Çevreci Bilgisayar Soğutma Sistemleri (Teknolojileri)

PC Soğutma Sistemleri (Teknolojileri)

Yeni PC soğutma sistemleri (teknolojileri) neredeyse hiç enerji kullanmaz ve geleneksel tasarımlardan 50 kat daha verimli yöntemler kullanır. Bazıları karton kadar ince formda gelir. Diğerleri de bir hokey topu gibi gözüküyor. Ne yazık ki, İnternet’in vaat ettiği birçok teknolojiden sadece birkaçı meyvelerini verebildi. Cihazların kullanımı gerçekleşemediğinde “buhar yazılım” olarak adlandırıyoruz.

Konuyla alakalı yazı: Verimli Teknolojiler Nasıl Geliştiriliyor? Neden Önemli?

İşlemci hızına 5 GHz’den daha yüksek hızlarda ulaşma olasılığı yakında olsa da, şu anda bu teknolojileri bir laboratuvarın dışında hiçbir yerde göremezsiniz. Sebep ne olursa olsun, aşağıdaki üç teknolojinin pazarlanması başarılamadı. Üreticileri prototip formunda üretmelerine rağmen, seri üretime asla geçemediler.

Çevreci Bilgisayar Soğutma Sistemleri (Teknolojileri)
Çevreci Bilgisayar Soğutma Sistemleri (Teknolojileri) – Sandia’nın Süper Cpu Soğutucusu

Sandia’nın Süper Cpu Soğutma Sistemleri

En ilginç ve radikal kanatsız soğutuculardan ABD hükümetinin desteğiyle Sandia Üniversitesi Laboratuvarından geliyor. Sandia fanı, 50 kat daha fazla soğutma yeteneğini bir hokey topu boyutunda olan bir ısı emicisi tasarımı ile PC meraklıları üzerinde oldukça etki yarattı. Bu tasarımın başarısı gücünü son derece alışılmadık bir olguya dayanarak elde etmesi: Sınır tabaka etkisi.

Sandia’nın Süper Cpu Soğutucusu – Sandia Cooler

Etkiyi açıklamak zor. Bakır veya metal bir ısı emici kullanmak yerine, hava kullanır. Kesin olarak, Sandia’nın soğutucusu bir girdap havası kullanıyor. Soğutucunun merkezi soğutma mekanizmasını incelerseniz, metal, tırtıklı bir disk gibi görünüyor. Bu disk, tüm ısının yayıldığı CPU’nun entegre ısı yayıcısının hemen üzerinde minyatür bir girdap oluşturarak döner. Girdap, en büyük tüketici ısı emicilerinden bile daha verimli soğutma sağlar. Bu cihaz, hava kullanarak doğrudan metalden metale temastan daha verimli bir şekilde soğur.

Konuyla ilgili yazı: Yeşil Teknoloji Nedir? Popüler Çevreci ve Sürdürülebilir Teknolojiler!

Sandia’nın icadı neredeyse hiç ses çıkarmıyor, neredeyse hiç yer kaplamıyor ve bugünün pazarındaki en iyi ısı emicilerden daha verimli bir şekilde soğutma sağlıyor. Anonim bir şirket bir yıldan daha uzun bir süre önce lisans haklarını bile satın aldı, ancak ne yazık ki, hiçbir cihaz üretmedi. Teknolojinin bir şekilde olanaksız olduğu kanıtlanmış olabilir veya ilave çalışmalar yapılmak üzere rafa kaldırılmış olması mümkündür.

İyonik Rüzgar Soğutucu

İyonik rüzgar, merkezi işlem birimleri için hava akımı oluşturmak için hareketli parçalar kullanmaz. Ayrıca tamamen sessizdir ve büyük watt işlemcileri bile soğutma kapasitesine sahiptir. Herkes, hazır parçaları kullanması koşuluyla kendi soğutucusunu da yapabilir. Bir blog yazarı Jared Bouck, kendi ikonik rüzgar jeneratörünüzü nasıl inşa edeceğiniz konusunda bir rehber bile yayınladı.

İyonik rüzgar etkisi şimdiye dek yapılmış en etkileyici soğutma teknolojilerinden biri olmaya devam ediyor. İki adet şarjlı metal plaka kullanır. Bir plaka negatif bir elektrik yükü alırken, diğeri pozitif. Bu, yüklü hava parçacıklarının bir yönden diğerine hareket etmesine neden olarak yumuşak, ama güçlü bir esinti oluşturur.

Lütfen okuyun: Enerji Tasarrufu Nedir ve Nasıl Yapılır? Faydaları ve Amacı Nedir?

Bu soğutma yöntemi, dizüstü bilgisayarlar gibi fazla yer bulunmayan aygıtlarda veya HTPC’ler gibi sessizliğin gerekli olduğu cihazlarda kullanışlıdır. Aynı zamanda bir hava iyonlaştırıcısıyla aynı etkiyi sağlar: iyonlaşmış parçacıklar havadaki kirleticileri temizler.

Çevreci Bilgisayar Soğutma Sistemleri (Teknolojileri)
Çevreci Bilgisayar Soğutma Sistemleri (Teknolojileri) – İyonik Rüzgar Soğutucu

İyonik rüzgarın soğutucu madde olarak kullanılmasına odaklanan çok sayıda patent vardır. Apple, dizüstü bilgisayarlarını soğutmak için çok sayıda fansız teknolojinin patentini aldı – iyonik rüzgar jeneratörleri, estetik açıdan temiz tasarımları sessizce soğutmak için en ideal çözümlerden biri olmaya devam ediyor. Ancak, Apple bu tür bir yöntemi herhangi bir üründe uygulayamadı. Bu utanç verici çünkü bazı geliştiriciler iyonik jetlerin yarı yarıya daha az enerji tüketimi ile cihazları %30 daha iyi soğuyabildiğini buldu.

Olumsuz tarafı, iyonik rüzgar cihazlarının karşı karşıya kaldığı bir takım teknik sınırlamalar var. Yüklenmiş plakanın oksidasyonu, üretime en büyük engel olmaya devam ediyor. Temel olarak, bir yük metal bir plakadan geçtiğinde, plaka oksijen parçacıklarıyla daha kolay bağlanma eğilimindedir. Ne yazık ki, iyonik rüzgar soğutucular plakaları oksitlendikçe zamanla etkinliğini yitirir.

Piezo Körüklü Tip Soğutma

Piezo soğutma yöntemleri, fan yerine körük tipi bir soğutma cihazı kullanmaktadır. Hava akımı oluşturmak için bir hava folyosu ile birlikte eksenel dönüş kullanmak yerine, bir körük hava üfler. Cihaz çok küçük yerlere sığabilir, çoğu zaman birkaç kağıt parçasından daha kalın değildir.


Piezo Körüklü Tip Soğutma – Advanced Electronics Cooling Technology: GE’s Dual Piezoelectric Cooling Jets (DCJ)

Aynı zamanda, sıradan bir fanın yapabileceği kadar soğutma yapması için bir enerji harcaması gerekmez. Teknoloji ayrıca büyük ölçüde daha büyük miktarda ısı soğutan daha büyük cihazlarla çarpıcı şekilde ölçeklenebilir.

Çevreci Bilgisayar Soğutma Sistemleri (Teknolojileri)
Çevreci Bilgisayar Soğutma Sistemleri (Teknolojileri) – Piezo Körüklü Tip Soğutma

General Electric’in çift jet piezo soğutucusunun araştırmacılarından biri Reddit hakkında röportaj yaptı. GE’nin çift jet piezo ünitesi, 20 dBA’da nispeten düşük ses üretimi ile 18 watt gücündeki işlemcileri soğutabilir.

Kaynak: Three Marvelous PC Cooling Technologies That You’ve Never Heard OfSandia Cooler Blows Traditional CPU Coolers AwayExciting new green technology of the futureTop 10 Emerging Environmental TechnologiesGE’s “dual piezo cooling jet” could enable even cooler gadgetsIonic Wind Heat Sink

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir