Hamam Böceği İklim Değişikliğini Önleyebilir mi?

Hamam Böceği

Çinli bir şirket, sera gazlarını azaltmanın bir yolunu bulduğunu söylüyor: hamam böceği, bir diğer adıyla kakalak böceği! Her ne kadar hamam böcekleri ile ilgili olumsuz düşüncelerimizde olsa, doğanın bir parçası olan bu canlılar bize atık sorunu ve buna bağlı olarak ortaya çıkan sera gazı yani küresel ısınma konusunda yardımcı olabilirler gibi…

Hamam Böcekleri Küresel Isınmaya Karşı!
Hamam Böceği Küresel Isınmaya Karşı! – Kaynak

Yemek atıkları normal olarak bir sera gazı olan metan gazını (biyogaz içeriğinin %50-70’i metandır.) etrafa bırakırlar. Çin’de bir Tarım Teknolojileri Şirketi, günde 50 ton yemek atığını hamam böceklerine yediriyor. Şirket, daha sonra bu hamam böceklerini ise hayvan yemi olarak yada ilaç sanayisinde kullanılmak üzere satıyor.

Bunu da okuyunuz: Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir?

Hamam böceğinin zararları nelerdir?

  • Şirket bunun gezegenimiz için iyi olduğunu söylüyor fakat binlerce hamam böceğinin bir yerde bulunması biraz itici yada kimimize göre tehlikeli gelebilir.
  • Ayrıca, İngiltere genelinde yaygın bir zararlı olan Amerikan hamam böceği, yılda 35 gr’a kadar metan verebilir; bu da ortalama vücut ağırlığının 43 katından daha fazla. Faydası olsun dediğimiz canlı daha da zararlı olabilir mi?
  • Hamam böcekleri kaçarsa yerel ekosistemlerde ciddi hasara yol açabilirler. Fakat şirketin çözümü basit: Balıkla dolu bir hendek var ve Hamam böcekleri kaçarsa, hendeğe düşecekler balıklara yem olacaklar. Kulağa muhteşem geliyor sanki!

Aslında burada ki temel mesele, neden bu kadar yiyecek israfımız var?

Daha az yiyeceğin atık haline gelmesi yani israf edilmemesi sağlanırsa, hamam böcekleri ile de uğraşmamıza gerek kalmaz. Sıfır Atık yaklaşımı da tam böyle bir durum için elimizin altında değil mi?

Hamam böceklerinin yaptığı benzer işi solucanlar da yapabiliyor; solucan gübresi üretimi de bu atıkların bir şekilde ortadan kalıdırılması ve faydaya çevrilmesi açısından gerçekten son yıllarda önemli ilerleme katetmiş bir yaklaşım. Yüzümüzü ve yönümüzü teknolojinin yanında doğanın doğal çözümlerine dönmemiz gerektiği bu örneklerde açık bir şekilde ifade edilmektedir aslında.

Okumak ister misiniz? : Karıncalar kahve yetiştiriyor

Kaynak: Could this warehouse of cockroaches help end climate change?A city in China is feeding a billion cockroaches 50 tons of kitchen scraps a day in an effort to help with urban waste

Hamam Böceği İklim Değişikliğini Önleyebilir mi?” hakkında 5 yorum

  1. Geri izleme: Arılar ve Balıklar Birbirleriyle Konuşabiliyor! - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

  2. Geri izleme: Biyoçeşitlilik Nedir? Biyoçeşitliliğin Önemi ve Faydaları Nelerdir?

  3. Geri izleme: En Ölümcül (Zehirli) Örümcek Türleri Hangileridir?

  4. Geri izleme: Faydalı Böcekler, Bahçe ve Tarımda Biyolojik Mücadelede Yararlı Oluyor!

  5. Geri izleme: Faydalı Böcekler Nelerdir? – Yeşil Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir