Atık Malzemeleri Yeniden Değerlendirirerek Harikalar Yaratmak!

Her yeni gün bizler için tüketim anlamına geliyor. Asıl işlevini yapamaz hale gelerek kullanılamaz duruma gelen bir çok şeyi biraz bakım yada tamirle işlevsel kılabiliriz yada onlarda değişik yeni ürünler elde edebiliriz. Bunun bir çok örneğini kendimiz evimizde yada işimizde hali hazırda yapıyor olabiliriz.

Konuyla alakalı güncel bir yazı yazan Prof. Dr. Hamdi Temel Hocamızın yazdıklarını okuyacak olursak:

  • Hediye sararken, ambalaj kağıdı yerine yeniden kullanılabilir hediye çantalarını tercih edelim ya da ambalaj kağıdını yeniden kullanalım.
  • Eşyaların geri dönüşümü, bir ürünün kısmen veya bir bütününün tekrar benzer veya aynı ürünlerin üretiminde kullanılmasını içerir. Örneğin, ağaçların kesilmesi gereken taze kağıt hamuru, birinci nesil kağıt oluşturmak için kullanılır. Geri dönüştürülmüş kağıt, son ürünün kalitesinden büyük ölçüde ödün vermeden yeni kağıt üretiminde çok iyi bir şekilde kullanılabilir. Yazının tamamı için: Azaltın, yeniden kullanın ve geri dönüştürün!

Bakalım bizim listemizde ne gibi farklı çalışmalar var:

  • Eski bilardo toplarından “taraftar tespihleri” yapıyor: Aksaray’da, Tespih ustası Ercan Yıldırım, atölyesinde eski bilardo toplarını belirli işlemlerden geçirerek, Süper Lig takımlarının renklerinden “taraftar tespihleri” yapıyor. Ercan usta, eski bilardo toplarını, temizleme, kesme, dilimleme, şekillendirme, aşındırma ve parlatma aşamalarından geçirerek tespih haline getiriyor.

Bilardo toplarından tespih yapımı

Bilardo toplarından tespih yapımı

  • Eski tişörtlerden yapılabilecek 23 şey (23 things to make from old t-shirts): Artık giyilmez hale gelmiş ve başkasıyla da paylaşılamaz yada paylaşmayı düşünmediğiniz o çok sevdiğiniz tişört ile artık çok farklı şeyler yapabilirsiniz! Mesela, “Sıfır Atık” yaklaşımıyla paralel olarak ortaya çıkan plastik poşetlerin yasaklanmasıyla elimizden düşürmememiz gereken file benzeri bir çanta yapabilirsiniz. TV karşısında keyif yaparken üzerinize örtebileceğiniz rengarenk bir örtüyü de kendi zevkinize göre dikebilirsiniz.

Tişörtten Battaniye!

Tişörtten Battaniye!

Tişörtten File Çanta!

Tişörtten File Çanta!Yorumlar (1)

İstanbul Hurdacı

09 Şubat 2019 saat 22:24    


Çevreci yaklaşımlar zaman geçtikçe fazla rağbet görmekte ve birçok sanayi kuruluşu firma üretim yöntemlerini gözden geçirmek zorunda kalmaktadır. Bir ürün üretilirken mutlaka geri dönüşüm özelliğinin bulunması gerekir. Geri dönüşebilen ürünler çevremizi ve dolayısıyla dünyamızı korumaktadırlar. Bu yüzden geri dönüşüm uygulamaları çok büyük öneme taşımaktadır. iyi günler

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site