Polen Nedir? Nasıl Tüketilir ve Kullanılır? Arı Polenin Faydaları Nelerdir?

Polen Nedir?

Arı poleni, işçi bal arıları tarafından çiçeklerden toplanan kovanın birincil besin kaynağıdır. Polen, çiçeklerin erkek tohumudur. Bitkinin döllenmesi için gereklidir. Polenin faydaları oldukça fazladır; insanlar tarafından sağlıklı ve leziz olmasından dolayı yiyecek olarak kullanımı da yüksektir. Ama, öncelikli olarak polen nedir tam olarak bilmeliyiz ve polen nasıl tüketilir, nasıl yenir ve kullanılır bilgi sahibi olmamız gerekmektedir.

Lütfen okuyun: Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir

Polen Nedir ve Nasıl Tüketilir? Polenin İçeriği (İçindekiler) Nedir?
Polen Nedir ve Nasıl Tüketilir? Polenin İçeriği (İçindekiler) Nedir?Kaynak

Polen, basit şekerler, protein, mineraller ve vitaminler, yağ asitleri ve az miktarda diğer bileşenlerden oluşur. Ayrıca arı ekmeği veya tanrı yemeği olarak da adlandırılır. Kuluçka yada bal biriktirilen balmumundan yapılmış altıgen hücrelerde saklanır, tükürük ile karıştırılır ve bal ile mühürlenir. Bu şekilde yaparak, kendileri için gerekli besin depolama işlemini gerçekleştirmiş olurlar. Arılar tarafından toplanan polenler, kovan girişlerinde yer alan polen toplama tuzakları ile toplanır. Aşırı toplama, arı kovanında besin sıkıntısı yaratabilir. Dikkatli olunması gerekir.

Konuyla ilgili yazımız: Arı Sütü Nedir? Arı Sütünün Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Polenin İçeriği (İçindekiler) Nedir?

Bal ve propolis gibi, salgılanmak yerine toplanan diğer tanınmış bal arısı ürünleri (yani, arı sütü ve balmumu aksine), kimyasal bileşiminin tamamı işçi arılarının polen topladığı bitkilere bağlıdır ve bunlar arasında değişiklik gösterebilir. Polenin kompozisyonu, saatten saate, günden güne, haftadan haftaya, aynı arılıkta bile koloni koloni kovan kovan incelendiğinde iki arı poleni örneği tamamen aynı değildir.

Bal Arıları Kızılcık Ağacı Çiçeklerinden Polen Topluyor!

Arı poleninin kimyasal ve besinsel analizleri sadece test edilen belirli numunelere uygulanır ve başka yerlerde veya başka zamanlarda toplanan numunelere ekstrapolasyon yapılamaz. Spesifik bir kimyasal bileşim olmamasına rağmen, ortalama bileşimin %40-60 basit şeker (fruktoz ve glikoz), %20-60 protein, %3 mineral ve vitamin, %1-2 yağ asidi ve %5 diğer maddeler söylenir. Arı poleni örnekleri üzerinde yapılan bir çalışma, 188 çeşit mantar ve 29 çeşit bakteri içerebileceğini göstermiştir. Bu mikrobiyal çeşitliliğe rağmen, depolanan polen bala benzer bir koruma ortamındadır ve sürekli olarak düşük mikrobiyal biyokütle içerir.

Lütfen okuyunuz: Kestane Balının Faydaları Nelerdir? Kestane Balı Nasıl Tüketilmelidir?

Polen Nasıl Tüketilir ve Kullanılır!

Arı poleni bazı kişilerde alerji yapabilmektedir! Bu sebeple hiç tüketmemiş olanlar ve özellikle farklı alerjilere sahip olanlar poleni tüketmeden önce alerji yapıp yapmadığını kontrol ederlerse daha sağlıklı bir yaklaşım olur. Polen nasıl yenir bilmemiz lazım!

 • Süt ile poleni karıştırarak tüketebilirsiniz. Farklı bir lezzet verekek size sağlıklı bir seçenek olacaktır.
 • Arı poleni yoğurt, tahıl veya yulaf ezmesi üzerine serpilerek tüketilebilir.
 • Arı poleni granüllerini doğrudan salataya serpip yiyebilirsiniz.
 • Bal hardalı gibi salata sosu içine arı poleni tozu ekleyebilirsiniz.
 • Şekeri değiştirmek için kahveye tatlandırıcı olarak eklenebilir.
 • Patlamış mısır üzerine serperek farklı bir lezzet elde edebilirsiniz.
 • Bitter çikolata üzerine garnitür olarak granül arı poleni kullanabilirsiniz.
 • Kepekli ekmeği kızartın, üzerine fındıklı çikolata sürün ve arı poleni granüllerini serperek tüketin.
 • Sütlaç gibi sütlü tatlıların üzerine bir çay kaşığı kadar poleni serperek değişik bir tatlı keyfi yapabilirsiniz.
 • Dondurmanızın üzerine arı poleni serpiştirebilirsiniz.
 • Ve tabiki de poleni sade olarak tüketebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış.

Polenin Faydaları Nelerdir?

Arı poleni besin olarak tüketilebilirken, tıbbi amaçlı da kullanılabilir. Fakat mutlaka doktor tavsiyesi üzerine tüketilmesi, kronik ve alerjik rahatsızlığı olanlara özellikle tavsiye edilir. Aksi taktirde sağlımızı iyi geleceğini düşündüğümüz polen bize zararlı olabilir.

Polenin Faydaları Arasında Beslenme Değerleri Yüksek Olması Yer Alır

Arı poleni, protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral, enzim ve antioksidanlar dahil olmak üzere 250’den fazla biyolojik madde içerir. Tam besin bileşimi bitki kaynağına ve toplanan mevsime bağlıdır. Bu sebeple farklı türden polenler farklı besin değerleri içerir.

Yüksek Antioksidan İçeriği Vardır

Arı poleni, kanser ve tip 2 diyabet de dahil olmak üzere kronik hastalıklara bağlı serbest radikallerin yol açtığı hasarlardan vücut hücrelerinizi koruyabilecek çok çeşitli antioksidanlar içerir. Doktor tavsiyesi ile tüketilmesi faydalı sonuçlar sağlayabilir.

Kalp Hastalıkları Risk Faktörlerini Düşürebilme potansiyeli polenin faydaları arasında yer alır

Arı poleni, “kötü” LDL kolesterol ve lipit oksidasyonu gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Polenin Faydaları Nelerdir?
Polenin Faydaları Nelerdir?Kaynak

Karaciğer Fonksiyonunu Artırabilir ve Karaciğerinizi Toksik Maddelerden Koruyabilir

Hayvan çalışmaları, arı poleninin karaciğer fonksiyonlarını artırabileceğini ve bu organı zararlı maddelerden koruyabileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, daha kaliteli insan çalışmalarına ihtiyaç var ve yapılacak bu yeni bilimsel girişimler polenin faydaları arasında karaciğere yapacağı katkıyı da netleştirecektir.

Antienflamatuar Özelliklere Sahip Bileşimleri İçerir

Hayvan ve test tüpü çalışmalarına göre, arı poleni antioksidanları güçlü antienflamatuar özelliklere sahiptir.

Bağışıklığı Artırarak ve Bakterileri Öldürerek Hastalıkları Önlemenize Yardımcı Olabilir

Hayvan ve test tüpü çalışmaları arı poleni antioksidanlarının alerjilerin şiddetini ve başlangıcını azalttığını ve bazı zararlı bakterileri öldürebileceğini göstermektedir.

Polen Yara İyileşmesine Yardımcı Olabilir ve Enfeksiyonları Önleme faydaları vardır

Arı poleni, yara iyileşmesini destekleyebilecek antienflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir. Antimikrobiyal özellikleri de yara enfeksiyonlarını önleyebilir.

Antikanser Özellikleri Olabilir

Arı poleni, hücrelerin anormal şekilde çoğaldığı zaman ortaya çıkan kanserlerin tedavisi ve önlenmesi için uygulamalara sahip olabilir.

Test tüpü çalışmaları, tümör büyümesini inhibe etmek ve prostat, kolon ve lösemik kanserlerde hücrelerin ölümünü sağlamak için polenin etkili olduğunu bulmuştur.

Sıcak basması gibi menopoz semptomları hafifletebilir

Kadınlarda menstrüasyonun durduğunu belirten menopoza, sıklıkla sıcak basması, gece terlemesi, ruh hali değişiklikleri ve uyku bozuklukları gibi rahatsızlık verici semptomlar eşlik eder.

Araştırmalar arı poleninin birçok menopoz semptomunu hafifletebileceğini göstermektedir. Bir çalışmada kadınların % 71’i menopoz semptomlarının arı poleni alırken düzeldiğini hissettiği tespit edilmiştir.

Besin Kullanımını Arttırır, Metabolizmayı Kuvvetlendirir ve Ömrü Uzatabilir

Bazı kanıtlar arı poleninin vücudunuzun besin kullanımını geliştirebileceğini öne sürüyor. Örneğin, demir eksikliği bulunan sıçanlar, diyetlerine polen eklendiğinde % 66 daha fazla demir emmiştir. Bu artış, polenin demir emilimini artıran C vitamini ve bioflavonoidleri içermesinden kaynaklanmaktadır.

Ek olarak, polenle beslenen sağlıklı sıçanlar diyetlerinde daha fazla kalsiyum ve fosfor emmiştir. Polen, bu tür emilime yardımcı olabilecek yüksek kaliteli proteinler ve amino asitler içerir.

Diğer hayvan çalışmaları arı poleninin kas gelişimini artırabildiğini, metabolizmayı hızlandırabildiğini ve ömrünü arttırabileceğini göstermiştir.

Her ne kadar hayvan çalışmaları umut verici olsa da, insanlara aynı faydaları sağlayıp sağlamadığı bu kadar net olarak kanıtlanmış değildir.

Arı Poleninin Alerjiler Üzerinde Olumlu Etkisi Vardır

Polen ayrıca saman nezlesi ve alerji için bir çaredir. Bununla birlikte, sezon başlamadan en az altı hafta önce alınmalı ve işe yararsa sezon boyunca devam etmelidir. Arı poleni, sıkıntılarından dolayı alerjisi olanları uzaklaştırmak için çağlar boyunca etkili bir şekilde kullanılmıştır.

Kilo Kaybına Yardımcı Olabilir

Kilo vermenin yeni yollarını arıyorsanız, arı polenini diyetinize eklemeyi deneyin. 2014 yılında yapılan bir çalışmada arı polenlerinin yetersiz beslenmeyi önleyebileceği ve tersine çevirebileceği gösterilmiştir. Aynı zamanda kas kütlesini artırabilir. Besin eksikliklerinizi gidermek istediğinizde mükemmel bir araçtır.

Kaynak: Top 11 Health Benefits of Bee PollenBee PollenPeople are eating bee pollen as a health cure-all — here’s what you need to know

Polen Nedir? Nasıl Tüketilir ve Kullanılır? Arı Polenin Faydaları Nelerdir?” hakkında 11 yorum

 1. Geri izleme: Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir

 2. Geri izleme: Arı Ölümleri Brezilya'da! Üç Ayda 500 Milyon Arı Neden Öldü?

 3. Geri izleme: Arı Sütü Nedir? Arı Sütünün Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

 4. Geri izleme: Arılar Ölüyor! Karbondioksit Konsantrasyonu Baş Sorumlu mu?

 5. Zabit ZEYTİN

  Slm Arı poleni hakkında sizlerden detaylı bilgi edinmek istiyorum. Ben arı poleni tüketiyorum sabah ve akşam olmak üzere bir tatlı kaşığı aç karnına alıyorum. Ayrıca polen insan sağlığı üzerinde faydalarını ve Diyabetli kişilerde kullana bilirmi sürükle kullanılmalı mıdır.
  Verceğiniz bilgilerdenn dolayı şimdiden teşekkür ediyorum.

 6. Geri izleme: 2019'da En Çok Okunan Yazılarımız: Çevre, Ağaç, Geri Dönüşüm!

 7. Geri izleme: Bombus Arısı Özellikleri Nelerdir? Bombus Arılarının Faydaları Nedir?

 8. Geri izleme: Bombus Arıları Bitkilerin Erken Çiçek Açmasını Sağlıyor!

 9. Geri izleme: Faydalı Böcekler, Bahçe ve Tarımda Biyolojik Mücadelede Yararlı Oluyor!

 10. Geri izleme: 2020'de En Çok Okunan Yazılarımız: Orman, Doğal Kaynaklar ve Çevre

 11. Geri izleme: Faydalı Böcekler Nelerdir? – Yeşil Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir