Yenilebilir Orman Bahçesi (Gıda Ormanı) Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Orman Bahçesi Nedir?

Orman bahçesi veya gıda (yiyecek) ormanı kavramı doğadan gelir. Tropikal yağmur ormanlarında yaşayan insanlar, meyve ağaçları, asmalar, çalılar, yer örtüleri ve kökler gibi yenilebilir mahsulleri tespit eder ve bunlardan daha fazla yetiştirirlerdi. Bu sayede ormanlardan elde ettikleri ürünler sayesinde yaşamlarını sürdürebilirlerdi. Ormanlar, hayvanlara gıda sunarak faydalı oldukları gibi insanlara da aynı şekilde faydalı olabilmektedir.

Lütfen okuyunuz: Ormanların Faydaları Nelerdir?

Ağaçlar ve bitkiler yaşadığınız yere, iklime, toprağa bağlı olarak değişeceğinden tek tip yiyecek ormanı yoktur. Bununla birlikte, temel tasarım yedi katmandan oluşur: gölgelik ağaçlar, çalılar, çok yıllık sebzeler ve otlar, kök bitkileri, yer örtücü bitkiler ve sarmaşıklar/tırmanıcılar.

Bitkilerin çoğu gıda sağlarken, bazıları yalnızca azot-sabitleme yetenekleri, gölgeleri ve barınak olmaları, tozlaşma için çiçekleri (kestane ağacı) ve doğal ortamları için dahil edilmiştir. Orman bahçelerinin çoğu da büyük miktarda şifalı bitki içerir.

Yenebilir Orman Bahçesi (Gıda Ormanı) Nedir? Nasıl Oluşturulur?
Yenebilir Orman Bahçesi (Gıda Ormanı) Nedir? Nasıl Oluşturulur? – Kaynak

Orman Bahçesi Sisteminin Temel Özellikleri

 • Mümkün olduğunca çeşitlilik yaratmak için çok sayıda farklı türde ağaç (fındık ağacı), çalı, yer örtüsü, tırmanıcı ve kök bitkisi içerir.
 • Azot sabitleyici ağaç ve bitkilerin kullanılması gerekir.
 • Derin köklenme sağlayabilen karakafes otu ve kuzukulağı gibi bitkiler kullanılır.
 • Sert ve hastalığa dayanıklı çeşitlerin kullanımı sağlanmalıdır.

Orman Bahçelerinin Faydaları Nelerdir?

Yüksek verimlilik

 • Yüksek yoğunluklu ekim yüksek verim sağlar.
 • Biyolojik çeşitlilik yıl boyunca sürekli gıda arzı sağlar.

Doğal Malç, Kompost ve Gübre

 • Tıpkı bir orman gibi, gıda ormanları da kendiliğinden nemi korumak için toprağı kendi başlarına örter.
 • Böylesi yüksek bir bitki yoğunluğunda, toprağa organik madde eklemek için yüksek miktarda düşen yaprak birikir ve çürür.
 • Solucanlar, odun biti ve kırkayaklar gibi organik maddeleri parçalayan böcekler ve mikroorganizmalar doğal kompostlama işlemine yardımcı olmak için çalışır.

Doğal Zararlı Kontrolü

 • Kimyasal gerektirmez! Gıda ormanları zararlılardan kurtulmak için doğal avcıları kullanır; uzmanların işi doğal olarak yapmasına izin verir ve sağlıklı bir orman yaşantısı sağlar.
 • Yırtıcı böcekler kalıcı bir yuvaya (doğal bir ekosistem) ve bir gıda ormanında bol miktarda besin kaynağına (nektar bakımından zengin çiçekler) sahiptir. Bunları sağlayın ve kendi başlarına geleceklerdir.
 • Bol, canlı bir ekosistem kuşları ve diğer büyük avcıları çekerek doğal haşere kontrolüne katkıda bulunacaktır.

Orman Bahçesi Biyolojik Çeşitlilik Bakımından Zengindir

 • Doğa monokültürleri değil biyoçeşitliliği tercih eder! Farklı bitki türlerini bir araya getirmek, daha iyi bir dönem geçirmelerini sağlar. İlgili tüm bitkilere fayda sağlayan doğal bir sinerji yaratır. Sonuç olarak bitkiler zararlılara ve hastalıklara karşı daha dirençli ve daha verimli olur.
 • Tamamlayıcı ekim kullanımı, bu avantajları elde etmek için doğanın biyo-çeşitliliğini yeniden yaratmamızı sağlar.

Lütfen okuyunuz: Ormanları Korumanın Yolları ve Önemi Nelerdir?

Kolay Zemin Onarımı

 • Doğada, bitkiler öldüğünde, yerinde kalırlar. Kökleri sökülüp kırılmamışlar! Biten yıllıkları sökmeyin, kökü toprak seviyesinde kesin. Kökler, toprakta binlerce karmaşık hava ve su kanalı oluşturmak için çürür. Kıyılmış bitkilerin üstleri, orman zemini gibi doğal bir tabaka kompost sistemi oluşturur
 • Toprağınızı koruyun, yollar oluşturun. Bahçenizdeki yataklara basmayın, toprak canlıdır !!! (Aslında yer üstünde var olan her şeyden daha karmaşık bir ekosistemdir). Bahçe yataklarınıza adım atmak toprağı sıkıştırarak tüm hava ve su kanallarını kapatarak, bitkilerin büyümesini engelleyen su ve havanın bitki köklerine ulaşmasını zorlaştırır.

Kaynak: 5 amazing food forest gardensWhy Food Forests?

Yenilebilir Orman Bahçesi (Gıda Ormanı) Nedir? Nasıl Oluşturulur?” hakkında 1 yorum

 1. Geri izleme: Avokado Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir