Karbon Ayak İzi Nedir? Hesaplama Nasıl Yapılır ve Nasıl Azaltılır?

Karbon Ayak İzi

Karbon ayak izi, bir faaliyet veya organizasyon tarafından yayılan karbon miktarı için (genellikle ton cinsinden)  kullanılır. Karbon ayak izi, Ekolojik Ayak İzinin de önemli bir bileşenidir, çünkü biyolojik olarak verimli alan için rekabet eden bir taleptir. Bu emisyonları absorbe etmeye yetecek kadar biyolojik kapasite yoksa, atmosferde yanan fosil yakıttan kaynaklanan karbon emisyonları birikir.

Bu nedenle, karbon ayak izi toplam Ekolojik Ayak İzi kapsamında rapor edildiğinde, tonlarca karbondioksit emisyonu, bu karbondioksit emisyonlarını sınırlandırmak için gereken verimli toprak alanı miktarı olarak ifade edilir. Bu bize yanan fosil yakıtlardan kaynaklanan emisyonları nötralize etmek için ne kadar biyo-kapasitenin gerekli olduğunu söyler.

Lütfen okuyunuz: Hava kirliliği nedir?

Karbon ayak izi nasıl ölçülür (hesaplanır)?

Karbon ayak izinin ölçülmesi, karbon tutmanın ve karbon depolamanın tek çözümü olduğu anlamına gelmez. Bu, işlenmemiş karbon atıklarımızla ilgilenmek ve atmosferde karbon birikmesini önlemek için ne kadar biyo-kapasitenin gerekli olduğunu gösterir. Bu şekilde ölçmek, iklim değişikliği sorununu bütünsel bir şekilde ele almamıza izin veriyor, bu yükü doğal bir sistemden diğerine kaydırmaz.

Paris İklim Anlaşması

Aralık 2015’te Paris’te onaylanan iklim anlaşması, gezegenimiz için fosil yakıtların olmadığı bir geleceği yeniden ortaya çıkarmayı temsil ediyor. Dünyadaki yaklaşık 200 ülkenin – petrol ihraç eden ülkeler de dahil olmak üzere – dünya sıcaklığının 2 santigrat derecenin altına düşmesine karar vermek adına bir girişim olarak karşımıza çıkıyor.

Lütfen okuyun: Asit yağmurları nasıl oluşur?

Karbon Ayak İziniz Kitabı

Karbon Ayak İziniz Mark Lynas tarafından yazılmış bir kitap. Çevirisini ise Neşet Kutluğ yapmış ve ayrıca Türkiye’yle alakalı ekstra bölümler eklemiş. Gerçekten değerli bu kitap Açık Radyo Yayınları tarafından çıkarılmış. Her yaştan insanın okuması gereken öneme sahip olan kitap; karbon kirliliğinizi düşürmek için size basit yöntemlerin neler olduğunu anlaşılır bir diller anlatıyor.  Aşağıda yer alan kitaptan alınmış tanıtım yazısını okuyarak daha fazla bilgi edinmeniz de mümkün. Eğer online satın almak D&R ve pandora‘yı deneyebilirsiniz.

Karbon Ayak İziniz
Karbon Ayak İziniz

Karbon kirliliğinde ve küresel ısınmada bireyler olarak hepimizin sorumluluğu var. Karbon Ayak İziniz, gezegenimizin karbon kirliliğinin kurbanı olmasına karşı çıkmanız, sorunun değil çözümün parçası olmanız için hazırlanmış bir kılavuz.

Otomobillerin havaya çok yüksek miktarda karbon saldığını herkes bilir. Ama tükettiğimiz gıdaların taşınmasından dolayı atmosfere salınan karbon miktarını hesaplamak kolay değil. Ya da hangi çamaşır makinasının daha az enerji tükettiğini bilmek.

Bu kitap yardımıyla kişisel karbon kirliliğinizi hesaplayabilir, karbon ayak izinizi düşürmek için atabileceğiniz basit ama sonuç alıcı adımları öğrenebilirsiniz. Unutmayın: Küçük önlemler toplamda büyük sonuçlar yaratabilir. Sorumluluğunuza sözle değil, küçük de olsa somut adımlar atarak gerçekten sahip çıkın. Böylece hem tasarruf edin, hem günlük hayatınızın kalitesini artırın.

Kitap sadece bir çeviri değil. Neşet Kutluğ kitabı Türkçeye çevirirken, metni Türkiye’ye uyarladı ve bölümler yazdı. Bu yüzden Karbon Ayak İziniz aynı zamanda Türkiye’nin mevcut enerji, üretim ve tüketim altyapısıyla ilgili olarak başvurabileceğiniz önemli bir bilgi kaynağı.

Kaynak: Climate Change