Toksik Kirlilik Nasıl Azaltılır? Zararlı (Zehirli) Kimyasallardan Kurtulmak!

Toksik Kirlilik Nedir?

Toksik kirlilik, kirli su, toprak ve zararlı ya da zehirli (toksik) havadır. Madencilikten kaynaklanan toksik ağır metaller veya fabrikalardaki kimyasal maddeler gibi endüstriyel atıkları ve ayrıca santrallerden gelen atık su ve partikülleri içerir. “Toksik” terimi, iklim değişikliğine ve küresel ısınma neden olan ancak doğrudan sağlık etkileri olmayan, artan karbondioksit seviyelerinden kaynaklanan kirlilikten ayırt etmek için kullanılmaktadır.

Zehirli kirleticiler içme suyunu, nehirlerdeki ve göletlerdeki balıkları, kirli tarım arazilerinde yetiştirilen yiyecekleri, oyun alanlarını, evleri ve soluduğumuz havayı zehirleyebilir. Böylece, kirli bir bölgede yaşıyorsanız, her yemek, içecek, yıkama, oyun veya nefes almada bu zehirlere maruz kalabilirsiniz.

Toksik Kirlilik Nasıl Azaltılır? Zararlı (Zehirli) Kimyasallardan Kurtulmak!
Toksik Kirlilik Nasıl Azaltılır? Zararlı (Zehirli) Kimyasallardan Kurtulmak!

Toksik kirlilik çok önemli problemlerimizden bir tanesi. Endüstri kaynaklı kimyasallar sebebiyle yaşanan büyük çevre ve sağlık problemlerinin yanında evlerimizde de zararlı kimyasallara ve toksik maddeler maruz kalıyoruz. Bu sebeple farklı noktalarda neler yaparak bu tip kirleticilerden olumsuz etkilenmeyiz onu bilmemiz lazım.

Lütfen okuyun: Enerji Tasarrufu Nedir ve Nasıl Yapılır? Faydaları ve Amacı Nedir?

Toksik Kirlilikten Korunma Yolları Nelerdir?

Zehirli kimyasalları hayatımızdan mümkün olduğunca çıkartmaya ve onların zararlı ve öldürücü etkilerine maruz kalmamaya çalışmalıyız.

  • Civa içeren araç-gereç(termometre vb.) ve başka her türlü şeyi ortadan kaldırın ve civa içermeyen ve aynı işi yapan başka bir tanesini edinin.
  • Tehlikeli kimyasal maddeleri bulunduran temizlik maddelerinin yerine aynı işi gören alternatif temizleyicileri tercih edin. Eğer daha temiz ve sağlıklı olanı yoksa en düşük seviyede zarar verecek olanları seçerek kullanın.
  • Evinizin duvarları kurşun bazlı boya ile boyanmış ise yeni boya yaparken zımpara ile kazımak veya yakmak yerine üzerini kağıtla kapatmak daha sağlıklı ve güvenilir bir tercih olacaktır.
  • Fare ve sıçanlardan kurtulmak için zehir yada diğer kimyasalları içeren maddeler kullanmak yerine tuzakla yakalayıp, evden uzaklaştıryı tercih edin.
  • Naftalin yerine aromatik bitki yada sedir kabuğu kullanın.

Kaynak: What You Need To Know About Toxic Pollution: A Conversation with Richard FullerWorld’s Top 10 Toxic Pollution Problems

Toksik Kirlilik Nasıl Azaltılır? Zararlı (Zehirli) Kimyasallardan Kurtulmak!” hakkında 3 yorum

  1. Esra Sabunagaci

    Alternatif temizlik ürünlerinden sabun cevizi uygulamalarını sitemizde paylaşıyoruz. Bunun yanında karbonat, limon suyu ve sirke ile birçok temizleyiciden daha güzel ve doğal temizliği elde edebilirisniz.

  2. Geri izleme: Yenilikçi Su Arıtma: Kimyasal Atıkları ve Tarım İlaçlarını Temizliyor

  3. Geri izleme: Hidrojen Enerjisi Nedir ve Nasıl Üretilir? (Avantajları ve Dezavantajları)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir