Polen Nedir ve Nasıl Tüketilir? Arı Polenin Faydaları Nelerdir?

Polen Nedir?

Arı poleni, işçi bal arıları tarafından çiçeklerden toplanan kovanın birincil besin kaynağıdır. Polenin faydaları oldukça fazladır; bu sebeple insanlar tarafından sağlık açısından ve leziz olmasından dolayı yiyecek olarak kullanımı da yüksektir.

Polen, basit şekerler, protein, mineraller ve vitaminler, yağ asitleri ve az miktarda diğer bileşenlerden oluşur. Ayrıca arı ekmeği veya tanrı yemeği olarak da adlandırılır, kuluçka yada bal biriktirilen altıgen hücrelerde saklanır, tükürük ile karıştırılır ve bir damla bal ile mühürlenir.

Lütfen okuyun: Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir

Polen Nedir ve Nasıl Tüketilir? Polenin İçeriği (İçindekiler) Nedir?
Polen Nedir ve Nasıl Tüketilir? Polenin İçeriği (İçindekiler) Nedir?Kaynak

Polenin İçeriği (İçindekiler) Nedir?

Bal ve propolis gibi, salgılanmak yerine toplanan diğer tanınmış bal arısı ürünleri (yani, arı sütü ve balmumu aksine), kimyasal bileşiminin tamamı işçi arılarının polen topladığı bitkilere bağlıdır ve bunlar arasında değişiklik gösterebilir. Polenin kompozisyonu, saatten saate, günden güne, haftadan haftaya, aynı arı kovanında bile koloni koloni incelendiğinde iki arı poleni örneği tamamen aynı değildir.

Arı poleninin kimyasal ve besinsel analizleri sadece test edilen belirli numunelere uygulanır ve başka yerlerde veya başka zamanlarda toplanan numunelere ekstrapolasyon yapılamaz. Spesifik bir kimyasal bileşim olmamasına rağmen, ortalama bileşimin %40-60 basit şeker (fruktoz ve glikoz), %20-60 protein, %3 mineral ve vitamin, %1-2 yağ asidi ve %5 diğer maddeler söylenir. Arı poleni örnekleri üzerinde yapılan bir çalışma, 188 çeşit mantar ve 29 çeşit bakteri içerebileceğini göstermiştir. Bu mikrobiyal çeşitliliğe rağmen, depolanan polen bala benzer bir koruma ortamıdır ve sürekli olarak düşük mikrobiyal biyokütle içerir.

Lütfen okuyunuz: Kestane Balının Faydaları Nelerdir? Kestane Balı Nasıl Tüketilmelidir?

Polen Nasıl Tüketilir (Kullanılır)

  • Arı poleni yoğurt, tahıl veya yulaf ezmesi üzerine serpilerek tüketilebilir.
  • Arı poleni granüllerini doğrudan salataya serpip yiyebilirsiniz.
  • Bal hardalı gibi salata sosu içine arı poleni tozu ekleyebilirsiniz.
  • Şekeri değiştirmek için kahveye tatlandırıcı olarak ekleyin
  • Patlamış mısır üzerine serpin
  • Bitter çikolata üzerine garnitür olarak granül kullanın.
  • Kepekli ekmeği kızartın, üzerine çikolata fındık sürün ve arı polen granüllerini serpin.

Polenin Faydaları Nelerdir?

Polenin Faydaları Arasında Beslenme Değerleri Yüksek Olması Yer Alır

Arı poleni, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral, enzim ve antioksidanlar dahil olmak üzere 250’den fazla biyolojik madde içerir. Tam besin bileşimi bitki kaynağına ve toplanan mevsime bağlıdır. Bu sebeple farklı türden polenler farklı besin değerleri içerir.

Yüksek Antioksidan İçeriği Vardır

Arı poleni, kanser ve tip 2 diyabet de dahil olmak üzere kronik hastalıklara bağlı serbest radikallerin yol açtığı hasarlardan vücut hücrelerinizi koruyabilecek çok çeşitli antioksidanlar içerir.

Kalp Hastalıkları Risk Faktörlerini Düşürebilme potansiyeli polenin faydaları arasında yer alır

Arı poleni, “kötü” LDL kolesterol ve lipit oksidasyonu gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Polenin Faydaları Nelerdir?
Polenin Faydaları Nelerdir?Kaynak

Karaciğer Fonksiyonunu Artırabilir ve Karaciğerinizi Toksik Maddelerden Koruyabilir

Hayvan çalışmaları, arı poleninin karaciğer fonksiyonlarını artırabileceğini ve bu organı zararlı maddelerden koruyabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, daha kaliteli insan çalışmalarına ihtiyaç var ve yapılacak bu yeni bilimsel girişimler polenin faydaları arasında karaciğere yapacağı katkıyı da netleştirecektir.

Antienflamatuar Özelliklere Sahip Bileşimleri İçerir

Hayvan ve test tüpü çalışmalarına göre, arı poleni antioksidanları güçlü antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Bağışıklığı Artırarak ve Bakterileri Öldürerek Hastalıkları Önlemenize Yardımcı Olabilir

Hayvan ve test tüpü çalışmaları arı poleni antioksidanlarının alerjilerin şiddetini ve başlangıcını azalttığını ve bazı zararlı bakterileri öldürebileceğini göstermektedir.

Polen Yara İyileşmesine Yardımcı Olabilir ve Enfeksiyonları Önleme faydaları vardır

Arı poleni, yara iyileşmesini destekleyebilecek antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Antimikrobiyal özellikleri de yara enfeksiyonlarını önleyebilir.

Kaynak: Top 11 Health Benefits of Bee PollenBee Pollen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir