Yenilenebilir Enerji Kaynakları

Yenilenebilir enerji nedir?

Yenilenebilir enerji kaynakları, doğal süreçlerle sürekli kendini yenileyebilme potansiyeli olan enerji kaynaklarıdır. Bu kaynaklara çoğunlukla, alternatif enerji veya yenilenebilir enerji denir, çünkü bunlar geleneksel fosil yakıtların (yenilenemeyen enerji kaynakları) yerini alabilecek bir yakıt/enerji seçeneğidir.

Petrol ve kömür gibi fosil yakıtlar yakıldıklarında veya farklı bir şekilde işlendiklerinde enerji üretirler. Ancak doğada limitsiz değildirler ve belirli zaman sonra tükenmeleri kaçınılmazdır. Bununla beraber, fosil yakıtların yakılması sonucunda asit yağmurları oluşumuna sebep olan kükürt dioksit (SO2) ve azot oksitler (NOX) ortaya çıkmaktadır.

Yenilenebilir enerji kaynakları
Yenilenebilir enerji kaynakları

Yenilenebilir enerji faydalıdır çünkü fosil yakıtlara kıyasla çok sınırlı bir olumsuz çevresel etkiye sahiptir. Geçmişte, yaygın kullanım için pahalı olmakla beraber birçok yenilenebilir enerji kaynağı maliyeti düşmüştür; ev sahipleri, işletmeler ve devletler için artık enerji üretimi açısından akıllı bir finansal seçim haline gelmiştir.

Yenilenebilir enerji kaynakları nelerdir?

Güneş Enerjisi:

En popüler yenilenebilir enerji türlerinden biri güneş enerjisidir. Güneş enerjisi, tüm gezegenimize hayatta kalmak için ihtiyaç duydu enerjiyi sağlar. Güneş panelleri kullanarak, doğrudan güneş ışığından enerji elde edebilir ve elektriğe dönüştürebiliriz. Güneş enerjisi, sıcak su üretmek veya batarya sistemlerini şarj etmek için de kullanılabilir.

Güneş panelleri nasıl çalışır? – Kaynak

Güneş enerjisinin maliyeti sürekli olarak düşmekte ve güneş enerjisi sistemi kurmak ucuzlamıştır. Bunun yanı sıra, güneş enerjisi fosil yakıtlar gibi çevreyi kirletmez. Karbondioksit başta olmak üzere zararlı gazların salınmaması sebebiyle küresel ısınmaya olumlu yönde katkı sağlar.

Rüzgar Enerjisi:

Rüzgarı hissettiğinizde, Dünya yüzeyinin farklı derecelerde ısınması nedeniyle bir yerden bir yere hareket eden havayı hissetmiş olursunuz. Rüzgarın bu hareketiyle dev türbinleri döndürebilir ve elektrik enerjisi üretebiliriz.

Rüzgar enerjisi bir çok bireysel enerji üretimi uygulamaları içinde giderek daha yaygın hale gelmektedir. Dünyada birçok yerde kilometrelerce alana yayılmış büyük rüzgar çiftlikleri görülebilir. Güneş enerjisi gibi, rüzgar enerjisi de kirlilik içermez ve dünyadaki şebekelere elektrik sağlayan, büyüyen ve önemli bir yenilenebilir enerji kaynağıdır.

Hidroelektrik:

Hidroelektrik Santral
Hidroelektrik Santral – Kaynak

Havanın hareketinden olduğu gibi, suyun hareketinden de yenilenebilir enerji üretebiliriz. Hareket halinde ki su bir türbinden geçer ve döndürdüğü bu türbin elektrik enerjisi üretir. Bu genellikle suyun yüksekten düştüğü büyük barajlarda veya şelalelerde olur.

Hidroelektrik tesislerinde üretilen elektrik enerjisinde emisyon olmadığından, hidroelektrik aynı zamanda kirletici olmayan bir enerji kaynağıdır. Bununla birlikte, hidroelektrik diğer yenilenebilir enerji kaynaklarından daha büyük çevresel etkiye sahiptir. Çünkü balık ve diğer tatlı su canlılarının yaşamları için gereken su seviyelerini, akıntı ihtiyaçlarını ve göç yollarını değiştirebilirler.

Jeotermal Enerji:

Dünya, içinde büyük bir enerji kaynağı bulunan bir yapıya sahiptir. Gezegenimiz oluştuğunda, kabukların derinliklerindeki kayalarda oluşan ısı ile birlikte oluşan büyük miktarda jeotermal enerjisi vardır. Bazen bu ısı, yüzeye volkanik patlamalar olarak çıkmaktadır.

Türbini döndürmek için ısıtılmış sudan buhar elde eder ve jeotermal enerjiyi yakalayabilir. Bir jeotermal enerji üretme sisteminde, su yer altına pompalanır. Isıtıldığında, buhar şeklinde tekrar yüzeye çıkar ve elektrik üretmek için bir türbini döndürür. Aynı zamanda, jeotermal ısı, binalara ısıtma veya soğutma sağlamak için doğrudan kullanılabilir.

Enerji ihtiyacımızın hala küçük bir kısmı olsa da, jeotermal enerji, büyük bir potansiyeline sahiptir, umut verici bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Örneğin İzlanda’da, jeotermal enerji zaten evsel ısıtma ihtiyacının yüzde 90’ını ve elektrik ihtiyacının yüzde 25’ini oluşturuyor.

Biyokütle Enerjisi:

Biyokütleden enerji üretimi
Biyokütleden enerji üretimi

Yenilenebilir enerjinin bir diğer formu ise biyokütledir. Biyokütle enerjisi, bitkiler veya hayvanlar gibi yaşayan organik maddelerden üretilen enerjiyi ifade eder. Biyokütle yenilenebilir bir kaynaktır, çünkü bitkiler nispeten hızlı bir şekilde yenilenebilir ve güneşten gelen yenilenebilir enerji ile büyürler.

Etanol, biyodizel ve biyogaz gibi yakıtlar biyokütleden de üretilebilmektedir. Biyokütle yakıtlarının aynı zamanda atmosfere fazladan karbondioksit bırakmadıkları için “karbon nötr” olduğu düşünülmektedir.

Dalga Enerjisi:

Dalga Enerjisi
Dalga Enerjisi – Kaynak

Dalgalar deniz yüzeyinden esen rüzgarlardan kaynaklanır. Rüzgar enerjisi dalgalara aktarılır ve bu nedenle rüzgar ne kadar güçlü olursa dalgalarda da o kadar fazla enerji olur. Dolayısıyla dalga enerjisi, dalgalarda bulunan enerjidir. Dalga Enerjisi, dalga yüksekliğinin karesiyle orantılıdır ve dalga yüksekliği, suyun derinliği ile ters orantılıdır, bu nedenle otomatik olarak kıyıya yakın dalgaların en fazla enerjiyi taşıdığı anlamına gelir. Okyanuslar, dünya yüzeyinin yaklaşık % 70’ini kaplar ve en büyük yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olarak kabul edilir.

Hidrojen Enerjisi:

Hidrojen evrende en çok bulunan ve en basit elementtir; bir proton ve bir elektrondan oluşur. Ancak doğal olarak yeryüzünde bir gaz olarak oluşmaz. Bunun yerine, organik bileşiklerde (doğal gaz, biyogaz, propan, benzin gibi maddelerin bünyesinde bulunur) ve suda bulunur.

Hidrojen enerjisi yüksektir ancak yakıldığında az kirlilik oluşturur veya kirlilik yaratmaz. Uzay mekiği ve diğer roketleri yörüngeye çıkarmak için sıvı hidrojen kullanılmıştır. Hidrojen yakıt hücreleri, hidrojenin potansiyel kimyasal enerjisini elektriğe dönüştürürken, sadece yan ürünler olarak saf su ve ısı açığa çıkmaktadır.

Kaynaklar: Five types of renewable energy sources: best alternatives to fossil fuelsWhat is wave energy?Wind and Wave Power PotentialRole of renewable energy sources in environmental protection: A reviewA Complete Guide to 7 Renewable Energy SourcesYorumlar (7)


[…] yani kömür, petrol ve doğal gazın kullanımından vazgeçilmesinde öncü olacak ve yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde en cazibi olarak yerini sağlam bir şekilde […]


[…] atıksu çamuru, yeşil atık veya yiyecek atığı gibi ham maddelerden sağlanır. Biyogaz, yenilenebilir enerji kaynakları içerisinde yer alır; bir nevi biyokütle enerjisi olarakta ifade […]

Güneş Enerjisi Kullanan Hızlı Tren

30 Mart 2019 saat 00:18    


[…] Tüneli olarak bilinen projede, Avrupa’da yeşil enerji yani yenilenebilir enerji üretmek için ilk kez demiryolu altyapısı kullanılmıştır. Güneş enerjisi, hem geleneksel […]

Rüzgar Enerjisi

16 Nisan 2019 saat 16:24    


[…] enerjisi temiz, özgür ve hazır bir şekilde yenilenebilir enerji kaynakları arasında en önemlilerinden bir tanesidir. Her gün, dünyanın dört bir yanında rüzgar […]

Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

30 Nisan 2019 saat 01:02    


[…] üretimi bakımından yenilenemez ve yenilenebilir enerji kaynakları olarak ayrılır. Üretilen bu enerjiyi muhafaza etmemiz ve mutlaka enerji tasarrufu yapmamız […]

Asit Yağmurları Nasıl Oluşur?

03 Mayıs 2019 saat 14:23    


[…] yakıtları kullanmayı bırakmak ve güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve su enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları kullanmaktan […]


[…] tamamen sürdürülebilirlik ve negatif karbon ayak izi seyahatini en aza indirgemek olmalıdır. Yenilenebilir enerji kaynakları (rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi gibi) tercihi yapılmış ve tüm yapı malzemelerinin yerel […]

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site