Biyoçeşitlilik Nedir? Biyoçeşitliliğin Önemi ve Faydaları Nelerdir?

Biyoçeşitlilik (Biyolojik Çeşitlilik) Nedir

Biyoçeşitlilik (Biyolojik çeşitlilik), tüm formlarıyla yaşam çeşitliliği anlamına gelir. Dünyadaki türlerin ve ekosistemlerin çeşitliliğini (türlerin toplulukları ve ilişkileri) ve ayrıca genetik çeşitliliği de içerir.

İnsanoğlunun yaşamı, sağlığı ve refahı temel biyolojik sistemler ve süreçlere bağlıdır. Bu, tüm yiyeceğimizi, içtiğimiz suyu, binlerce ilacı, doğal ve endüstriyel ürünleri ve soluduğumuz havayı içerir. Böcekler (hamam böceği) ve diğer omurgasızlar olmadan, bu gezegendeki insan yaşamı imkansız olurdu. Yaşamın muazzam çeşitliliği, organizmalara ve ekosistemlere esneklik kazandıran çok önemli bir değerdir.

Biyoçeşitlilik Nedir? Biyoçeşitliliğin Önemi ve Faydaları Nelerdir?
Biyoçeşitlilik Nedir? Biyoçeşitliliğin Önemi ve Faydaları Nelerdir?Kaynak

Giderek artan bir şekilde, hükümetler biyoçeşitliliğin kritik önemini anlamaya başlıyor, özellikle 1992’deki BM Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda sonuçlanan Gündem 21’in formülasyonundan bu yana, bu konu revaçta. Amaç, uzun vadeli ihtiyaçları dikkate alan sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak. Doğal dünyanın ve biyolojik çeşitliliği korumanın öneminin dünya çapında bir kabulü olarak ele alınmaktadır.

Biyoçeşitlilik Bilgisi Nereden Gelecek?

Böceklerin ve diğer omurgasızların değişen durumu, biyolojik çeşitliliğin ve onu şekillendiren çevrenin kilit bir göstergesidir. Biyoçeşitlilik ile ilgili birçok tarihsel bilgi müzelerimizde ve bilimsel literatürümüzde zaten mevcuttur, fakat daha da ihtiyaç duyulan şey mevcut eğilimler hakkında güncel bilgilerdir. Geçmişte, “doğal tarih” başlığı altında biyolojik çeşitlilik eğilimlerinin çok dikkatli bir şekilde kaydedilmesi gerçekleşti.

Gilbert White, İngiliz biyolojik kayıt için bir modeldir. Farklı türler ve birbirleriyle olan ilişkilerini dikkatlice ve metodik olarak gözlemleyen amatör bir doğa bilimcisi idi. Doğal popülasyonlara neler olduğunu araştırmak için sorular sordu. Bugün, bu tür sorular ekoloji olarak bilinen biyoloji dalı tarafından ortaya konacaktır.

Kaynak: What is biodiversity and why is it important?Biodiversity information: where will it all come from?

Biyoçeşitlilik Nedir? Biyoçeşitliliğin Önemi ve Faydaları Nelerdir?” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Ağaç Çeşitliliğinin Ormanlara, Ormancılığa ve Ekosistemlere Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir