Arı Sütü Nedir? Arı Sütünün Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, larvaların ve yetişkin kraliçelerin beslenmesinde kullanılan kalın (viskoz), beyaz veya beyaz-sarımsı renkte, besleyici bir bal arısı salgısıdır. Genç arıların salgı bezlerinden (hipofareks ve mandibular) salgılanır ve cinsiyet veya kasttan bağımsız olarak kolonideki tüm larvalara farklı oranlarda olmak üzere beslenir.

Bir arı kovanı yeni kraliçeler üretirken, işçiler özel kraliçe hücreler inşa eder ve bu hücrelerdeki larvalar bol miktarda arı sütüyle beslenir. Bu tür bir beslenme, yumurtlamak için gereken tam gelişmiş yumurtalıklar dahil olmak üzere kraliçe morfolojisinin gelişimini tetikler. Günde 2000 kadar yumurta yapabilen kraliçe arılar, ömür boyunca arı sütüyle beslenerek bu özelliklerini yıllarca sürdürübilmektedir.

Konuyla ilgili okumalık: Polen Nedir ve Nasıl Tüketilir? Arı Polenin Faydaları Nelerdir?

Arı Sütü Nedir? Arı Sütünün Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?
Arı Sütü Nedir? Arı Sütünün Faydaları Nelerdir ve Nasıl Kullanılır?

Arı Sütünün Bileşenleri (İçeriği)

Bileşenleri su, proteinler, karbonhidratlar ve çeşitli eser elementleri (mineral tuzlar) ve vitaminlerdir. Yağ ve karbonhidrat metabolizmasına yardımcı olan bir vitamin maddesi olan pantotenik asit bakımından zengindir ve ayrıca amino asitlerin metabolizmasında önemli olan B6 vitamini veya piridoksin içerir. Kompozisyonu coğrafyaya ve iklime bağlı olarak değişir.

Lütfen okuyunuz: Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

Beslenme için Yararlıdır

Arı sütü besin açısından zengin bir sıvıdır. Tüm B vitaminlerini ve C vitamininin izlerini içerir. Ayrıca kollajen (cildimizdeki ana protein, saç, tırnaklar, kemikler ve damarlardaki başlıca protein) ve birkaç antioksidan enzimi içerir.

Arı Sütü Dayanıklılığı Arttırır

Satılan arı sütü takviyelerinin birçoğu, dayanıklılığı arttırma ve yorgunluk ve stresle mücadele yeteneğini ortaya koymaktadır. Bu sonuç, bilimsel çalışmalarda da ortaya konulmaktadır.

Kolesterolu Düşürebilir

Enerjiyi arttırmaya ek olarak, bazı çalışmalar arı sütünün kardiyoprotektif olduğunu, kan basıncını düşürdüğünü ve LDL veya “kötü” kolesterolü azalttığını buldu.

Bağışıklık Arttırır

Tıpkı anne sütünün yeni doğan memelilerin bağışıklığını artırmaya yardımcı olduğu gibi arı sütü de bal arısı kolonisinin bağışıklık sistemine bu hizmeti sağlıyor. Arı sütünün oldukça antimikrobiyal olduğu, maya ve bakterilere karşı etkili olduğu bulunmuştur

Cilt Bakımında Etkilidir

Kozmetik olarak kullanılmıştır. Protein kollajenini içerir – çoğu genç görünen cildin anahtarı olarak düşünülür. Cildimiz kollajenini gevşetince kırışıklıklar oluşur. Kozmetiklerde cildin esnekliğini, yeniden büyümesini ve gençleşmesini desteklemek için kullanılır. Ayrıca şampuanlarda ve saç kremlerinde de kullanılır ve gittikçe artmaktadır!

Lütfen okuyunuz: Kestane Balının Faydaları Nelerdir? Kestane Balı Nasıl Tüketilmelidir?

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Gramı 1-2 dolar arasında değişen fiyatlardan başlayan bu değerli ürün genelde en pratik hazır satılan takviyeler şeklinde tüketilir. Ancak, kendiniz ham arı sütünü temin edebilir ve onu da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kaynak: ROYAL JELLY- A WORKER BEE PRODUCED, PROTEIN RICH, MOTHER’S MILKRoyal Jelly Isn’t What Makes a Queen Bee a Queen Bee

Arı Sütü Nedir? Arı Sütünün Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Polen Nedir ve Nasıl Tüketilir? Arı Polenin Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir