Ormanları Korumanın Yolları ve Önemi Nedir?

Ormanları korumanın önemi

Ormanların faydaları hakkında onlarca madde sayabiliriz. Bu kadar değerli olan ormanlarımızı korumak ise onları oluşturmak kadar önemli, bu sebeple ormanları korumanın yolları bilinmelidir.

Yüz yıllar boyunca kendiliğinden oluşmuş ve varlığını sürdüren ormanlarımız olsun, insanoğlunun ağaç dikmek vasıtasıyla oluşturduğu ormanlar olsun hepsi bizim değerimiz ve geleceğimiz. Bu sebeple onlara gereken önemi vermemiz gerekmiyor mu sizce de?

Ormanları korumanın yolları nelerdir ve korumak için ne yapmalıyız, neler yapılabilir? Bu sorulara cevap aramamız lazım!

Ormanları korumanın yolları ve önemi
Ormanları korumanın yolları ve önemi

Bu yazıyı da okumalısınız: Ağaçların faydaları nelerdir?

Ormanları korumak için neler yapmalı(yız)!

Orman ağaçlarının düzenli ve planlı kesimi

Ormansızlaşmanın temel sebeplerinden biri, ağaçların ticari olarak kesilmesidir. Ağaçlar çok yıllık bir kaynak olarak kabul edilmekle birlikte, çok büyük çapta sömürüldükleri zaman eski hallerine ulaşmaları ya asla gerçekleşmez yada onlarca yıl beklemek gerekebilir.

Orman Yangınlarının Kontrolü

Yangın nedeniyle ormanların tahrip olması veya yok olması oldukça yaygındır. Bazen, yangın şimşek çakması veya sürtünme gibi doğal süreçler ile başlar, çoğu durumda ise kasıtlı olarak veya kasıtsız olarak insan tarafından da orman yangınları başlatılabilir.

Yeniden ağaçlandırma ve ormanlaştırma

Yapılan kesimler sonrası o bölgenin tekrardan ağaçlandırılması gerekmektedir. Bu, doğal veya yapay yöntemlerle yapılabilir. Benzer şekilde, yangın veya madencilik faaliyetleriyle tahrip olmuş ormanlık araziler yeniden ağaçlandırılmalı ve bölgenin tekrardan ormanlaşması sağlanmalıdır. Engebeli arazide hava tohumlama tercih edilen bir yöntemdir. Ağaçlandırma için ağaç seçimi yerel coğrafi koşullara göre yapılmalı ve ağaçların ilk gelişmesinde özen gösterilmelidir.

Tarım ve yerleşim amaçları için orman alanlarının tahribinin kontrol edilmesi

Günümüzdeki tarım alanlarının çoğu bir zamanlar ormanlıktı ve daha sonra tarım kullanımı için temizlenmiştir. Fakat şimdi, ekosistemin tamamı için daha fazla ormansızlaştırma tehlikeli bir durumun habercisidir. Benzer şekilde, köylerin, kasabaların ve şehirlerin gelişmesi için orman arazileri temizlenmiş ve bu süreç büyük miktarda orman kaybına neden olacak şekilde günümüzde devam etmektedir. Bu durum kontrol edilmeli ve şehirlerin etrafında yeşil kuşaklar geliştirilmelidir.

Ormanları korumanın yolları arasında mevcut ormanların korunması da yer alır

Mevcut ormanlar korunmalıdır. Ticari kesim dışında, plansız hayvan otlatma da ormanlara zarar veren sebeplerden biridir.

Orman ve orman ürünlerinin doğru kullanımı

Genellikle ağaçlar kütükler için kesilir ve geri kalan dal, kabuk vb parçaları ise bırakılır. Ormanlar ağaçlarının her parçası değerli olduğundan, kereste dışında elde edilen diğer yan ürünlerinde mutlaka değerlendirilmeye alınması gerekmektedir. Ayrıca, Türkiye’de dahil her ülke kendine özgü orman alanını “milli park” olarak geliştirerek onları koruma altına almıştır.

Bu yazıyı da okumalısınız: Ağaç halkaları iklimi öğrenmemizi sağlıyor

Kaynak: How to Conserve Forest Resources?

Ormanları Korumanın Yolları ve Önemi Nedir?” hakkında 8 yorum

  1. Geri izleme: Ormanların Faydaları Nelerdir?

  2. Geri izleme: AĞAÇ DİKMELİ, çünkü AĞAÇ DİKMEK ÖNEMLİ!!!

  3. Geri izleme: Fındık Nasıl Yetiştirilir? Fındık Ağacı ve Fındığın Faydaları Nelerdir?

  4. Geri izleme: Doğa İnsanı Nasıl Etkiler ve Mutlu Eder

  5. Geri izleme: Yenilebilir Orman Bahçesi (Gıda Ormanı) Nedir? Nasıl Oluşturulur?

  6. Geri izleme: Ormanlarımızı korumak için neler yapmalı(yız) ! - Ayşana Gıda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir