Su Tasarrufu Nasıl Yapılır? Suyu Korumanın Yolları Nelerdir?

Su önemlidir; su hayattır. Su tasarruf edilmesi gereken ve korumamız gereken en önemli kaynağımızdır. Bu sebeple suyumuza sahip çıkmamız gerekiyor ve onun değerini anlamalıyız; su tasarrufu yapmalıyız!

Su tasarrufu yapılması gerekmektedir!

Su tasarrufu yapmamız gerekiyor. 

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

 • Yemek yeme kültürünüzü değiştirin: Yiyeceğin büyümesi, işlenmesi ve taşınması için çok su gerekir. Et ve süt ürünleri için de hayvan yetiştirmek de inanılmaz derecede su kullanımı gerektirir. Su ayak izinizi azaltmak için, et ve süt tüketiminizi azaltın, yerel bölgelerde alışveriş yapın ve kendi bahçenizde yiyecek yetiştirin. Bunları daha fazla insan yaparsa, sadece toplam su kullanımında bir azalmaya değil, aynı zamanda gıda atıklarında da azalmaya yol açacaktır.
 • Bahçeniz için bir plan yapın: Bahçeniz varsa, sabahın erken saatlerinde veya günün sonunda dış mekan bitkilerinizi sulayın; böylece su hemen güneş ışığında buharlaşmaz. Otomatik sulama cihazları yerine bitkilerinizi kendiniz elle sularsanız, su kullanımınızı yüzde 33 oranında azaltabilirsiniz. Yağmur suyunu hasat etmek için yağmur toplama depolarının takılması da çok yardımcı olur ve yüksek miktarda su tasarrufu sağlanır.
 • Musluğu kapatın: Dişlerinizi fırçalarken suyun akmasına izin verdiğinizde,  3-4 litre kadar fazla su harcıyorsunuzdur. Duşta geçirdiğiniz her dakika 10-15 litre su akıp gidiyor. Bu nedenle, dişlerinizi fırçalarken musluk suyunu kapatın ve duşunuzu kısa tutmaya çalışın.
 • Kirli giysilerini sakla: İki yarım çamaşır makinesi yıkadığınızda, tam bir çamaşır makinesi yıkamaktan daha fazla su ve enerji harcar. Çamaşır makinesini doldurmak için yeterince kirli çamaşırınız olana kadar bekleyin. Bu sadece su ve elektrik tasarrufu sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda daha düşük faturalar sağlar.
 • Bulaşık makinesini kullanın: Bulaşık makinesini her kullanışınızda tamamen doldurursanız, bulaşıkları elle yıkamaktan daha az su kullanırsınız. Su ve enerji tasarruflu cihazlar kullanıyorsanız, daha da fazla tasarruf edersiniz.
 • Duş suyunu toplayın: Çeşmeden akan su istediğimiz sıcaklığa gelene kadar belkide onlarca litre suyu boşa akıtıyoruz. Bu durumu önlemek için, duş öncesi suyu bir kova yada benzeri bir kapta biriktirip başka bir su ihtiyacı yada bahçe sulamak için kullanabiliriz.

Kaynaklar: 1, 2, 3

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır? Suyu Korumanın Yolları Nelerdir?” hakkında 7 yorum

 1. Geri izleme: Yağmur Suyu Hasadı

 2. Geri izleme: Sapanca Gölü: Marmara'nın İncisi!

 3. Geri izleme: Mavi Sözleşme / Küresel Su Krizi ve Su Hakkı Mücadelesi - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

 4. Geri izleme: Kuraklık Ağaç Yapraklarının Şekillerini Değiştiriyor!

 5. Geri izleme: Çevreye saygılı bireyler nasıl yetiştirilebilir?

 6. Geri izleme: Çevre Bilinci

 7. Geri izleme: Geri Dönüşüm Nedir ve Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir