Arılar ve Balıklar Birbirleriyle Konuşabiliyor!

Bu bir birinden çok farklı türler (arılar ve balıklar) bir robot tercüman aracılığıyla konuştu!

İki farklı türün birbiriyle konuşması mümkün olsaydı, konuşacakları ilginç bir şeyleri olacağını düşünüyor musunuz? Sizin fikriniz nedir?

Cevap muhtemelen konuşmayı yapan hayvanlara bağlı olacaktır. Örneğin insanlar ve evcil hayvanların muhtemelen dedikodu yapacak çok şeyleri vardır. Yunuslar ve balinalar, dedikodu için ortak bir özelliği paylaşıyor olabilirler. Belki de sırtlanlar ve çitalar, yemek paylaşmanın görgü kuralları hakkında hararetli bir tartışma yürütebilirler.

Ama deniz hıyarları, babunlar, papağanlar, hamam böcekleri, dağ keçileri veya istiridyeleri gibi gerçekten farklı hayvanlar? Ya balıklar ve arılar?

Arılar ve Balıklar Birbirleriyle Konuşuyor
Arılar ve Balıklar Birbirleriyle Konuşuyor

Bir araştırma ekibi, çok farklı yaratıkların konuşmasına izin verecek bir robot çevirmen yaparak, türler arası iletişimin sınırlarını test etmeye karar verdi. Takımın araştırmacılarından Frank Bonnet, “Arılar ve Balıklar arasında, bazı dinamiklerini değiştirmelerini sağlayan, benzeri görülmemiş bir köprü oluşturduk” dedi.

Bir ‘mobot’ buzu kırar!

Bu hayvanlar birbiriyle iletişim kurmaya istekli olmadan önce araştırmacılar, hayvan dillerinde hareket eden ve iletişim kuran bir “mobot” ya da mobil bir robot inşa ederek yaptıkları farklı topluluklara sızmak zorunda kaldılar. Balık söz konusu olduğunda, bu balıkların okula gitme davranışlarını koordine etmek için kullandıkları yüzme desenlerini taklit etmek için balık gibi yüzebilen bir robot inşa etmek demekti. Arılar söz konusu olduğunda, bu, arıların, kümeslerini koordine ederken yapabilecekleri gibi gruplandırmayı öğrendikleri, arı benzeri sinyaller yayan, titreşimli bir türden platform oluşturmak anlamına geliyordu.

Mutlaka okumalısınız: Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir?Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Her bir tür için ayrı ayrı yeterince casusluk yaptıktan sonra, iki gruptaki avcılar bu bilgiyi birbirleriyle değiştirdiler ve sonra alınan bilgiyi ilgili türlere uygun sinyallere çevirdiler.

Koordinasyon aynı anda olmadı. İki ayrı tür, ilk başta diğerlerinden gelen mırıltılar tarafından oldukça karıştı, ancak sonunda bunu çözebildiler. Sadece 25 dakika sonra, arılar ve balıklar senkronize edildi. Balıkların okul davranışları, arıların kaynama davranışları ile koordineli olarak gerçekleşti. Oldukça dikkat çekiciydi.

Bonnet, “Türler birbirlerinin bazı özelliklerini benimsemeye bile başladı. Arıların her zamankinden daha fazla huzursuz ve birlikte kaynama olasılığı daha azdı ve balıklar genellikle olduğundan daha fazla gruplaşmaya başladı” dedi.

Elbette ki garip bir deney. Ama aynı zamanda kalp ısınması gibi bir şey. Bu iki türün ortak bir yanı yok gibi görünebilir ve yine de senkronizasyon için bir yol buldular. Sadece konuşacak bir yola ihtiyaçları vardı.

Araştırmacılar, bu deneyin, makinelerin biyolojik sinyalleri yakalamaları ve çevirmeleri için etkili bir yol geliştirmelerine izin vereceklerine dair iyimserler.

Kaynak: Bees and fish ‘talk’ to each other in unprecedented interspecies experiment, A robotic spy among the fish,

Arılar ve Balıklar Birbirleriyle Konuşabiliyor!” hakkında 11 yorum

  1. Geri izleme: Ormanların Faydaları Nelerdir?

  2. Geri izleme: Arılar Temel Matematik İşlemlerini Yapabiliyorlar!

  3. Geri izleme: Karıncalar Kahve Yetiştiriyor!

  4. Geri izleme: Bal Arısı Gibi Konuşabileceğiz

  5. Geri izleme: Okyanuslar İçin En Büyük 5 Tehdit

  6. Geri izleme: Köpek Balıklarına Fısıldayan Kadın!

  7. Geri izleme: Asit Yağmurları Nasıl Oluşur?

  8. Geri izleme: Yenilenebilir Enerji Kaynakları

  9. Geri izleme: Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir

  10. Geri izleme: Bangladeşte Su Samurları ile Balık Avcılığı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir