Su Tasarrufu Nedir ve Nasıl Yapılır? Suyu Korumanın Yolları Nelerdir?

Su Tasarrufu Nedir?

Su önemlidir; su hayattır. Su tasarruf edilmesi gereken ve korumamız gereken en önemli kaynağımızdır. Bu sebeple suyumuza sahip çıkmamız gerekiyor ve onun değerini anlamalıyız; su tasarrufu yapmalıyız! Kuraklık ile karşı karşıya kalmamak için buna mecburuz. Unutmayın, Türkiye su zengini bir ülke değil!

Su tasarrufu yapılması gerekmektedir!
Su tasarrufu yapmamız gerekiyor. 

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Yemek yeme kültürünüzü değiştirin

Yiyeceğin büyümesi, işlenmesi ve taşınması için çok su gerekir. Et ve süt ürünleri için de hayvan yetiştirmek de inanılmaz derecede su kullanımı gerektirir. Su ayak izinizi azaltmak için, et ve süt tüketiminizi azaltın, yerel bölgelerde alışveriş yapın ve kendi bahçenizde yiyecek yetiştirin. Bunları daha fazla insan yaparsa, sadece toplam su kullanımında bir azalmaya değil, aynı zamanda gıda atıklarında da azalmaya yol açacaktır.

Bahçeniz için bir plan yapın

Bahçeniz varsa, sabahın erken saatlerinde veya günün sonunda dış mekan bitkilerinizi sulayın; böylece su hemen güneş ışığında buharlaşmaz. Otomatik sulama cihazları yerine bitkilerinizi kendiniz elle sularsanız, su kullanımınızı yüzde 33 oranında azaltabilirsiniz. Çimen gibi çok su tüketen bitkiler yerine daha az su ihtiyacı olan bitki türlerini tercih edin.

Yağmur suyu hasadı sistemi kullanın

Yağmur suyunu hasat etmek için yağmur toplama depolarının kullanılması da çok yardımcı olur ve yüksek miktarda su tasarrufu sağlanır. Ev, iş yeri fark etmeksizin, çatı oluklarından aşağıya inerek akan sular basit ve kompleks depolama sistemleri ile biriktirilerek ihtiyaç halinde kullanılabilir.

Su tasarrufu için yağmur suyu hasadı yapın.
Su tasarrufu için yağmur suyu hasadı yapın. – Kaynak

Su tasarrufu için musluğu kapatın!

Dişlerinizi fırçalarken veya ellerinizi yıkarken suyun sürekli akmasına izin verdiğinizde,  3-4 litre kadar fazla su harcıyorsunuzdur. Duşta geçirdiğiniz her dakika 10-15 litre su akıp gidiyor. Bu nedenle, dişlerinizi fırçalarken musluk suyunu kapatın ve duşunuzu kısa tutmaya çalışın.

Kirli giysilerini sakla

İki yarım çamaşır makinesi yıkadığınızda, tam bir çamaşır makinesi yıkamaktan daha fazla su ve enerji harcanır. Çamaşır makinesini doldurmak için yeterince kirli çamaşırınız olana kadar bekleyin. Bu sadece su ve enerji tasarrufu sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda daha düşük faturalar sağlar.

Bulaşık makinesini kullanın

Bulaşık makinesini her kullandığınızda tamamen doldurursanız, bulaşıkları elle yıkamaktan daha az su kullanırsınız. Su ve enerji tasarruflu cihazlar kullanıyorsanız, daha da fazla tasarruf edersiniz.

Duş suyunu toplayın

Çeşmeden akan su istediğimiz sıcaklığa gelene kadar belkide onlarca litre suyu boşa akıtıyoruz. Bu durumu önlemek için, duş öncesi suyu bir kova yada benzeri bir kapta biriktirip başka bir su ihtiyacı yada bahçe sulamak için kullanabiliriz.

Kaynaklar: 13 best ways to save water Stop climate breakdown10 money-saving tips for a green home7 ways to conserve water and reduce your water footprint

Su Tasarrufu Nedir ve Nasıl Yapılır? Suyu Korumanın Yolları Nelerdir?” hakkında 10 yorum

 1. Geri izleme: Yağmur Suyu Hasadı

 2. Geri izleme: Sapanca Gölü: Marmara'nın İncisi!

 3. Geri izleme: Mavi Sözleşme / Küresel Su Krizi ve Su Hakkı Mücadelesi - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

 4. Geri izleme: Kuraklık Ağaç Yapraklarının Şekillerini Değiştiriyor!

 5. Geri izleme: Çevreye saygılı bireyler nasıl yetiştirilebilir?

 6. Geri izleme: Çevre Bilinci

 7. Geri izleme: Geri Dönüşüm Nedir ve Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

 8. Geri izleme: Sis Hasadı Nedir ve Nasıl? Havadan Su Nasıl Elde Edilir?

 9. Ahmet ama Biyo Dersi Yapıyo

  Biyoloji performans ödevimi buradan yaptım sonsuz teşekkürler (9. sınıf 🙂 Allah herkese kolaylık versin.Ha bir de unutmadan, suyunuzu boş yere akıtmayın, tasarruflu olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir