Atık Malzemeleri Değerlendirme ve Atıkların Yeniden Kullanılması

Atık Malzemeleri Değerlendirme

Her yeni gün bizler için tüketim olduğu günümüzde, atık malzemeleri değerlendirme önemli bir yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor. Asıl işlevini yapamaz hale gelerek kullanılamaz duruma gelen bir çok şeyi biraz bakım yada tamirle işlevsel kılabiliriz yada onlarda değişik yeni ürünler elde edebiliriz. Bunun bir çok örneğini kendimiz evimizde yada işimizde hali hazırda yapıyor olabiliriz. Atıkları yeniden değerlendirmek ve geri dönüşüm yapmak önemli bir hal alıyor.

Atık malzemeleri değerlendirme ile alakalı güncel bir yazı yazan Prof. Dr. Hamdi Temel Hocamızın yazdıklarını okuyacak olursak:

  • Hediye sararken, ambalaj kağıdı yerine yeniden kullanılabilir hediye çantalarını tercih edelim ya da ambalaj kağıdını yeniden kullanalım.
  • Eşyaların geri dönüşümü, bir ürünün kısmen veya bir bütününün tekrar benzer veya aynı ürünlerin üretiminde kullanılmasını içerir. Örneğin, ağaçların kesilmesi gereken taze kağıt hamuru, birinci nesil kağıt oluşturmak için kullanılır. Geri dönüştürülmüş kağıt, son ürünün kalitesinden büyük ölçüde ödün vermeden yeni kağıt üretiminde çok iyi bir şekilde kullanılabilir. Yazının tamamı için: Azaltın, yeniden kullanın ve geri dönüştürün!

Bakalım bizim listemizde ne gibi farklı çalışmalar var:

Eski Poşetleri Değerlendirmenin 20 Yolu:

Plastik kullanılarak yapılan ürünler her ne kadar hayatımızı kolaylaştırmış olsa da bizleri çok karamsar bir tablo ile karşı karşıya bıraktığı da aşikar. Bunlardan en başta geleni ise plastik poşetler. Alışveriş sonrası paralı olan bu poşetleri atmak yerine farklı ve işlevsel şekillerde değerlendirmek mümkün. Plastik poşetlerden örme sepet, taşıma çantası, ayakkabı ve hatta minder bile yapabilirsiniz.

Atık Malzemeleri Değerlendirme ile Plastik poşetten çanta yapımı!
Atık Malzemeleri Değerlendirme ile Plastik poşetten çanta yapımı!

Bunu okumalısınız: Geri dönüşüm projeleri

Eski bilardo toplarından “taraftar tespihleri” yapıyor:

Aksaray’da, Tespih ustası Ercan Yıldırım, atölyesinde eski bilardo toplarını belirli işlemlerden geçirerek, Süper Lig takımlarının renklerinden “taraftar tespihleri” yapıyor. Ercan usta, eski bilardo toplarını, temizleme, kesme, dilimleme, şekillendirme, aşındırma ve parlatma aşamalarından geçirerek tespih haline getiriyor.

Bilardo toplarından tespih yapımı
Bilardo toplarından tespih yapımı

Eski tişörtlerden yapılabilecek 23 şey:

Artık giyilmez hale gelmiş ve başkasıyla da paylaşılamaz yada paylaşmayı düşünmediğiniz o çok sevdiğiniz tişört ile artık çok farklı şeyler yapabilirsiniz! Mesela, “Sıfır Atık” yaklaşımıyla paralel olarak ortaya çıkan plastik poşetlerin yasaklanmasıyla elimizden düşürmememiz gereken file benzeri bir çanta yapabilirsiniz. TV karşısında keyif yaparken üzerinize örtebileceğiniz rengarenk bir örtüyü de kendi zevkinize göre dikebilirsiniz.

Tişörtten File Çanta!
Tişörtten File Çanta!

Bunu da okumalısınız: Geri dönüşüm fikirleri

Eski Dergileri Ev Dekorunda Kullanmanın 22 Farklı Yolu:

Dergi okumayı seven biriyseniz sürekli elinizin altında eski dergileriniz olacaktır. Onları atmayıp farklı bir şekilde değerlendirmek istemez misiniz? Evet dediğinizi duyar gibiyiz… Bardak altlığı, duvar süsü, tabure, kase vb. bir çok şey yaparak değerlendirebilirsiniz. Hepsi el becerinize ve sizin yaratıcılığınıza bağlı.

Eski dergilerden bardak altlığı
Eski dergilerden bardak altlığı
Atık Malzemeleri Değerlendirme ile Eski dergilerden kapaklı kase yapımı.
Atık Malzemeleri Değerlendirme ile Eski dergilerden kapaklı kase yapımı.

Atık Malzemeleri Değerlendirme ve Atıkların Yeniden Kullanılması” hakkında 3 yorum

  1. İstanbul Hurdacı

    Çevreci yaklaşımlar zaman geçtikçe fazla rağbet görmekte ve birçok sanayi kuruluşu firma üretim yöntemlerini gözden geçirmek zorunda kalmaktadır. Bir ürün üretilirken mutlaka geri dönüşüm özelliğinin bulunması gerekir. Geri dönüşebilen ürünler çevremizi ve dolayısıyla dünyamızı korumaktadırlar. Bu yüzden geri dönüşüm uygulamaları çok büyük öneme taşımaktadır. iyi günler

  2. Geri izleme: Lastik Geri Dönüşümünün En Güzel Yolları - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform | Çevre Bilinci – Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform |

  3. Özduru Metal

    Kullanım ömrü tükenmiş, yıpranmış, kazaya uğramış ürünler ya çöpe atılacak ya da geri dönüşüm ile tekrar kullanma imkanına kavuşacaktır. Bu açıdan bakıldığında atık olan ürünlerin hurda alımı ile yeniden kazanım amaçlı olarak geri dönüşüm tesislerine gönderilmesi çok büyük bir önem taşır. iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir