Çevre Bilinci Nasıl Kazandırılır?

Çevre Bilinci Oluşturulması İçin

Çevre Bilinci üzerine yazdığımız bu yazıya ek olarak Çevre Bilinci nasıl aşılanır/kazanılır diye farklı çalışma, düşünce, yorum gibi ortaya konmuş değerli kaynaklardan derlediklerimizi sizinle bu yazı altında paylaşacağız. Emin olduğumuz bir nokta var ki; ne tür eğitim yada bilgilendirme/bilinçlendirme çalışması yapıyor olursak olalım, en verimlisi çocuklara vereceğimiz olacaktır.  O halde Çevre Bilinci Oluşturulması İçin  yapacağımız tüm çalışmaların asıl odak noktasının çocuklar olması doğru olacaktır.

Çevreye bilinci nasıl kazanılır?

Çevreye bilinci nasıl kazanılır?

Çevre üzerine verilecek tüm eğitimlerin temelinde doğayı ve onun içerdiği kaynakları korumak vardır. Çevre eğitimi saf bilgi vermeyi içermemeli, ek olarak insanların davranış, tutum ve kişiliklerini de etkileyecek düzeyde olmalıdır. Pozitif yönde ve kalıcı bir şekilde etkilenen kişiler çevre sorunlarının çözümünde aktif olurlar ve verilen çevre eğitimi de doğru ve etkin olmuş olur. Çevre Bilinci Oluşturulması İçin yapılması gerekenler:

 • Doğayı sevdirmeliyiz;

  Sözde değil, özde doğa sever olmaları için toprakla buluşmalı, çiçeklerle koklaşmalı yani doğayı yaşamalılar. Ağaçların, arıların ve doğanın diğer parçalarının değerini kavramaları ve özümsemeleri gerekmektedir.

 • Çevreye duyarlı olmalılar;

  Zarar vermemeyi öğrenmeliler; bu öncelikli olarak insana zarar vermemek ve bunun yanında ise doğanın parçası olan hayvanlar ve ağaç, çiçek vb. diğer canlılar olmak üzere her canlıyı kapsamalıdır.

 • Eğitim vermeliyiz;

  Eğitim nasıl okul öncesi başlayan bir şey ise; çevre bilinci de bu kategoride yer almalıdır. Burada en önemli iş her zaman olduğu gibi anne ve babaya düşmektedir; onların çevre bilinci seviyesi, çocuklara direk olarak etki edeceği için, çocukların eğitimi yanında anne ve babanın ebeveyn olarak diğer konularda eğitilmesinin yanında, çevre ve doğa bilinci üzerine de yeterli eğitimi almaları ve bilgi ile donatılmaları gerekmektedir.

 • Etkinlikler yapmalıyız;

  – Tiyatro gibi etkinlikler ile canlandırarak göstermek gerekli.
  – Ağaçlandırılması çalışmalarına çocukları dahil etmeliyiz.
  – Çevre gezileri ve doğa yürüyüşleri düzenlenmeli.
  – Çevre ile ilgili konuların oyunlaştırılarak çocuklara sevdirilmesi ve öğretilmesi çalışmaları yapılmalı.

Çevreci bilinci nasıl edinilir?

Çevreci bilinci nasıl edinilir?

Kaynak: 1, 2Yorumlar (4)


[…] Çevre bilinci sağlar: Çevre bilinci sağlamasının yanında tasarruf konusunda da önemli bir kazanımdır. […]


[…] turizme kurban edilecek olursa eğer, bu nadir değeri de elimizden kaçırırız. Bu sebeple çevre bilinci ile hareket ederek bu değeri korumak ve insanlarla doğal güzelliklerini paylaşmamız […]

Plastik Avrupa'da Yasaklandı!

29 Mart 2019 saat 18:39    


[…] uygun bir şekilde bertaraf etmeleri gerektiğini net bir şekilde açıklamaları gerektiği çevre bilinci yaklaşımının artırılmasına yönelik yeni bir odaklanma ortaya konulması […]

Sen yaptığın şeysin, söylediğin değil!

08 Nisan 2019 saat 20:49    


[…] Bugüne kadar yaptığı çalışmaların ve inandığı şeyler için mücadelesi sonucunda Çevreci Aktivistler için Alternatif Nobel onur ödülüne bu yıl içinde layık görülmüş David […]

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site