Çiçekte Uyuyan Arılar! Arılar Uyur mu Der Gibisiniz?

Uyuyan Arılar! Muhteşem! Arılar uyuyor, hem de çiçeğin için! Vahşi yaşam fotoğrafçısı Joe Neely, bir çiçekte arıların farklı bir şey yaptığını fark edip fotoğraflamış; arıların uyduğunu keşfetmiş. Arılar da uyur mu sorusu cevap bulmuş diyebiliriz…

Evet arılara ihtiyacımız var! Onlar, dünyanın en önemli tozlaşma sağlayıcısıdır. Her gün tükettiğimiz yiyeceğin üçte birinin arılar tarafından yapılan tozlaşmaya dayandığı tahmin edilmektedir. Fakat onları sadece polen ve nektar toplamakla meşgul olduklarını sanıyor olabiliriz. Aslında, güzellik uykusuna da ihtiyaçları olduğunu unutmamamız lazım. Belki de polenden sarhoş oldular, ne dersiniz?

Bunu da okumalısınız: Ağaçlar da Uyuyor!

Çiçekte uyuyan arılar
Çiçekte uyuyan arılar – Kaynak

Arıların uyuması noktasına gelince, Washington State Üniversitesi’nde bir arı araştırmacısı olan Brandon Hopkins “Göz kapakları yok, bu sebeple gözlerinin kapalı olduğunu göremezsiniz” dedi. Bilim adamları, arılar dikkatle izlendiğinde, bal arılarının antenlerini hareket ettirmeyi bıraktıklarını ve bazı durumlarda yana düştüğünü buldular.

Uyuyan Arılar dedik; uykuya dalmış bir arının videosu!

Bunu da okumalısınız: Bal Arısı Gibi Konuşabileceğiz

Bir arının tam olarak nasıl ve nerede uyuduğu nerede yaşadığına bağlı. Gezegenimizde yaşayan 20.000’den fazla bilinen arı türü var. Örneğin bal arıları gece gündüz çalışırlar ve kovanın içinde uyku vardiyaları alırlar. Uyku düzenleri büyüdükçe değişir. Küçük arılar daha az uyurlar ancak yaşlı arılar her gece 30 dakika ile bir buçuk saat arasında uyur.

Mutlaka okumalısınız: Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir?Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Kaynak: Turns Out, There’s A Bee Species That Sleep In Flowers And It’s As Cute As It SoundsDr. Universe: Where do bees sleep? -Annalisa, 10, Middletown, NJ

Çiçekte Uyuyan Arılar!

Uyuyan Arılar! Muhteşem! Arılar uyuyor, hem de çiçeğin için! Vahşi yaşam fotoğrafçısı Joe Neely, bir çiçekte arıların farklı bir şey yaptığını fark edip fotoğraflamış; arıların uyduğunu keşfetmiş.

Çiçekte Uyuyan Arılar! Arılar Uyur mu Der Gibisiniz?” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir