Pire İlaçları İngiltere’nin Nehirlerini Zehirleyerek Çevreyi Kirletiyor

Pire İlaçları Zehir Saçıyor!

Pireleri öldürmek için kullanılan pire ilaçları yani bir nevi böcek öldürücüler çok etkili olduklarını kanıtlıyor. Sussex Üniversitesi’nin yeni bir araştırmasına göre, kimyasallar İngiliz nehirlerini zehirliyor ve asla karşılaşmadıkları böcekleri öldürüyor. Çevre büyük zarar görüyor; yiyecek için zehirlenen böceklere bağımlı olan kuşlar ve balıklar bu sebeplerle çok ağır etkileniyorlar.

Pire İlaçları İngiltere'nin Nehirlerini Zehirleyerek Çevreyi Kirletiyor
Pire İlaçları İngiltere’nin Nehirlerini Zehirleyerek Çevreyi KirletiyorKaynak

Fipronil en yaygın olarak kullanılan pire ilaçları arasındadır ve son çalışmalar çoğu böcek için daha toksik bileşiklerin fipronilin bozulması ile oluştuğu, Rosemary Perkins ve ekibi tarafından tespit edilmiştir.

Araştırmacılar, 20 nehirden aldıkları örneklerin %99’unda fipronil tespit ettiler. Buna ek olarak, 2013 yılında AB’de geçici olarak yasaklanan ve 2018’de kalıcı olarak yasaklanan imidacloprid adlı bir sinirleri etkileyen maddeyi buldular. Bu toksik pestisit madde yaygın olarak dünyanın birçok yerinde tarımın yanı sıra pire tedavileri için kullanılır. Sussex Üniversitesi araştırmacılarından Dave Goulson; “Pestisitlerin bu kadar yaygın olduğuna inanamadım. Nehirlerimiz rutin ve kronik olarak bu iki kimyasalla da kirlenmiş.” Pireli bir köpeği tedavi etmek için imidacloprid kullanarak 60 milyon arı öldürmek için yeterli pestisit bırakılmış oluyor. İnsanlar evcil hayvanlarını yıkadıkları zaman, böcek ilaçlarını kanalizasyona ve oradanda nehirlere gidebilir. Nehirlerde yüzen köpekler de bundan sorumlu olabilir.

Köpeklerimizi pire derdinden kurtaralım derken, çevreyi kirletip diğer canlılara zarar verdiğimizi öğrenmek kötü bir deneyim. Bunun önüne geçmek için, pirenin yaşam alanlarının ortadan kaldırılması için uğraşmak lazım. Özellikle bahçeli evlerin etrafı temiz olmalı. Veteriner pire ilacı tavsiye ederse, bunu da mutlaka dozunda kullanmalıyız. Fazlası hayvana zarar verebileceği gibi doğaya da yüksek oranda negatif etkisi olacağını düşünmemiz lazım.

Kaynak: Flea treatments are poisoning England’s riversPet flea treatments poisoning rivers across England, scientists find

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir