Arı Sokması ve Zehrinin Faydaları Nelerdir?

Arı Sokması Faydaları

Arı sokmasının faydaları olabileceğini ve arı zehri gibi ismi bile rahatsızlık veren bir şey size iyi gelir deseler biraz şaşırabilirsiniz! Ama bulgular, arı sokması faydalı olabilecek bir tedavi içerebilir yönünde. Arı zehiri aynı zamanda alerjiye sebep olabilir. Alerjik bünyesi olanlar yada normal bir kişi için öldürücü bile olabilir! ( Arı sokması nedeniyle bir haftada ikinci ölüm ) Bu önemli detayı atlamadan arı sokmasının faydaları yararlanması gereken bir çare olabilir.

Arı Sokması ve Zehrinin Faydaları Nelerdir? Arı Zehri Neye İyi Gelir?
Arı Sokması ve Zehrinin Faydaları Nelerdir? Arı Zehri Neye İyi Gelir? Kaynak

Bir arı iğnesiyle sizi soktuğunda zehirden daha fazlasını serbest bırakır. Doğal olarak ortaya çıkan 18 ila 20 arasında bir antibiyotik ve antiviral bulunur ve bunun ardından gelen kıvrımlarda antienflamatuar ve ağrı azaltıcı maddeler bulunur. Arı sokmaları ayrıca insan vücudunda, pasif kalan şifa özellikleri üreten reaksiyonları da tetikleyebilir.

Arı Zehrinin Faydaları ve Özellikleri

Adından da anlaşılacağı gibi, arı zehiri arılardan elde edilen bir bileşendir. Çeşitli hastalıklarda doğal bir tedavi olarak kullanılmaktadır. İltihaplanmayı azaltmadan kronik hastalıkların tedavisine kadar geniş bir yelpazede tıbbi özellikler sunmakla beraber, bu alanların bazılarında yapılan araştırmalar ise bazı çelişkiler içermektedir.

Bu sebeple arıların sokması ve size zehirlerini zerk etmesi iyi olabileceği gibi çok kötü sonuçlara da sebep olabilir. Arı sokmasına alerjiniz var mı yok mu öğrenip ve doktorunuzdan olur aldıktan sonra bu doğal tedaviyi kullanmaya başlayın! Arı sokmasının faydaları şu şekilde sıralanabilir.

Antiinflamatuar özelliklere sahiptir

Arı zehirinin en iyi belgelenmiş faydalarından biri, güçlü antienflamatuar etkileridir. Bileşenlerinin bir çoğunun iltihabı azalttığı, özellikle melitinin – onun ana bileşeni olduğu gösterilmiştir. Melittin, yüksek dozlarda alındığında kaşıntı, ağrı ve iltihaplanmaya neden olabilse de, küçük miktarlarda kullanıldığında güçlü bir antienflamatuar etkisi vardır.

Artrit ile ilgili semptomları azaltabilir

Arı zehirinin romatoid artrit (RA) hastalarına faydalı olduğu gösterilmiştir. Her gün 5-15 arı sokması kullanan arı zehiri akupunkturunun, Methotrexate ve Celecoxib gibi geleneksel RA ilaçlarına benzer semptom hafifletici etkiler sağladığı bulunmuştur. Umut verici olsa da, bu etkileri doğrulamak için daha kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Lütfen okuyun: Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Cilt sağlığına fayda sağlayabilir

Çok sayıda cilt bakım şirketi, serum ve nemlendirici gibi ürünlere arı zehiri eklemeye başlamıştır. Bu bileşen, iltihabı azaltmak, antibakteriyel etkiler sağlamak ve kırışıklıkları azaltmak da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde cilt sağlığını destekleyebilir. Bir çalışma, günde iki kez arı zehiri içeren bir yüz serumu uygulanmasının kırışıklık derinliğini ve toplam kırışıklık sayısını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

Arı Sokması Bağışıklık sağlığına faydalı olabilir

Arı zehirinin, alerjik ve enflamatuar tepkilere aracılık eden bağışıklık hücreleri üzerinde faydalı etkileri olduğu gösterilmiştir. Hayvan çalışmalarından elde edilen kanıtlar, arı zehiri tedavisinin, iltihabı azaltarak ve bağışıklık tepkinizi artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Diğer hayvan çalışmaları, arı zehiri tedavisinin astım gibi alerjik durumların tedavisinde de yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Nörolojik hastalıkları iyileştirebilir

Bazı araştırmalar, arı zehiri tedavisinin, Parkinson hastalığı da dahil olmak üzere nörolojik hastalıklarla ilgili semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini, insan çalışmaları sınırlı olmasına rağmen yardımcı olabileceğini öne sürmektedir.

Ağrı azaltmaya yardımcı olur

Bir çalışma, arı zehri akupunkturunun, geleneksel ilaç tedavisinin yanı sıra, kronik bel ağrısı olan hastalarda belirgin olarak ağrıyı azalttığını ve fonksiyonel durumu iyileştirdiğini göstermiştir.

Kaynak: Bee Venom: Uses, Benefits, and Side EffectsWhy That Bee Sting Might Be Good for YouKnowledge, Attitudes, and Usage of Apitherapy for Disease Prevention and Treatment among Undergraduate Pharmacy Students in Lithuania

Arı Sokması ve Zehrinin Faydaları Nelerdir?” hakkında 2 yorum

  1. Geri izleme: Plastik Poşet Yiyen Tırtıl! Plastik Kirliliği Sorununa Çözüm Sağlıyor!

  2. Geri izleme: Arıların Doğaya ve İnsanlara Faydaları Nelerdir? Arının Önemi Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir