Çevre Bilinci Nasıl Kazandırılır? Oluşturulması İçin Neler Yapılabilir?

Çevre Bilinci Oluşturulması İçin

Çevre Bilinci üzerine yazdığımız bu yazıya ek olarak Çevre Bilinci nasıl aşılanır/kazanılır diye farklı çalışma, düşünce, yorum gibi ortaya konmuş değerli kaynaklardan derlediklerimizi sizinle bu yazı altında paylaşacağız.

Emin olduğumuz bir nokta var ki; ne tür eğitim yada bilgilendirme/bilinçlendirme çalışması yapıyor olursak olalım, en verimlisi çocuklara vereceğimiz olacaktır.  O halde Çevre Bilinci Oluşturulması İçin  yapacağımız tüm çalışmaların asıl odak noktasının çocuklar olması en doğru karardır.

Çevreye bilinci nasıl kazanılır?
Çevre bilinci nasıl kazanılır?

Çevre üzerine verilecek tüm eğitimlerin temelinde doğayı ve onun içerdiği kaynakları korumak vardır. Çevre eğitimi saf bilgi vermeyi içermemeli, ek olarak insanların davranış, tutum ve kişiliklerini de etkileyecek düzeyde olmalıdır. Pozitif yönde ve kalıcı bir şekilde etkilenen kişiler çevre sorunlarının çözümünde aktif olurlar ve verilen çevre eğitimi de doğru ve etkin olmuş olur.

Çevre Bilinci Oluşturulması İçin yapılması gerekenler

Doğayı sevdirmeliyiz

Sözde değil, özde doğa sever olmaları için toprakla buluşmalı, çiçeklerle koklaşmalı yani doğayı yaşamalılar. Ağaçların, arıların ve doğanın diğer parçalarının değerini kavramaları ve özümsemeleri gerekmektedir.

Çevreye duyarlı olmalılar

Zarar vermemeyi öğrenmeliler; bu öncelikli olarak insana zarar vermemek ve bunun yanında ise doğanın parçası olan hayvanlar ve ağaç, çiçek vb. diğer canlılar olmak üzere her canlıyı kapsamalıdır.

Eğitim vermeliyiz

Eğitim nasıl okul öncesi başlayan bir şey ise; çevre bilinci de bu kategoride yer almalıdır. Burada en önemli iş her zaman olduğu gibi anne ve babaya düşmektedir; onların çevre bilinci seviyesi, çocuklara direk olarak etki edeceği için, çocukların eğitimi yanında anne ve babanın ebeveyn olarak diğer konularda eğitilmesinin yanında, çevre ve doğa bilinci üzerine de yeterli eğitimi almaları ve bilgi ile donatılmaları gerekmektedir.

Etkinlikler yapmalıyız

 • Tiyatro gibi etkinlikler ile canlandırarak göstermek gerekli.

 • Ağaçlandırma çalışmalarına çocukları dahil etmeliyiz; bu sayede ağaçların faydaları ve ormanların önemi daha kolay ve uygulamalı bir şekilde anlatılabilir.

 • Çevre gezileri ve doğa yürüyüşleri düzenlenmeli.

 • Çevre ile ilgili konuların oyunlaştırılarak çocuklara sevdirilmesi ve öğretilmesi çalışmaları yapılmalı.

 • Geri dönüşüm anlatılarak, atıklardan neler yapılabilir, geri dönüşüm fikirleri nasıl bulunur ve bu fikirlerden geri dönüşüm projeleri nasıl yapılır gösterilmelidir.
Çevreci bilinci nasıl edinilir?
Çevreci bilinci nasıl edinilir?

Kaynak: 1, 2

Çevre Bilinci Nasıl Kazandırılır? Oluşturulması İçin Neler Yapılabilir?” hakkında 11 yorum

 1. Geri izleme: Geri Dönüşüm Nedir? - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform | Çevre Bilinci – Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform |

 2. Geri izleme: Güzelcehisar Lav Sütunları / Kayaları - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform | Çevre Bilinci – Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform |

 3. Geri izleme: Plastik Avrupa'da Yasaklandı!

 4. Geri izleme: Sen yaptığın şeysin, söylediğin değil!

 5. Geri izleme: Çevreci ve Sürdürülebilir Tatil: EkoTurizm Nedir?

 6. Geri izleme: Sivrisineklerden Korunmanın Doğal Yolları Nelerdir?

 7. Geri izleme: Dünya Çevre Günü - 5 Haziran

 8. Geri izleme: Sıfır Atık Nedir? Neden Önemlidir?

 9. Geri izleme: Çevre Bilinci

 10. Geri izleme: 2019'da En Çok Okunan Yazılarımız: Çevre, Ağaç, Geri Dönüşüm!

 11. Geri izleme: Petrol Sızıntıları; Büyük Çevre Felaketleri!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir