Su Tasarrufu Etmenin ve Suyu Korumanın Yolları

Su önemlidir; su hayattır. Su tasarruf edilmesi gereken ve korumamız gereken en önemli kaynağımızdır. Bu sebeple suyumuza sahip çıkmamız gerekiyor ve onun değerini anlamalıyız; su tasarrufu yapmalıyız!

Su tasarrufu yapılması gerekmektedir!

Su tasarrufu yapmamız gerekiyor. 

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

  • Yemek yeme kültürünüzü değiştirin: Yiyeceğin büyümesi, işlenmesi ve taşınması için çok su gerekir. Et ve süt ürünleri için de hayvan yetiştirmek de inanılmaz derecede su kullanımı gerektirir. Su ayak izinizi azaltmak için, et ve süt tüketiminizi azaltın, yerel bölgelerde alışveriş yapın ve kendi bahçenizde yiyecek yetiştirin. Bunları daha fazla insan yaparsa, sadece toplam su kullanımında bir azalmaya değil, aynı zamanda gıda atıklarında da azalmaya yol açacaktır.
  • Bahçeniz için bir plan yapın: Bahçeniz varsa, sabahın erken saatlerinde veya günün sonunda dış mekan bitkilerinizi sulayın; böylece su hemen güneş ışığında buharlaşmaz. Otomatik sulama cihazları yerine bitkilerinizi kendiniz elle sularsanız, su kullanımınızı yüzde 33 oranında azaltabilirsiniz. Yağmur suyunu hasat etmek için yağmur toplama depolarının takılması da çok yardımcı olur ve yüksek miktarda su tasarrufu sağlanır.
  • Musluğu kapatın: Dişlerinizi fırçalarken suyun akmasına izin verdiğinizde,  3-4 litre kadar fazla su harcıyorsunuzdur. Duşta geçirdiğiniz her dakika 10-15 litre su akıp gidiyor. Bu nedenle, dişlerinizi fırçalarken musluk suyunu kapatın ve duşunuzu kısa tutmaya çalışın.
  • Kirli giysilerini sakla: İki yarım çamaşır makinesi yıkadığınızda, tam bir çamaşır makinesi yıkamaktan daha fazla su ve enerji harcar. Çamaşır makinesini doldurmak için yeterince kirli çamaşırınız olana kadar bekleyin. Bu sadece su ve elektrik tasarrufu sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda daha düşük faturalar sağlar.
  • Bulaşık makinesini kullanın: Bulaşık makinesini her kullanışınızda tamamen doldurursanız, bulaşıkları elle yıkamaktan daha az su kullanırsınız. Su ve enerji tasarruflu cihazlar kullanıyorsanız, daha da fazla tasarruf edersiniz.

Kaynaklar: 1, 2, 3Yorumlar (3)

Yağmur Suyu Hasadı

05 Nisan 2019 saat 00:18    


[…] bir çok doğal sistem ve insan yaşamı için az bulunur ve değerli bir kaynak. Suyun korunması, artan nüfus, değişen yaşam şartları ve standartları, endüstriyel aktiviteler, sürekli […]

Sapanca Gölü: Marmara'nın İncisi!

05 Nisan 2019 saat 09:10    


[…] merkezi konumunda yer almaktadır. Haliyle bu kadar nüfusa karşılık doğadan almak istediği, su başta olmak üzere bir çok kaynak var. Marmara’nın incisi olarak karşımıza çıkan yer […]


[…] Su evet konumuz su, hayatımız suya bağlı değil mi zaten. Susuz bir yaşam düşünün hatta hayal kurun bir süreliğine. Kana kana içtiğimiz su olmasa ne yapardık. Kanadalı bir aktivist olan yazarımız mutlaka okumamız ve bilgilenmemiz ve hayatımızda uygulamaya geçmemiz, yanlış giden bir şeyleri durdurmamız için bize yol gösteriyor, fikir veriyor. […]

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site