Yeraltı Suları Mikro Plastik ile Kirlendi! Artık Plastik İçiyoruz!

Bu, plastik atıklarımızı içtiğimiz anlamına gelebilir!!!

Gezegenin hiçbir bölümünün, mikro plastiklerin sebep olduğu felaketten kaçamadığı ortada. Amerika’dan  Illinois Üniversitesi’nden bir araştırmaya göre, dünya nüfusunun dörtte birini içme suyuyla besleyen yeraltı suyu akiferlerinin de kirlendiğini ortaya koydu. Araştırmacılar kuyu ve kaynaklardan 17 yeraltı suyu örneği almış ve birisi hariç diğerlerinde mikro plastik parçacıklarına rastlamışlar. Bu aslında çok can yakıcı bir şey!

Mikro plastik
Mikro plastik

Yeraltı akiferleri nasıl kirlenir?

Çalışmanın ortak yazarı John Scott, “yeraltı suyunun kireçtaşı içindeki çatlaklardan ve boşluklardan aktığını, bazen de kanalizasyon ve akıntıları yollardan, çöp alanlarından ve tarım alanlarından aşağıdaki akiferlere taşıdığını” açıkladı. Doğal sistemlere olan yapay müdehalelerimiz sayesinde maalesef sularımızın hepsini kirletiyoruz.

Bir bardak su içinde plastik atık içme düşüncesi hakkında derinden rahatsız edici bir şey var. Bu, Dünya’nın sistemlerinin nasıl birbirleriyle iç içe geçtiğini ve “uzak” olmadığını gösteriyor.

Bu alandaki araştırmaları desteklemek ve etkimizi en aza indirgemek için kişisel adımlar atmak, sentetikler yerine tamamen doğal kumaşlar satın almak, çamaşırları daha az yıkamak, çamaşır makinesinde mikrofiber atıkları yakalamak için adımlar atmak gerekiyor. Görünen o ki elimizde ki en önemli doğal kaynaklar arasında yer alan suyumuzun son taze kısımlarından birisi olan yer altı sularıda kirlenmeye başladı!

Kaynak

Plastik ölüm adlı yazımızı okuyarak, plastiklerin canlılara ve aslında bizlere neler yaptığını ve yapabileceğini daha iyi anlayabilirsiniz.

Yeraltı Suları Mikro Plastik ile Kirlendi! Artık Plastik İçiyoruz!” hakkında 5 yorum

  1. Geri izleme: Okyanuslarımız İçin En Büyük 5 Tehdit - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform | Çevre Bilinci – Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform |

  2. Geri izleme: 40 kg Plastik Yutan Balina Açlıktan Öldü! - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

  3. Geri izleme: Avrupa'da Tek Kullanımlık Plastik Yasaklandı!

  4. Geri izleme: Yeryüzünde Var Olan Doğal Kaynaklar

  5. Geri izleme: Mikroplastik Nedir ve Nasıl Oluşur? Kirliliği ve Zararları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir