Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir

Arıların Faydaları Nelerdir

Arıların ürettiği insana faydalı madde bal olarak bilinir. Fakat!Arılar baldan daha fazlasıdır! Çünkü arıların faydaları ve önemi saymakla bitmez. Arıların piknik masasının etrafında dolaştığının görülmesi, en heybetli adamların bile ürkmeleri için yeterlidir. Çoğu kişi, arılara karşı duydukları memnuniyetsizliği ve sokulma ihtimalini tereddütsüzce ortaya koyar. Ancak bu ufak canlı yaratıklar sırtlarında dünyanın ağırlığını taşırlar. Arılar olmazsa Dünya olmaz!

Bal arısı gibi konuşmak!
Arıların Faydaları Nelerdir?

Hepimiz onlara içten teşekkür etmeliyiz. Çünkü arılar olmazsa bizlerde olmayız. Ballarını yer, balmumlarını kullanır ve yiyeceğimizin büyümesine yardımcı olmak için arıları kullanırız.

1 – Tozlaşma

Arılar polenleri bitkiden bitkiye, çiçekten çiçeğe taşıyarak polenleme yani tozlaşma adı verilen bir süreci gerçekleştirmiş olurlar. İlk bahar aylarında erik veya elma çiçeklerinde vızır vızır işleyen arılar, meyvelerin oluşması için ilk adımı da atmaktadır. Arılar insanlar için tüm gıda mahsullerinin yaklaşık % 85’inin varlığının sürdürülmesi için gereklidir. Çevre kirliliği sebebiyle arıların yaşamlarını sürdüremediği ve yok olduğu yada yok olmaya başladığı bazı yerlerde insanlar fırçalar yardımıyla polenleri tüm çiçeklere serpiştirerek tozlaşmayı gerçekleştirmek zorunda kalmaktadır.

Arıların faydaları arasında yer alan tozlaşmayı çevre kirliliğinden ve arıların sayısının azalmasından dolayı Çin'in bazı bölgelerinde insanlar yapıyor.
Arıların faydaları arasında yer alan tozlaşmayı çevre kirliliğinden ve arıların sayısının azalmasından dolayı Çin’in bazı bölgelerinde insanlar yapıyor. – Kaynak

Arılar hakkında diğer yazılarımız:

Arıları kurtarmak için 15 bitki
Arı Koridoru: Tozlaşma Yapan Arılar ve Böcekler için Bahçe
Çiçekte Uyuyan Arılar!
Bal Arısı Gibi Konuşabileceğiz
Arılar ve Balıklar Birbirleriyle Konuşabiliyor!

2 – Bal

Bal arıları, insanlar tarafından tüketilen bir gıda olan balı üreten tek böcek olma özelliğini taşır. Bal, doğaldır ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle uzun bir sağlık yararları listesine sahiptir (antioksidan, antibakteriyel, yaraları iyileştirme vb.). Kimyasallar ve insan müdahalesi olmadan üretilen bal, son yıllarda tatlıları istila eden ve işlenmiş gıda yapımında kullanılan yüksek fruktozlu mısır şurubuna daha sağlıklı bir alternatiftir. Tamamen bir gıda maddesi olarak, bal tatlı olarak tüketilebilir, şeker yerine çayın içine eklenebilir veya bir yemek tarifinde kullanılabilir. Kahvaltıların vazgeçilmezi olarak tereyağlı ballı ekmek ziyafetinde baş köşede yer alabilir.

3 – Balmumu

Bal mumu, mobilya mumu, güzellik ürünleri, dudak kremi vb. alanlarda balmumu kaplamanın bir bileşeni olarak bulunabilir. İşçi bal arılarının salgı bezlerinden salgılanan balmumu, arıların balı depoladıkları bal peteklerinin yaratılmasında kullanılır.

4 – Propolis

Propolis, arıların kovandaki küçük çatlakları ve boşlukları kapatmak için kullandıkları reçineli bir malzemedir. Arılar ağaçlardan topladıkları reçineyi biraz bal ile karıştırarak propolis yaparlar. Arılar, kovanlardaki boşlukları kapamak, tehlikeli mikropları ve mantarları uzak tutmak için propolisi önlem ve koruma olarak kullanırlar. Bazı çalışmalar, birçok zararlı patojene karşı güçlü etkisini onaylamıştır.

Propolis hakkında detaylı bilgi: Propolisin nedir? Propolis faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

5 – Polen

Arı poleni, arılar tarafından yiyecek kaynağı olarak çiçeklerden toplanan ve depolanan polen toplarıdır. Aynı şekilde insanlar için mükemmel bir vitamin, mineral ve amino asit kaynağı olarak kullanılabilmektedir. Alerjilere karşı vücudun korunmasına yardımcı olur.

6 – Arı sütü

Arı sütü, işçi bal arıları tarafından üretilen süt salgısıdır. Su, proteinler, şekerler, yağlar, vitaminler, mineral tuzlar ve amino asitler içerençok zengin ve besleyici bir üründür. Kompozisyonu coğrafyaya ve iklime bağlı olarak değişim gösterir. Bu ürün adını, arıların kraliçe arıların gelişimi ve beslenmesi için kullandığı gerçeğinden alır. Bir ilaç olarak etkinliği kanıtlanmamış olsa da, yaşlanmanın etkileriyle mücadele etmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır.

Arıların faydalarını edebi bir sonla bitirmek istersek; ünlü şair Halil Cibran’ın bir şiirinde dediği gibi “Arıya göre çiçek yaşamın kaynağıdır. Ve çiçek için arı sevginin ulağıdır.” satırları en güzeli olacaktır.

Kaynak: The benefits of beesThe benefits of honeybeesThe Top 6 Raw Honey BenefitsHow Bees Benefit Other Living ThingsWhy are bees important? –

Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir” hakkında 11 yorum

 1. Geri izleme: Hamam Böceği İklim Değişikliğini Önleyebilir mi?

 2. Geri izleme: Arı Koridoru: Tozlaşma Yapan Arılar ve Böcekler için Bahçe

 3. Geri izleme: Sivrisineklerden Korunmanın Doğal Yolları Nelerdir?

 4. Geri izleme: Çiçekte Uyuyan Arılar!

 5. Geri izleme: Bal Arısı Gibi Konuşabileceğiz

 6. Geri izleme: Arıları Kurtarmak İçin 15 Bitki

 7. Geri izleme: Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

 8. Geri izleme: Karıncalar Kahve Yetiştiriyor!

 9. Geri izleme: Arılar ve Balıklar Birbirleriyle Konuşabiliyor!

 10. Geri izleme: Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır? Arıcılığın Önemi ve Faydaları Nelerdir?

 11. Geri izleme: Doğa Yürüyüşü (Trekking) Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir