Kestanenin Faydaları Nelerdir? Kestane Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Kestane ağacı meyvesi olan kestane özellikle sonbahar ve kış aylarının vazgeçilmez lezzetidir. Kestaneyi sevmeyen yok gibidir; hele ki sobada pişirilip yanında çay olduğu zaman. Kestane, kaynatılır, kavrulur, kurutulur veya reçel veya un şekline getirilerek kullanılabilir. Aynı zamanda mükemmel vitamin ve mineral kaynağıdır (manganez, molibden, bakır ve magnezyum gibi). Gıda olarak tüketilmesinin yanında kestanenin faydaları çoktur.

Kestanenin Faydaları Nelerdir? Kestane Ağacı Nasıl Yetiştirilir?
Kestanenin Faydaları Nelerdir? Kestane Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

Kestane ağacı, kayıngiller ailesinden Kuzey Yarımküre’nin ılıman bölgelerine özgü, yeşil dikenli tabakasının içerisinde genellikle iki veya üç yenilebilir kestane içerir. Kestane ağacı, yaprak döken ağaçların Castanea türünün bir meyvesidir; Castanea sativa, Anadolu Kestanesi olarak adlandırılır. Bu meyve, Asya’da (özellikle Çin ve Kore) yaygındır.

Bir kestane ağacı genellikle uzun, kabuklu kabuğu ve mızrak şeklinde yapraklara sahiptir. Erkek çiçeklerin çoğu uzun ve yüzlerce püskül benzeri bir yapı içerir; dişi çiçekler ise tek tek veya erkek çiçeklerin dibinde kümelenirler.

Kestanenin Faydaları

Kestane, meyve grubunun bir parçasıdır ve bazı kişiler onları kuru meyve olarak sınıflandırır. Bununla birlikte, yemişlere (ceviz, fındık, badem vb.) Kıyasla, bunlar düşük yağ içeriğine sahiptir. Kestaneler, tahıllarınkine benzer bazı beslenme özelliklerine sahiptir. Gluten içermemelerine rağmen, özellikle nişasta olmak üzere yüksek miktarda şeker içerirler. Kestane, lif ve potasyum, fosfor gibi mineral tuzları ve az miktarda demirden zengindir. Son olarak, B2 ve E vitaminlerini içerirler.

 1. Sindirim sistemini düzenler: Kestane, kolesterol seviyesini düşürür ve kan şekeri seviyesini dengeler. Ayrıca kabızlık riskini ve divertiküloz gibi bağırsak komplikasyonlarını azaltır.
 2. Beyin fonksiyonlarını iyileştirir: Sağlıklı cildi destekleyen, kırmızı kan hücreleri üreten ve beyin fonksiyonlarını iyileştiren yağda çözünen B vitaminleri içerir.
 3. Enerjinizi arttırır: Kısa ve uzun vadeli enerji için gerekli olan yüksek miktarda karbonhidrat içerir.
 4. Daha güçlü kemikler: Kemik gücünü artıran ve bağışıklık sistemini güçlendiren, iz mineral olan bakır içerir.
 5. Hastalık riskini azaltır: Kestane, vücuttaki serbest radikallerle savaşan ve kalp hastalığı ve kanser riskini azaltan bir eser mineral olan manganez içerir. Aynı zamanda yaşlanma sürecinde önemli bir rol oynar ve kanın pıhtılaşmasının önlenmesine yardımcı olur.
 6. Gluten içermez: Kestaneler, ince bağırsağı rahatsız eden bir hastalık olan çölyak hastalığı olan hastalar için büyük yarar sağlar.

Kestane Nasıl Yetiştirilir?

Kestane Nasıl Çimlendirilir?

Kestane tohumu/meyvesi kışlama sonrası ancak çimlenebilir. Yani soğukta en 3 ay kadar beklemesi gerekmektedir. Siz bunu evinizde de kolaylıkla yapabilirsiniz. Bir çok farklı yöntem göreceksiniz araştırdığınızda; en basit şekilde sonuca ulaşacağınıza inandığımız yöntem ise aldığınız kestaneleri bir poşetin içinde buzdolabının sebze ve meyve sakladığınız kısmına koyarak bekletmenizdir.

Çimlenmiş kestaneler
Çimlenmiş kestaneler

Zamanla bir miktarı nemi kendileri oluşturmaya başlayacaktır. Bir kaç ay sonra yavaş yavaş tohumların patlayıp filiz ve kök atmaya başladıklarını göreceksiniz. Diğer bir seçenek ise eğer çimlenme olmaz ve nemlilik oluşmaz ise çok hafif nemli bir peçete içerisine kestaneleri koyarak buzdolabında bekletmeniz; bu yönteminde işe yaradığını söyleyebiliriz. Sizde farklı denemeler ile sonuca ulaşabilirsiniz. Mart ayıyla beraber ise bu çimlenmiş tohumları toprağa ekebilirsiniz.

Çimlendirilmiş kestanelerin topraktan ilk çıktığı günler
Çimlendirilmiş kestanelerin topraktan ilk çıktığı günler
Kestane tohumlarından kestane fidanı elde ettik
Kestane tohumlarından kestane fidanı elde ettik

Kaynak: The health benefits of chestnuts

Kestanenin Faydaları Nelerdir? Kestane Ağacı Nasıl Yetiştirilir?” hakkında 5 yorum

 1. Geri izleme: Dünyanın En Dikkat Çekici Ağaçları (Uzun, Yaşlı, Büyük)

 2. Geri izleme: Sincaplar Çok Eğlenceli ve Muzipler!

 3. Geri izleme: Kestane Balının Faydaları Nelerdir? Kestane Balı Nasıl Tüketilmelidir?

 4. Geri izleme: Yenilebilir Orman Bahçesi (Gıda Ormanı) Nedir? Nasıl Oluşturulur?

 5. Geri izleme: Türkiye'de Yetişen Ağaç Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir