Arı Durakları: Hollanda’da Arılar için Otobüs Durakları Çiçeklendirildi

Arı Durakları

Utrecht Belediyesi (Hollanda) şehir genelinde 316 otobüs durağını “Arı Durakları” olarak dönüştürdü. Bu adaptasyon, yeşil çatı sistemlerini otobüs duraklarına yerleştirerek, nesli tükenmekte olan türler için arı dostu alanlar yarattı. Bu sayede arılar için değerli bir girişim ortaya çıktı.

Otobüs durakları herkes için sağlıklı bir yaşam ortamı yaratmayı hedefliyor. Yeşil çatılar ince tozların yakalanmasına, yağmur suyunun depolanmasına ve soğutma sağlanmasına yardımcı olur. Ayrıca, şehirdeki biyolojik çeşitliliği, arı gibi böcekler için bir bonus olarak da kullanabiliyorlar.

Lütfen okuyunuz: Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir

Arılar Hollanda’da nesli tükenmekte olan bir tür olduğundan, proje ülkenin ekosistemine katkı sağlayacak türden. Sedum çatılı 316 otobüs durağına ek olarak, 96 durak güneş paneline sahip ve tüm duraklarda LED aydınlatma ve bambu koltuklar bulunuyor.

Proje, Utrecht’in 2050’de tamamen dairesel bir şehir olma hedefinin bir parçasını oluşturuyor. Bu yılın sonunda, dünyanın en büyük arı oteli olan kentte arı dostu bir reklam direği kuracaklar. Bu tip çalışmalar gerçekten değerli ve arıların ama aslında insanların geleceği için çok önemli. Bu sebeple, mutlaka daha fazka noktada arı ve diğer böcek türleri için polen ve nektar kaynağı sağlayan alanları arttırmalıyız.

Kaynak: Utrecht Creates 300 Bee-Friendly Bus Stops

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir