Arı Koridoru: Tozlaşma Yapan Arılar ve Böcekler için Bahçe

Tozlaşma ve arılar

Tozlaşma yapan arılar ve böceklerin sayısını artırmak için İngiltere’nin Londra şehrinde yedi mil uzunluğundaki bir “arı koridoru” yapılıyor.

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, 1980’lerden bu yana İngiltere’de kır çiçeklerinde yaşanan düşüşün tozlaşma yapan arıların ve böceklerin sayısını düşürdüğü ve genel olarak polenlemede bir azalma tespit edilmiş (Urban meadows can help halt biodiversity decline). Bu sıkıntılı sürecin önüne geçmek içinde bu arı koridoru yani devasa uzunlukta olan arı bahçesinin kır çiçekleri ile donatılarak arı ve böceklere sunulmasına karar verilmiş.

Arı Koridoru: Tozlaşma Yapan Arılar ve Böcekler için Bahçe
Arı Koridoru: Tozlaşma Yapan Arılar ve Böcekler için Bahçe

Konuyla alakalı okumalık: Arıları kurtarmak için 15 bitki

Tozlayıcılar, ekosistem sağlığının korunması ve küresel gıda güvenliği için hayati öneme sahiptir. Böcekler, bitki türlerinin yüzde 75’ini, küresel bitki üretiminin yüzde 35’ini ve çiçek bitkilerinin yüzde 88’inin varlığını sürdürebilmeleri için gereklidir.

Uygun yerlerde gerçekleştirilecek bu kır çiçeklerinin dikimi ve çoğaltılması sayesinde arılar kesintisiz birer polen ve nektar kaynağına sahip olacaklar. Bu sayede türlerini devam ettirme sayılarında gerçekleşen bu azalmanın da önüne geçme fırsatı yakalayacaklar.

Mutlaka okumalısınız: Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir? – Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kaynak: ‘Bee corridor’ planted in London to boost insect numbersWidespread losses of pollinating insects in Britain

Arı Koridoru: Tozlaşma Yapan Arılar ve Böcekler için Bahçe” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir