Arı Ölümleri Brezilya’da! Üç Ayda 500 Milyon Arı Neden Öldü?

Arı Ölümleri

Brezilya’da son üç ayda 500 milyondan fazla arı öldü. Araştırmacılar, zararlı böcekleri öldürmek için kullanılan kimyasal maddelerin kullanımının arı ölümleri sebebi olduğunu düşünüyorlar. Arılar, gıda zincirinde çok önemli bir role sahiptir – yiyeceğin yaklaşık üçte biri ile temelde arılar tarafından yapılan tozlaşmaya dayanır. Arıların faydaları sadece tozlaşma ile de bitmez; ürettiği bal, propolis, polen vb. ürünler sayesinde doğaya ve insanlara büyük katkı sunarlar.

Arı Ölümleri
Arı Ölümleri

Lütfen okuyunuz: Polen Nedir ve Nasıl Tüketilir? Arı Polenin Faydaları Nelerdir?

Brezilya arılarına ne oldu?

Bu arılar için ölümün ana sebebi, Avrupa’da neonikotinoidler ve fipronil gibi yasaklanan ürünleri içeren pestisitlerin kullanımı olmuştur. AB, arılara neden olabileceği ciddi zararlardan dolayı geçen Nisan ayında neonikotinoidlere neredeyse tamamen yasak koydu. Ancak aynı yıl Brezilya, “zehir paketi” olarak nitelendiren çevrecilerin muhalefetine rağmen, böcek ilacı üzerindeki kısıtlamaları kaldırdı. Greenpeace’e göre, son üç yılda AB’de yasaklanmış kimyasallar içeren 193 ürün Brezilya’da tescil edilmiş böcek ilacı kullanımı arttı. Ülke tarım ilaçlarını kullanıyor çünkü ekonomisi tarıma çok bağlı.

Dünyada Arı Ölümleri

İşler dünyadaki arılar için iyi görünmüyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde arıcılar geçtiğimiz yıl bal arısı kolonilerinin 10’undan dördünü kaybetti. Rusya’da 20 bölge kitlesel arı ölümleri bildirdi, yetkililer ayrıca %20 daha az bal üretilebileceği konusunda uyarıda bulundular. Güney Afrika’da 2018’de en az bir milyon arı öldü ve fipronil suçlandı. Kanada, Meksika, Arjantin ve Türkiye gibi ülkelerin de son 18 ayda toplu arı kesintileri olduğu bildirildi.

Arılara Nasıl Yardım Edebiliriz?
Arılara Nasıl Yardım Edebiliriz?

Konuyla ilgili okumalık: Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Arılara Nasıl Yardım Edebiliriz?

1- Kullanılmayan arazilerin arı popülasyonlarını daha iyi korumak için yönetilmesi gerekiyor.

2- Kentleşmenin artmasıyla birlikte, arıları korumak için daha fazla kentsel yeşil alanın geliştirilmesi gerekiyor.

3- Yabani hayvan dostu tarım ve bahçeciliğin (örneğin, polenleşen böcekleri teşvik etmek için yabani bitki ve yabani ot kümeleri oluşturma gibi) olumlu etkisi olacaktır.

4- Bahçenizde büyüyen bitkilerin arıları tozlaşmaya teşvik ettiği için de yardımcı olabilir; çimleri daha uzun süre büyümeye bırakmak da arılara daha fazla barınak sağlar.

5- Arıların taştan su içmesini sağlayacak küçük bir tabağı suyla ve taşlarla dolduran bir arı banyosu da oluşturabilirsiniz.

6- Zararlı pestisitleri yasaklamanın arıların ölmesini önlemek için hayati önem taşıdığını söylüyor.

Kaynak: Why 500 million bees have died in Brazil in three monthsRussia alarmed by large fall in bee populations

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir