Küresel Isınmayı Durdurmak ve Önlemek için 10+ Yol

Küresel Isınmayı Durdurmak için Yardım Etmek İster misiniz?

Küresel Isınmayı Durdurmak, çok iddialı bir hareket olabilir ama yaşamımızın durmaması için onun durması lazım. Bu sebeple şu an içinde bulunduğumuz durumu tersine çevirmeli ve çalışmaya başlamamız lazım. İşte Küresel Isınma karşısında yapabileceğiniz basit şeylerin listesi!

1 – Eski Lambanızı Değiştirin

Eski tip bir ampulün kompakt bir floresan ampulle yada en güzeli bir LED lamba ile değiştirilmesi sayesinde yüksek miktarda enerji tasarrufu sağlanır ve CO2 salınımı azaltılmış olur.

Küresel Isınmayı Durdurmak için Yollar
Küresel Isınmayı Durdurmak için YollarKaynak

2 – Daha Az Araba Kullanın

Yürüyün, bisiklet sürün, veya toplu taşıma araçlarını daha sık kullanın. Kişisel arabanızı kullanmadığımız her kilometre için pozitif bir katkı sağlamış olacaksınız.

3 – Küresel Isınmayı Durdurmak Daha Fazla Geri Dönüşüm Yapın

Evsel atıklarınızın bir çoğu geri dönüştürülebilir malzemelerdir. Plastik, cam, kağıt, metal gibi atıklar geri dönüşüm kutularına atılarak tekrardan ham madde olarak kullanılabilir. Sıfır Atık Projesi ile bu yaklaşım ülkemizde giderek ivme kazanmış ve özellikle kamu kurum ve kuruluşlarından başlayarak Türkiye’nin tamamını kapsayacak bir hareket halini almıştır.

Organik atıklar ise kolaylıkla bahçenizde yada balkonunuz müsaitse burada kompost yada solucan gübresi yapımında kullanılarak bir nevi geri dönüşüm yapılabilir.

4 – Lastiklerinizi Kontrol Edin

Lastiklerinizin doğru şekilde şişirilmiş halde tutulması, kullanmış olduğunuz yakıtın miktarında azalma sağlar ve daha çok kilometreyi aynı yakıt miktarı ile gitmenize yardımcı olur.

5 – Daha Az Sıcak Su Kullanın

Suyu ısıtmak çok fazla enerji gerektirir. Daha kısa ve serin duşlar alarak ve giysilerinizi sıcak su yerine soğuk veya ılık olarak yıkayarak daha az sıcak su kullanabilirsiniz.

Küresel Isınmayı Önlemek için Yöntemler
Küresel Isınmayı Önlemek için Yöntemler – Kaynak(Adam DereweckiPixabay)

6 – Çok Fazla Ambalaj İçeren Ürünleri Tüketmekten Kaçının

Daha az ambalajlı ürün daha az atık üretimi demektir. Mümkün olduğunda ambalajı olmayan, özellikle plastik, ürünleri tüketmeyin. Ayrıca poşet kullanımınızı azaltmak içinde kendi bez torbalarınızı yanınızda taşıyabilirsiniz. Poşetlerin 25 kuruş olarak satılmaya başlanması sayesinde plastik poşet kullanımında azalma meydana gelse de, yine de kullanımlarımız hala muazzam bir miktardadır.

7 – Termostatınızı Ayarlayın

Termostatınızı kışın sadece 2 derece, yazın ise 2 derece düşürmek yüksek miktarda paranın cebinizde kalmasına ve yine yüksek miktarda karbondioksitin üretilmemesini sağlar.

8 – Küresel Isınmayı Durdurmak için Ağaç Dikmek Gerek

Tek bir ağaç, ömrü boyunca bir ton karbondioksit emecektir. Bu tabiki de ağacın türüne ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir ama küresel ısınmayı durdurmak ve önlemek için yapabileceğimiz en etkili yöntem ağaç dikmek olacaktır.

9 – Elektronik Cihazları Kapatın

Televizyonunuzu, DVD oynatıcınızı, stereo sisteminizi ve bilgisayarınızı bunları kullanmadığınızda kapatmanız, yılda binlerce kilo karbondioksit tasarrufu sağlar.

10 – Küresel Isınmayı Durdurmak için Yenilenebilir Enerji Kullanın

Rüzgar veya güneş enerjisinden elektrik üreten yenilenebilir enerji seçeneklerini araştırın. Bu sizin için mümkün değilse yenilenebilir enerji kaynaklarını desteklemenin başka yollarını bulmaya çalışın.

11 – Karbon Ayak İzi Nasıl Düşürülür Öğrenin

Ürettiğiniz karbon miktarını azaltmak için yollar bulmaya çalışın. Yukarıda yer alan maddelerden başlayabilirsiniz. Daha az kırmızı et yiyebilir, yerel üretimden gelen ürünleri kullanabilirsiniz.

Kaynak: 10 Ways to Stop Global WarmingHow You Can Stop Global Warming

Küresel Isınmayı Durdurmak ve Önlemek için 10+ Yol” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Küresel Isınma Nedir? Nedenleri ve Etkileri (Zararları) Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir