Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir? Arının Önemi Nedir?

Arıların Faydaları Nelerdir

Arıların ürettiği insana ve insanlığa faydalı bir madde bal olarak bilinir. Fakat, Arılar baldan daha fazlasıdır! Polen, balmumu, propolis, arı sütü, arı zehri; arıların faydaları, ürettikleri ve önemi saymakla bitmez. Arıların piknik masasının etrafında dolaştığının görülmesi, en heybetli adamların bile ürkmeleri için yeterlidir. Çoğu kişi, arılara karşı duydukları memnuniyetsizliği ve sokulma ihtimalini tereddütsüzce ortaya koyar ve kaçmaya bile hazırlanırlar! Ancak bu ufak canlı yaratıklar sırtlarında dünyanın ağırlığını taşırlar. Arılar olmazsa Dünya olmaz! Arıların yaşam için önemi nedir bilmeliyiz ve onlara sahip çıkmalıyız.

Bal arısı gibi konuşmak!
Arıların Faydaları Nelerdir?

Hepimiz onlara içten teşekkür etmeliyiz. Çünkü arılar olmazsa bizlerde olmayız. Ballarını yer, balmumlarını kullanır ve yiyeceğimizin büyümesine yardımcı olmak için arıları kullanırız.

Arıların Önemi Nedir?

Arıların Önemi noktasında aşağıda yer alan maddeler sıralanabilir.

1 – Tozlaşma

Arılar polenleri bitkiden bitkiye, çiçekten çiçeğe taşıyarak polenleme yani tozlaşma adı verilen bir süreci gerçekleştirmiş olurlar. İlk bahar aylarında erik veya elma çiçeklerinde vızır vızır işleyen arılar, meyvelerin oluşması için ilk adımı da atmaktadır. Arılar insanlar için tüm gıda mahsullerinin yaklaşık % 85’inin varlığının sürdürülmesi için gereklidir. Çevre kirliliği sebebiyle arıların yaşamlarını sürdüremediği ve yok olduğu yada yok olmaya başladığı bazı yerlerde insanlar fırçalar yardımıyla polenleri tüm çiçeklere serpiştirerek tozlaşmayı gerçekleştirmek zorunda kalmaktadır.

Arıların faydaları arasında yer alan tozlaşmayı çevre kirliliğinden ve arıların sayısının azalmasından dolayı Çin'in bazı bölgelerinde insanlar yapıyor.
Arıların faydaları arasında yer alan tozlaşmayı çevre kirliliğinden ve arıların sayısının azalmasından dolayı Çin’in bazı bölgelerinde insanlar yapıyor. – Kaynak

Arılar hakkında diğer yazılarımız:

Arıları kurtarmak için 15 bitki
Arı Koridoru: Tozlaşma Yapan Arılar ve Böcekler için Bahçe
Çiçekte Uyuyan Arılar!
Bal Arısı Gibi Konuşabileceğiz
Arılar ve Balıklar Birbirleriyle Konuşabiliyor!

2 – Bal

Bal arıları, insanlar tarafından tüketilen bir gıda olan balı üreten tek böcek olma özelliğini taşır. Bal, doğaldır ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle uzun bir sağlık yararları listesine sahiptir (antioksidan, antibakteriyel, yaraları iyileştirme vb.). Kimyasallar ve insan müdahalesi olmadan üretilen bal, son yıllarda tatlıları istila eden ve işlenmiş gıda yapımında kullanılan yüksek fruktozlu mısır şurubuna daha sağlıklı bir alternatiftir. Tamamen bir gıda maddesi olarak, bal tatlı olarak tüketilebilir, şeker yerine çayın içine eklenebilir veya bir yemek tarifinde kullanılabilir. Kahvaltıların vazgeçilmezi olarak tereyağlı ballı ekmek ziyafetinde baş köşede yer alabilir.

Ayrıca, ham bal pastörize edilmez, bu da mineraller ve canlı enzimler bakımından zengin olduğu anlamına gelir. Yerel olarak üretilen bal satın alıyorsanız, polen içeriği, alerji mevsimi öncesinde alındığında bölgenizdeki alerjenlere uyum sağlamanıza yardımcı olabilir

3 – Balmumu

Bal mumu, mobilya mumu, güzellik ürünleri, dudak kremi vb. alanlarda balmumu kaplamanın bir bileşeni olarak bulunabilir. İşçi bal arılarının salgı bezlerinden salgılanan balmumu, arıların balı depoladıkları bal peteklerinin yaratılmasında kullanılır. Bu sebeple balmumu aslen arı kovanın ayakta tutan bir arı ürünüdür. O olmadan balı ve poleni saklama şansları yoktur.

4 – Propolis

Propolis, arıların kovandaki küçük çatlakları ve boşlukları kapatmak için kullandıkları reçineli bir malzemedir. Arılar ağaçlardan topladıkları reçineyi biraz bal ile karıştırarak propolis yaparlar. Arılar, kovanlardaki boşlukları kapamak, tehlikeli mikropları ve mantarları uzak tutmak için propolisi önlem ve koruma olarak kullanırlar. Bazı çalışmalar, birçok zararlı patojene karşı güçlü etkisini onaylamıştır.

Propolis hakkında detaylı bilgi: Propolisin nedir? Propolis faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır?

5 – Polen

Arı poleni, arılar tarafından yiyecek kaynağı olarak çiçeklerden toplanan ve depolanan polen toplarıdır. Aynı şekilde insanlar için mükemmel bir vitamin, mineral ve amino asit kaynağı olarak kullanılabilmektedir. Alerjilere karşı vücudun korunmasına yardımcı olur. Vücudun direnç kazanmasında etkilidir.

Polen ile ilgili bilgiler: Polen Nedir ve Nasıl Tüketilir? Arı Polenin Faydaları Nelerdir?

6 – Arı sütü

Arı sütü, işçi bal arıları tarafından üretilen süt salgısıdır. Su, proteinler, şekerler, yağlar, vitaminler, mineral tuzlar ve amino asitler içerençok zengin ve besleyici bir üründür. Kompozisyonu coğrafyaya ve iklime bağlı olarak değişim gösterir. Bu ürün adını, arıların kraliçe arıların gelişimi ve beslenmesi için kullandığı gerçeğinden alır. Arı Sütü Arıların kraliyet yemeğidir. Ayrıca larvalara beslenir ve arılar kraliçe olmak için büyürler. İşçi arıların başlarındaki özel bezlerden gelen süt salgısı. Bir ilaç olarak etkinliği kanıtlanmamış olsa da, yaşlanmanın etkileriyle mücadele etmek ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılır.

Arı sütü aynı zamanda bir antioksidan kaynağıdır ve bitkisel ilaçlarda besleyici bir tonik olarak kullanılır. Araştırmalar ayrıca arı sütünün sağlıklı kolesterol seviyelerini desteklemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

7 – Arı zehri (zehiri)

Arı zehiri, arıların soktuğunda bize verdiği sıvıdır. Arılar vejeteryan olduklarından, zehir avını öldürmek için kullanılmaz. Aksine, bu bir savunma mekanizmasıdır. Arı zehri, apiterapi (tedavi için arı ve arı ürünlerinin kullanılması) olarak da bilinen tedavi şeklinde kullanılır. Arı sokmasının faydaları bir çok rahatsızlık için araştırma konusu olarak kullanılmaktadır.

Bazı durumlarda, arıların direk hastayı sokması ile tedavi yapılmaya çalışılırken bazen direk arı zehri kullanılır. Arı zehri deri ve bağışıklık sistemi için faydalar sağlarken nörolojik hastalıklara ve ağrı karşıda etkinlikler sağlamaktadır. Kısacası arı sokması faydaları olan bir tedavi şekli olarak kullanılabilirdir.

Arıların faydalarını edebi bir sonla bitirmek istersek; ünlü şair Halil Cibran’ın bir şiirinde dediği gibi “Arıya göre çiçek yaşamın kaynağıdır. Ve çiçek için arı sevginin ulağıdır.” satırları en güzeli olacaktır.

Kaynak: The benefits of beesThe benefits of honeybeesThe Top 6 Raw Honey BenefitsHow Bees Benefit Other Living ThingsWhy are bees important? –

Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir? Arının Önemi Nedir?” hakkında 19 yorum

 1. Geri izleme: Hamam Böceği İklim Değişikliğini Önleyebilir mi?

 2. Geri izleme: Arı Koridoru: Tozlaşma Yapan Arılar ve Böcekler için Bahçe

 3. Geri izleme: Sivrisineklerden Korunmanın Doğal Yolları Nelerdir?

 4. Geri izleme: Çiçekte Uyuyan Arılar!

 5. Geri izleme: Bal Arısı Gibi Konuşabileceğiz

 6. Geri izleme: Arıları Kurtarmak İçin 15 Bitki

 7. Geri izleme: Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

 8. Geri izleme: Karıncalar Kahve Yetiştiriyor!

 9. Geri izleme: Arılar ve Balıklar Birbirleriyle Konuşabiliyor!

 10. Geri izleme: Arıcılık Nedir ve Nasıl Yapılır? Arıcılığın Önemi ve Faydaları Nelerdir?

 11. Geri izleme: Doğa Yürüyüşü (Trekking) Nedir? Nasıl Yapılır?

 12. Geri izleme: Kestane Balının Faydaları Nelerdir? Kestane Balı Nasıl Tüketilmelidir?

 13. Geri izleme: Polen Nedir ve Nasıl Tüketilir? Arı Poleninin Faydaları Nelerdir?

 14. Geri izleme: Arı Ölümleri Brezilya'da! Üç Ayda 500 Milyon Arı Neden Öldü?

 15. Geri izleme: Türkiye'de Yetişen Ağaç Türleri (Çeşitleri) ve Özellikleri Nelerdir?

 16. Geri izleme: Çikolata Sineği! Kakao Çiçekleri Titrer Sinek (Tatarcık) ile Tozlaşıyor

 17. Geri izleme: Arı Sütü Nedir? Arı Sütünün Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

 18. Geri izleme: Arılar Ölüyor! Sorumlu Karbondioksit Konsantrasyonu mu?

 19. Geri izleme: Arı Sokması ve Zehrinin Faydaları Nelerdir? Arı Zehri Neye İyi Gelir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir