıkla yaşayabilmektedir. Korowai’nin ağaçlarda yaşamalarının birçok olası nedeni vardır. Korowai’nin ağaç tepesindeki konutlara yönelik en büyük tehdit yangındır. Ağaçta yaşayan insanlar olarak bu kabilenin yaşamının pek kolay olmadığı aşikardır.

Korowai İnsanları
Korowai İnsanları – Kaynak (The Lost Treehouse Tribes of the Rainforest)

Kaynak: 10 People Who Have Lived In A Tree

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir