Arılar Ölüyor! Sorumlu Karbondioksit Konsantrasyonu mu?

Arılar Ölüyor

Arılar ölüyor, ama bu sefer katil pestisit yada bir hastalık değil. Arı popülasyonlarının azalmasının arkasındaki faktörleri araştırırken, bilim adamları şimdi de bitki fizyolojisini değiştiren ve önemli polen kaynaklarındaki proteini önemli ölçüde azaltan yeni bir suçlu olarak yükselen karbondioksit seviyesini görüyorlar.

Arılar Ölüyor! Sorumlu Karbondioksit Konsantrasyonu mu?
Arılar Ölüyor! Sorumlu Karbondioksit Konsantrasyonu mu?

Araştırmacılar, arılar için önemli bir geç besin kaynağı olduğu için, altınbaşak çiçeği (goldenroad) polenindeki protein konsantrasyonlarını inceledi. Kuzey Amerika’da yaz mevsiminden sonra sonbaharda ortaya çıkan çok yaygın bir bitki olan bu altınbaşak çiçeği koleksiyonuna göz attılar.

Lütfen okuyunuz: Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir?

Karbondioksit Polen Miktarını Düşürüyor!

Yeni örnekler eski nesillere çok benziyor. Ancak atmosferik karbondioksit konsantrasyonlarının milyonda 280 parçadan 398 ppm’e yükselmesiyle, 1842 ve 2014 yılları arasında toplanan
altınbaşak çiçeğinin polen içeriğini test eden bilim adamları, en son polen örneklerinde % 30 daha az protein bulunduğunu tespit etti. Proteindeki en büyük düşüş, atmosferdeki karbon dioksit miktarının çarpıcı şekilde arttığı 1960’tan 2014’e kadar meydana geldi. Aynı çalışmada, 280 ila 500 ppm aralığında altınbaşak bitkisinin CO2 seviyelerine maruz kaldığı bir alan deneyi, benzer protein düşüşleri gösterdi.

Altınbaşak çiçeği polenlerinin protein miktarı yükselen karbondioksit miktarı ile  düşüyor!
Altınbaşak çiçeği polenlerinin protein miktarı yükselen karbondioksit miktarı ile düşüyor! – Kaynak

100’den fazla çalışma, yüksek seviyelerde atmosferik karbondioksitin buğday ve pirinç gibi bitkilerin besin değerini azalttığını göstermiştir. Ancak geçen ay yayınlanan altınbaşak çalışması, yükselen CO2’nin arıların diyetine etkilerini inceleyen ilk çalışma oldu ve sonuçları rahatsız edici oldu: Artan CO2 konsantrasyonlarının polen üzerindeki protein seviyeleri üzerindeki olumsuz etkisi, arı beslenmesi ve üreme başarısını baltalayan küresel arı popülasyonunun küresel çapta ölümü olabilir.

Maryland’deki ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) Araştırma Servisi’ndeki bir bitki fizyoloğu olan Lewis Ziska, “Polen, arılar için abur cubur haline geliyor” diyor. Çalışma, bitki proteinlerinin yükselen karbondioksit konsantrasyonları karşısında azalmasının, polen ve diğer bitki bileşenlerinde CO2 duyarlılığı için “acil ve zorlayıcı bir durum” sağladığı sonucuna varmıştır.

Atmosferik karbondioksit, bitki şekerleri için bir yapı taşı olduğundan, yüksek CO2 seviyeleri, bitkinin nişasta bölümlerinin daha hızlı ve daha büyük büyümesini sağlayarak bitki fizyolojisini etkiler. Altınbaşak için, bu büyüme konsantre etmek yerine esas olarak bitkinin toplam proteinini sulandırır ve seyreltik hale getirir. Bu arıların beslenmesi için büyük bir tehlike.

Karbon ayak izi artışımız başta karbondioksit olmak üzere sera gazlarında artış demek ve geri dönüşü olmayan bir çok sıkıntıyla karşılaşmamız demek. Arılar ölüyor! İnsanlar da…

Kaynak: How Rising CO2 Levels May Contribute to Die-Off of Bees

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir