Karıncalar Kahve Yetiştiriyor!

Kahve Yetiştiren Karıncalar

Fiji adasındaki bilim adamları, kendi kahve mahsullerini eken, besleyen ve koruyan bir tür karınca keşfetti. Ve bu çalışkan karıncalar, tarımsal birikimlerini milyonlarca yıldır mükemmelleştiriyorlar.

Fotoğrafta görülen ve “Phildris nagasau” karıncaları olarak bilinen bu tür, ihtiyaç duydukları nektarı sadece ektikleri bitkilerden toplamaz, ayrıca kahve bitkilerini de daha sonra yaşayacakları bir yer olarak kullanırlar.

Lütfen okuyun: Kahve Telvesi Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?

Kahve yetiştiren karıncalar
Kahve yetiştiren karıncalar – Kaynak

Münih’teki Ludwig Maximilian Üniversitesi’nden bir botanikçi olan Susanne Renner, “Bu, kendi evini yapan ilk karınca.” Diyor. Karıncalar, başlangıçta kendilerine doğrudan yararı olmamasına rağmen, fideleri orman içinde ki ağaç üzerinde haftalarca yetiştirirler ve 3-5 ay sonra kahve bitkisinin aromatik bölgelerine taşınırlar.

Çiftçi Karıncalar

Bu karıncalar bir çiftçinin ektiği bitkilerle ilgilendiği gibi kahveyi ektikten sonra onunla ilgilenmeyi sürdürüyor ve sonunda onu evi yapıyor. Fiji birçok karınca türüne ev sahipliği yapar ve karıncaların organize davranışlarının zekasıyla açıklanıp açıklanamayacağını bulmak grup için önemlidir.

Tohumları herhangi bir yere ekmiyorlar çünkü ekim yerinin konumu gelecekteki evleri için uygun olmalıdır. Kahve bitkileri, ışığa yakın olan belirli orman ağaçlarının gölgeliklerine büyür. Ayrıca, kraliçe karınca için harika bir konaklama yeri olan ve yumurta yumurtlamak için de mükemmel bir yer haline getiren oyuklar geliştirirler.

Araştırmacılar, karıncaların orman ağaçlarının kabuğuna altı farklı türde kahve bitkisi diktiklerini keşfetti. Aslında, bu karınca türü, en sevdiği altı bitki türü kadar eskidir, az buz değil tam tamına üç milyon yıl!

Yaprak bitlerini koruyan ve besleyen bir karınca
Yaprak bitlerini koruyan ve besleyen bir karınca – Kaynak

Karıncalar, diğer hayvanlarla olduğu kadar bitkilerle de simbiyotik yaşarlar. Mesela, “çoban” karıncaları, yaprak bitlerine iyi bakmakta, onları uğur böceklerine karşı savunmakta ve sağımlarını sağlamaktadırlar.

Bilim adamları, eğer başka herhangi bir canlı benzer davranış sergileyecek olursa, bunun arılar, solucanlar ve termitler gibi diğer sosyal böcekler olması gerektiğini öngörüyorlar. Çünkü bu süreç ekip çalışmasına bağlı. Bu bitkiler sadece karıncaların yardımı ile yayılabilir. Sonuç olarak görülüyor ki çalışkan karıncaların marifetleri sadece karınlarını doyurmak değilmiş.

Karıncalar gibi faydalı diğer canlılar olan arıların faydaları ve solucanların faydaları da dikkate alınmalıdır.

Kaynak: Ant species cultivates coffee for accommodation

Karıncalar Kahve Yetiştiriyor!” hakkında 5 yorum

  1. Geri izleme: Sivrisineklerden Korunmanın Doğal Yolları Nelerdir?

  2. Geri izleme: Hamam Böceği İklim Değişikliğini Önleyebilir mi?

  3. Geri izleme: Kuşlar Yavrularının Dışkısını Niçin Yer?

  4. Geri izleme: Kahve Telvesi Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?

  5. Geri izleme: En Zehirli Örümcek Türleri Hangileridir? (Dünyanın ve Türkiye'nin)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir