Geri Dönüşüm Nedir?

Geri Dönüşüm

Geri dönüşüm, kullanmayı bitirdiğiniz ürünlerde bulunan malzemeleri tekrardan işleyerek bunlarla yepyeni ürünler yapmak için elde edeceğimiz yeni ham maddelerin üretilmesidir. Alüminyum içecek kutularının çoğu geri dönüşümlü alüminyumdan üretilmesi örneğinden yola çıkılacak olursa; meyve suyu veya gazlı bir içecek tükettikten sonra bu metal kutuyu çöp kutusuna atmak yerine geri dönüşüm kutusuna atmalısınız. Bu sayede geri dönüşüm döngüsüne giren malzeme artık çöp depolama alanının dışında kalacak ve yeniden üretime girebilecektir.

Geri dönüşüm çevre için iyi bir yaklaşımdır ve sürdürülebilir bir şekilde devam ettirilmesi gerekmektedir.

Geri dönüşüm nedir ve nasıl yapılır?
Geri Dönüşüm

Geri Dönüşümün Önemi Nedir?

Gelecek nesillere bir yaşanabilir bir Dünya bırakmak için geri dönüşüm önemli bir uygulamadır. Çevre için iyidir; çünkü bizim için faydası olmayan eski ürünlerden yeni ürünler üretebiliyoruz.

Geri dönüşüm evde başlar. Eski ürünlerinizden hiçbirini atmıyorsanız ve yeni bir şey için kullanıyorsanız, aslında o zaman geri dönüşüm yapıyorsunuzdur. Geri dönüşümü düşündüğünüzde, bütünü dikkate alın; azaltın, yeniden kullanın ve geri dönüştürün; kendinize geri dönüşüm fikirleri bulun ve geri dönüşüm projeleri ortaya koyun.

Geri dönüşümün aşamaları nelerdir?

Toplama ve işleme; Bu işlem birkaç yolla gerçekleştirilebilir ve geri dönüşümün en kilit noktasıdır. Cadde ve sokaklarda geri dönüştürülebilir malzemelerin toplanması için özel biriktirme noktaları yerleştirilmiştir.Bir kez toplandığında, geri dönüştürülebilir malzemeler ayrıştırılır, temizlenir, balyalanır ve pazarlanabilir bir ham maddeye dönüştürülmek üzere bir tesise gönderilir.
Yeni ürünün üretilmesi; geri dönüştürülmüş ham maddeden yeni bir ürün üretilmesi sürecini içerir.
Ürünün tüketiciye sunulması; ürünler üretilir, pazara çıkartılır ve tüketiciler tarafından satın alınır.
Bu süreçler ile geri dönüşüm döngüsü tamamlanmış olur.

Kimler geri dönüşüm yapabilir?” sorusu aklınıza takılacak olursa; herkes yapabilir, evde, işte ve okulda da yaparak sahip olduğumuz kısıtlı doğal kaynakların tekrardan ekonomik ve sürdürülebilirlik döngüsünde yer almasını sağlayabilirsiniz.

Geri dönüştürülebilir malzemeler nelerdir?

 • Metaller: Alüminyum içecek kutuları, alüminyum folyo, çelik gıda kutuları.
 • Kağıt ve Karton: gazete ve dergi, karton kutu, yumurta kartonları, ambalaj kutuları, ofis kağıtları
 • Camlar: her türlü renkte ve özellikte cam
 • Plastikler: içecek kutuları, poşetler, gıda ve temizlik malzemesi kutuları
 • Organik atıklar: her türlü organik atık bu sınıfa girmektedir; meyve ve sebze, çay posası, kahve telvesi vb.
 • Lastikler: her türlü araç lastiği; otomobil, kamyon, traktör, uçak
 • Pil ve aküler: günlük hayatta kullandığımız tek kullanımlık yada şarj edilebilir piller ve araç aküleri
 • Lambalar: eski tip ampüller, florosan ve led lambalar
 • Elektronik cihazlar: cep telefonu, bilgisayar, televizyon, ütü gibi günlük hayatta kullandığımız tüm elektronik aletler
 • Tekstil ürünleri: kullanılabilir olsun olması, her iki şekilde de geri dönüştürülerek farklı bireyler için elbise yada yeni bir ürün için ham madde olarak kullanımları mümkündür.
 • Motor ve yemek yağları: araçların kullanımı ve yemek pişirme sonucunda ortaya çıkan atık yağlar.
 • Beton: kentsel dönüşümle beraber çok fazla beton atığı çıkıyor, bunların da geri dönüştürülmesi ile tekrardan faydalı hale gelmeleri sağlanıyor.
 • Ahşap: birinci sınıf malzemelerin daha alt kademe işlerde kullanılması yada ahşap paletgibi malzemelerin tekrardan farklı ve faydalı bir şekilde kullanıma sokulması.
 • Solvent Bazlı Atıklar

Geri dönüşümün faydaları nelerdir?

 • Depolama alanlarına olan ihtiyacı azaltır: Geri dönüşüm için toplanan atık maddeler çöp depolama alanlarına gönderilmediği için orada ki alan ihtiyacında büyük bir azalmaya katkı sağlanmış olur.
 • Sera gazı emisyonlarını azaltır: Karbondioksit başta olmak üzere küresel ısınmaya sebep olan sera gazlarının daha az üretilmesine sebep olur.
 • Geri dönüştürülmüş ürünler için ham madde sağlar: Birinci kalite ham madde olmasa bile farklı türden ürünlerin tekrar tekrar üretilebilmesi mümkündür.
 • Enerji tasarrufu sağlar: Çoğu durumda, işlenmemiş ham maddelere karşı geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak ürün üretmek daha az enerji gerektirir.
 • Kaynakları Korur: Geri dönüştürülmüş ürünler (cam, kağıt, metal ve plastik) yapmak için kullanılan doğal kaynaklara olan talep geri dönüşüm toplama yoluyla azaltılmıştır. Bu, madenler, ağaçlar ve petrol için daha düşük bir talep yaratır ve olası çevresel zararları önler.
 • İşler oluşturur: Geri dönüşüm sektöründe farklı kademelerde binlerce kişiye yeni iş imkanı yaratır.
 • İnsanların iyi hissetmesini sağlar: Geri dönüşümün çevre için doğru olduğunu biliyoruz ve bunun bilincinde olan insanların bunu hayat biçimleri olarak süreklilik haline getirmeleri ve çevresi ile de paylaşarak çoğaltması insanların mutlu olmasına sebep olur.
 • Çevre bilinci sağlar: Çevre bilinci sağlamasının yanında tasarruf konusunda da önemli bir kazanımdır.
 • Yeşil ve çevreci teknolojilerin geliştirilmesine katkı sağlar.

Türkiye’den Geri Dönüşüm Uygulamaları ve Fikirleri

 • İBB (İstanbul Büyükşehir Belediyesi): İstanbul Büyükşehir Belediyesi geliştirdiği, pet şişe ve alüminyum atık karşılığı İstanbulkart’a kredi yükleyen sistem olan “Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri”ni geliştirdi. “İstanbulkart’a atık başına bakiye yükleyecek projeyle, ‘sıfır atık’ hedefine ulaşmada önemli bir aşama kaydedilmiş olacak. (“SIFIR ATIK” İÇİN “AKILLI GERİ DÖNÜŞÜM KONTEYNERİ”)
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri – Kaynak
 • Vestel: Manisa Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği yaparak ömrünü tamamlamış beyaz eşya ürünlerinin parçalarından engelli hayvanlar için yürüteç tasarladı.
Vestel'den engelli hayvanlar için yürüteç.
Vestel’den engelli hayvanlar için yürüteç – Kaynak
 • Vestel: Ben Robot Değilim projesi kapsamında fuarlardan arta kalan stantlardan köpek kulübesi yapıldı.
Fuarlardan arta kalan stantlardan köpek kulübesi yapıldı.
Vestel, fuarlardan arta kalan stantlardan köpek kulübesi yapıldı – Kaynak
 • Ege Üniversitesi: Ege Üniversitesi Teknopark bünyesinde yer alan Mercan Konteyner Park, ikinci el konteynerleri geri dönüştürerek yapılan biyoteknoloij, enerji, malzeme ve yazılım ile ilgili konularda AR-GE yapan yerel ve uluslararası firmalara ev sahipliği yapması için planlandı. 
Ege Üniversitesi Mercan Konteyner Park
Ege Üniversitesi Mercan Konteyner Park – Kaynak
 • İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark: İnönü Üniversitesi Malatya Teknopark’ta faaliyet gösteren iki girişimci (Yavuz ve Muhammed Emin Öncü), çöpe atılan kırık cep telefonu ekranlarının sağlam kalan katmanlarını birleştirerek yeni ekranlar üretiyor ve bu sağlam ekranları geri dönüşüme sokarak ekonomiye kazandırıyor.
Kırık cep telefonu ekranlarını geri dönüştürülmesi
Kırık cep telefonu ekranlarını geri dönüştürülmesi – Kaynak

Devlet kurum ve kuruluşları, özel şirketler ve vatandaşlarımızın kendi girişimleri ile gerçekleştirdikleri uygulamaların sonucunda “Geri Dönüşüm Projeleri” hayata geçerek faydalı işler ortaya çıkmaktadır.

Kaynaklar: 1What is Recycling and Why Recycle?What is Recycling?What Can I Recycle?HOW AND WHERE TO RECYCLE USED ELECTRONICSGeri dönüşümVestel’den engelli hayvanlara yürüteçKırık cep telefonu ekranları ekonomiye kazandırılıyorKonteyner Park (Mercan)AKILLI GERİ DÖNÜŞÜM KONTEYNERİ PROJESİ HAYATA GEÇTİImportance of RecyclingYorumlar (14)


[…] geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak […]


[…] araba lastiklerinin Geri dönüşüm ve yeniden kullanım için en güzel örnekler […]


[…] evimizde yada işimizde hali hazırda yapıyor olabiliriz. Atıkları yeniden değerlendirmek ve geri dönüşüm yapmak önemli bir hal […]


[…] sorusunu soracak olursak eğer, atık durumuna düşmüş malzemeleri kullanmak ve onları bir nevi geri dönüşüm yaklaşımıyla tekrardan kullanmak iyi bir fikir olacaktır. İşte bir birinden farklı materyal […]


[…] Geri dönüşüm önemli bir yaklaşım ve aslında dünyamızı daha yaşanılabilir ve sürdürülebilir bir yer haline getirmek için iyide bir girişim. Büyük çaplı geri dönüşüm projeleri sayısı artarak ve gelişerek devam ediyor ve bunun yanında ise evlerimizde de bazı yaratıcı geri dönüşüm projeleri yaparak gezegeni kurtarmak için bir adımda biz atabiliriz. […]

Avrupa Tek Kullanımlık Plastikleri Yasakladı!

29 Mart 2019 saat 13:55    


[…] hedefi elde etmesi gerekiyor. Ayrıca, tüketicinin sorumluluğunda olmak yerine üreticinin geri dönüşüm için ödediği “kirleten öder” uygulamasının daha katı bir uygulaması ortaya çıkmış […]

Ahşap Palet: O Harika Bir Bahçe Mobilyası!

01 Nisan 2019 saat 19:50    


[…] olarak kullanılmaktadır. Ucuz ve belki de bedava bir ham madde kaynağı olması ve bahçede geri dönüşüm yapmak için çok çeşitli fikirler vermesi bu atık malzemeyi özel […]


[…] edin. Bu şekilde atık üretmeden yeniden kullanıma başlamış olursunuz; aslında bir nevi geri dönüşüm diyebiliriz. Yıllar önce bu kadar çok çeşit eşya zaten yoktu, elde etmekte zordu; elde […]

40 kg Plastik Yutan Balina Açlıktan Öldü!

08 Nisan 2019 saat 21:06    


[…] devam edecek. Sorun plastikler; çözüm tüketmemek yani üretmemek. Yeni teknolojiler kullanıp geri dönüşüm vb metotları en iyi şekilde yapsak bile milyonlarca parça plastiği ve onların zararlı […]


[…] çıkıyor. Farklı amaçlar için tekrar tekrar kullanma şansımız var, bunun yanında geri dönüşüm yaklaşımıyla tekrardan ekonomimize faydalı hale gelebilirler. Fakat en olmaması gereken şeyi, […]


[…] dakika yaklaşık bir milyon plastik şişe satın alınıyor ve bunların yarısından daha azı geri dönüşüm için toplanabiliyor. Çok kötü bir durumdayız ve bunun önüne geçmezsek plastik ölüm bizi […]

Geri Dönüşüm Fikirleri

16 Mayıs 2019 saat 15:05    


[…] dönüşüm fikirleri, geri dönüşüm yapmanın ve geri dönüşüm projeleri ortaya koymanın ana unsurlarından birisidir. Günümüzde […]


[…] ve saygılı hareket eden çevre dostu bireylerimiz olacaktır. Bunların içerisinde “geri dönüşüm nedir“, “su tasarrufu nasıl yapılır“, “enerji tasarrufu nasıl […]

Solucan Gübresi Nedir?

25 Mayıs 2019 saat 03:51    


[…] yani vermikompost üretimi olarakta kullanılmaktadır. Bu proses aslında bir nevi geri dönüşüm olarak ele alınmalı ve yapılan her farklı üretim süreci de geri dönüşüm projeleri gibi […]

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site