Bal Arısı Gibi Konuşabileceğiz

Bal Arısı Dili

Hayvan iletişimini inceleyen bilim adamlarının en büyük araştırma hedeflerinden biri, diğer insanlarla konuştuğumuz gibi diğer canlılarla da tam olarak iletişim kurabilmemizdir. Balina şarkılarını, fillerin mırıldanmasını veya kurt ulumalarını anlayabildiğimizi hayal edin. Aslında arılar ve balıkların birbirleriyle konuşabildikleri bir araştırma gerçekleştirildiğini biliyoruz ve ayrıca arıların matematik bildiğini de! Fakat bizim direk olarak her bir canlı türünü anlamamız çok daha farklı boyutlarda bir iletişim mucizesi olacaktır. Bal arısı dili artık biliniyor diyebiliriz!

Bal arısı gibi konuşmak!
Bal arısı gibi konuşmak!

Araştırmacılar bal arısı dilini deşifre etti ve onu kodladı!

Virginia Tech’teki bir araştırma ekibi, bal arılarının dilini, dünya çapındaki diğer bilim adamlarının da diğer böceklerin son derece karmaşık iletişimlerini anlayıp yorumlamalarını sağlayacak şekilde çözmeyi başardı.

Arılar, bir gıda kaynağının yerini belirtmeleri gerektiğinde, bir çeşit dans ederler, böylece diğer arılara nereye gideceklerini söylerler. Bu dil şaşırtıcı derecede karmaşıktır ve çok karma karmaşık talimatlar verebilir.

Bal arısı dansı

Araştırma ekibi, arı danslarını dikkatlice analiz ederek ve arıların seyahat yollarını bir harita üzerinde kesin bir şekilde çizdi. Daha önce hiç düşünülmemiş bir şeyi göz önüne alarak, dans hareketlerini uçuş yolları ile özenle analiz ettiler: gürültü seviyeleri.

Buldukları şey ise bunun alt türler arasında dikkate değer bir hassasiyetle uygulanabileceği idi. Gürültü faktörü ile, araştırmacılar türler arasındaki varyasyonları kullanarak temelde evrensel bir dil kodeksini formüle ettiler.

Bal arıları ile konuşabileceğiz
Bal arıları ile konuşabileceğiz

İletişim kurma biçimlerinde farklılıklar olsa da, İngiltere’den bir arı Türkiye’den bir arıyı anlayacak ve benzer bir başarı oranıyla aynı şekilde bir yiyecek kaynağını ona anlatıp bulmasını sağlayacaktır.

Kaynak: Researchers decipher and codify the universal language of honey beesWe can now speak the universal language of honey bees

Kategori: BİLİM

Etiketler: , ,Yorumlar (2)

Çevre Bilinci Nasıl Kazandırılır?

08 Nisan 2019 saat 23:38    


[…] için toprakla buluşmalı, çiçeklerle koklaşmalı yani doğayı yaşamalılar. Ağaçların, arıların ve doğanın diğer parçalarının değerini kavramaları ve özümsemeleri […]

Çiçekte Uyuyan Arılar!

18 Nisan 2019 saat 17:06    


[…] Bunu da okumalısınız: Bal Arısı Gibi Konuşabileceğiz […]

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site