Biyoçeşitlilik Nedir? Biyoçeşitliliğin Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Biyoçeşitlilik (Biyolojik Çeşitlilik) Nedir

Biyoçeşitlilik (Biyolojik çeşitlilik), tüm formlarıyla yaşam çeşitliliği anlamına gelir. Dünyadaki türlerin ve ekosistemlerin çeşitliliğini (türlerin toplulukları ve ilişkileri) ve ayrıca genetik çeşitliliği de içerir.

İnsanoğlunun yaşamı, sağlığı ve refahı temel biyolojik sistemler ve süreçlere bağlıdır. Bu, tüm yiyeceğimizi, içtiğimiz suyu, binlerce ilacı, doğal ve endüstriyel ürünleri ve soluduğumuz havayı içerir. Böcekler (hamam böceği) ve diğer omurgasızlar olmadan, bu gezegendeki insan yaşamı imkansız olurdu. Yaşamın muazzam çeşitliliği, organizmalara ve ekosistemlere esneklik kazandıran çok önemli bir değerdir.

Biyoçeşitlilik Nedir? Biyoçeşitliliğin Önemi ve Faydaları Nelerdir?
Biyoçeşitlilik Nedir? Biyoçeşitliliğin Önemi ve Faydaları Nelerdir?Kaynak

Giderek artan bir şekilde, hükümetler biyoçeşitliliğin kritik önemini anlamaya başlıyor, özellikle 1992’deki BM Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda sonuçlanan Gündem 21’in formülasyonundan bu yana, bu konu revaçta. Amaç, uzun vadeli ihtiyaçları dikkate alan sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak. Doğal dünyanın ve biyolojik çeşitliliği korumanın öneminin dünya çapında bir kabulü olarak ele alınmaktadır.

Biyoçeşitlilik Neden Önemlidir?

Kasaba ve şehirlerde yaşayan birçok insan için, vahşi yaşam genellikle televizyondan izlenilen bir şeydir. Fakat gerçek şu ki, soluduğunuz havanın, içtiğiniz suyun ve en son yediğiniz yemekler biyoçeşitliliğe dayanmaktadır. Bazı örnekler vermek gerekirse: Bitkiler olmadan oksijen olmazdı ve tozlaşacak arılar olmadan meyve ya da fındık olmazdı.

Diğer canlılara bakarsak; mercan resifleri ve mangrov bataklıkları, kıyı bölgelerinde yaşayanlar için fırtına ve tsunamilerden paha biçilmez koruma sağlarken, ağaçlar kentsel alanlarda hava kirliliğini absorbe edebilir. Bu sebeple farklı türden ağaç çeşitleri önem arz eder; çeşitlilikleri ile ağaçların faydaları da üst seviyeye çıkar.

Biyoçeşitliliğin saf zenginliğinin de insanlara faydaları var. Sürtüklerin tüylerinde yetişen ve kanserle savaşabilen mantarlar gibi birçok yeni ilaç doğadan toplanmaktadır. Bazı evcil hayvanların, örneğin kuraklık veya tuzlu topraklarla baş etme zorluğunu çözmüş olacağı için, evcil hayvanların ve mahsullerin vahşi çeşitleri de çok önemlidir.

Biyolojik Çeşitlilik Bilgisi Nereden Gelecek?

Böceklerin ve diğer omurgasızların değişen durumu, biyolojik çeşitliliğin ve onu şekillendiren çevrenin kilit bir göstergesidir. Biyoçeşitlilik ile ilgili birçok tarihsel bilgi müzelerimizde ve bilimsel literatürümüzde zaten mevcuttur, fakat daha da ihtiyaç duyulan şey mevcut eğilimler hakkında güncel bilgilerdir. Geçmişte, “doğal tarih” başlığı altında biyolojik çeşitlilik eğilimlerinin çok dikkatli bir şekilde kaydedilmesi gerçekleştirilmiştir ve ülkelerin farklı kurumlarında mevcuttur.

Gilbert White, İngiliz biyolojik kayıt için bir modeldir. Farklı türler ve birbirleriyle olan ilişkilerini dikkatlice ve metodik olarak gözlemleyen amatör bir doğa bilimcisi idi. Doğal popülasyonlara neler olduğunu araştırmak için sorular sordu. Bugün, bu tür sorular ekoloji olarak bilinen biyoloji dalı tarafından ortaya konularak devam ettirilmektedir.

Biyoçeşitliliği Yok Eden Nedir?

Özellikle insan nüfusu arttıkça ve vahşi alanlar tarım arazileri, konut ve sanayi alanları oluşturmak için yerle bir edildi. Ormanların kesilmesi genellikle ilk adımdır. Kaçak avcılık ve gıda için sürdürülemez avlanma bir diğer önemli faktördür. Şempanzelerden, su aygırlarına ve yarasalara kadar 300’den fazla memeli türü yok olmak üzere yenilmektedir.

Kirlilikte bir katildir! Katil balinalar ve yunuslar uzun ömürlü endüstriyel kirleticiler tarafından ciddi şekilde zarar görmektedirler. Ayrıca, küresel ticarette daha fazlaca zarara katkı sağlar. Amfibiler, evcil hayvan ticareti tarafından dünyaya yayıldığı düşünülen bir mantar hastalığı nedeniyle tüm hayvanların en büyük düşüşlerinden birini yaşadı. Küresel denizcilik, özellikle sıçanlar olmak üzere, gezegene oldukça zarar verici istilacı türler de yaydı.

Biyolojik Çeşitliliği Korumak için Neler Yapılabilir?

Doğaya ihtiyaç duyduğu alanı ve korumayı vermek tek cevaptır. Vahşi yaşam rezervleri bariz bir çözümdür ve dünya şu anda toprağın % 15 ve okyanusların %7’si korumaktadır. Ancak bazıları kara yüzeyinin yarısının doğa için bir kenara bırakılması gerektiğini savunuyor. Bununla birlikte, insan nüfusu artıyor ve yaban hayatı rezervleri, yerel halkın geçimini engelliyorsa problemler ile karşılaşılabiliyor.

Hepimiz yardımcı olabiliriz. Çoğu yaban hayatı sığır, soya, hurma yağı, kereste ve deri için temizlenmiş topraklar için yok edilir. Çoğumuz bu ürünleri her gün tüketiyoruz, birçok yiyecekte palmiye yağı bulunuyor. Sadece sürdürülebilir seçenekler seçmek; daha az et yemek gibi aktiviteler bize çevresel ayak izimizi azaltma imkanı verir.

Diğer bir yaklaşım, “doğal sermaye” olarak sunulan ekosistem hizmetlerinin finansal değerini tahmin ederek biyoçeşitliliğin değerini vurgulamaktır. Bazen bu gerçek tasarruflara yol açabilir. Son 20 yılda, New York şehri temiz su sağlayan doğal havzayı korumak için 2 milyar dolar harcadı. Bu girişim, suyun %90’ının daha fazla filtrelemeye ihtiyacına gerek kalmamasını sağladı. Bunun yerine bir su arıtma tesisi inşa etmek 10 milyar dolara mal olacaktı.

Kaynak: What is biodiversity and why is it important?Biodiversity information: where will it all come from?What is biodiversity and why does it matter to us?

Biyoçeşitlilik Nedir? Biyoçeşitliliğin Önemi ve Faydaları Nelerdir?” hakkında 4 yorum

  1. Geri izleme: Ağaç Çeşitliliğinin Ormanlara, Ormancılığa ve Ekosistemlere Faydaları

  2. Geri izleme: Bitki Körlüğü Nedir ve Neden Önemlidir? Nasıl Önlenebilir?

  3. Geri izleme: Güneş Enerjisi Santralleri Biyolojik Çeşitliliğe Faydalılar

  4. Geri izleme: Yeşil Çatı Nedir? Yeşil Çatıların Faydaları ve Çevresel Etkileri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir