Kestane Balının Faydaları Nelerdir? Kestane Balı Nasıl Tüketilmelidir?

Kestane balı, kestane ağacı çiçeğinden bal arıları tarafından elde edilen baldır ve kestane balının faydaları oldukça fazladır. Kestane ağacı kayın ve meşe ile aynı aileye aittir. Binlerce yıl kestane, tahılların iyi yetişmediği Akdeniz’in dağlık bölgelerinde birincil bir beslenme kaynağıydı. Başlıca bal üreticisi, tatlı kestane ağacı (Castanea sativa), binlerce yıldan beri Türkiye’de ve Avrupa’da sıkça rastlanan bir ağaçtır.

Kestane ağacı çiçeği, kestane balı ve poleninin kaynağıdır.
Kestane ağacı çiçeği, kestane balı ve poleninin kaynağıdır. – Kaynak Anna Armbrust

Kestane balı, güçlü bir aromatik tada ve biraz acılığa sahiptir. Polen içeriği bakımından zengin, mineral tuzlar ve tanen, yüksek oranda fruktoz ve kristalleşmeye dirençlidir ve göreceli olarak düşük asitliğe sahip. Koyu sarı, sarımsı kahverengiden neredeyse siyaha kadar değişen, bazen kehribar tonları olan, aromatik, keskin bir bitkisel aroma ve tadı vardır ve hafifçe teniktir (ağaçtaki tanen nedeniyle). Lezzet eşsizdir, çok tatlı değildir ve neredeyse acı bir tat ve çok kalıcıdır, güçlü, daha az tatlı bir baldan hoşlananlar tarafından çok beğenilir. Bölgeye ve iklime göre Mayıs-Haziran-Temmuz aylarında arası çiçekleri açar.

Arılar hakkında detaylı bilgi: Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir

Kestane Balı Faydaları

 1. Yüksek fruktoz çok iyi bir enerji deposudur. Fruktoz açısından çok zengindir. Vücudunuzun yorgunluğundan kurtulmak için kestane balını düzenli olarak tüketebilirsiniz. Böylece, yorgunluktan kurtularak daha güçlü hissedeceksiniz.
 2. Sivilce sorunu birçok insanın yaşadığı sorunlardan biridir. Antibakteriyel etkiye sahiptir ve sivilce için iyidir.
 3. İçerdiği yüksek antioksidanlar nedeniyle yaşlanmanın neden olduğu kırışıklıkları önler. Yaşlanma karşıtı özelliği cildinizin daha genç görünmesini sağlar.
 4. Kestane balı bağışıklık sistemini güçlendirir. Böylece hastalıklara ve mikroplara karşı savaşmanızda yardımcı olacaktır.
 5. B vitamini, C vitamini, mineraller ve demir bakımından zengindir. Kasları ve kemikleri güçlendirir, kan dolaşımını arttırır. Karaciğer ve mide hastalıklarının tedavisinde de kullanılır.
 6. Kalp hastalıklarına karşı korur. Kolesterolü düşürerek kalp krizini önlemeye yardımcı olur. Kalp ritmini güçlendirir.
 7. Antioksidan bakımından zengindir. Eklemlerde iltihaplanmaya neden olan artrit hastalıkları için iyidir.
 8. Grip ve soğuk algınlığına karşıdır. Öksürük ve bademcik iltihabını etkiler.
 9. Göz hastalıklarında etkilidir. Gözlerinin daha iyi görmesine yardımcı olur. Ayrıca katarakt gibi göz hastalıkları riskini azaltır.
 10. Sindirim sistemi için iyidir. Kabızlık sorunu ortadan kaldırır. Aynı zamanda, sabah ve akşam kestane balı düzenli olarak tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olur.

Propolis hakkında detaylı bilgi: Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kestane Balı Nasıl Tüketilmelidir?

Kestane balı etkili bir içeriğe sahip olduğundan günde en fazla bir çay kaşığı tüketilmesi önerilmektedir. Fazla tüketimin iyi gelmeyeceği bir çok yerde belirtilmiştir. Bu sebeple sağlığınızı riske etmemek için limitli tüketimi tercih edelim.

Türkiye’de Kestane Balının Üretimi Nerede Yapılır?

Ülkemizde, kestane ağacının olduğu her yerde kestane balının da üretilmesi beklenir. Artvin-Rize tarafından başlayan Karadeniz hattının Sinop, Kastamonu gibi illerinden Kocaeli’ye kadar uzanan kısımlarında ve Aydın’da kestane balı üretimi yapılmaktadır. Kestane ağaçları çiçeklenme zamanı ne kadar az yağış görürse kestane balı üretimi de o kadar çok gerçekleşmektedir.

Kaynak: Chestnut HoneyInvestigation Of Some Properties Of Chestnut Honey Produced In Black Sea Region Of Turkey10 Miracle Benefits of Chestnut HoneyProperties and Benefits of Chestnut Honey

Kestane Balının Faydaları Nelerdir? Kestane Balı Nasıl Tüketilmelidir?” hakkında 1 yorum

 1. Geri izleme: Polen Nedir ve Nasıl Tüketilir? Arı Poleninin Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir