Işık Kirliliği Rüzgar Enerjisi ile Çalışan Lamba ile Azaltılabilir mi?

Işık Kirliliği Nedir?

Işık kirliliği, istenmeyen veya aşırı yapay ışıktır. Gürültü kirliliği gibi, olumsuz etkilere neden olabilecek ve çevresel kaliteyi düşürebilecek bir atık enerji şeklidir. Ayrıca, ışık genel olarak fosil yakıtların yanması ile üretilen elektrik tarafından üretildiğinden, ışık kirliliği ile hava kirliliği arasında bir bağlantı olduğu söylenebilir. Işık kaynaklı bu kirlilik, su kaynaklarının kadar halk sağlığı ve refahı için zararlı görünmese de, bir çevre sorunudur.

Alman Tasarımcı Tobias Trübenbacher, enerji üretmek için entegre bir rüzgar enerjisi sistemi ve böcek dostu bir ışık üreten, harekete duyarlı ” Papilio” isimli bir sokak lambası direği üretti. Tasarımcı, “Işık kirliliği sadece insanlar üzerinde uyku bozukluklarına, depresyona, kardiyovasküler hastalıklara, diyabete ve kansere neden olmuyor. Aynı zamanda flora ve fauna yani biyoçeşitlilik üzerinde de ciddi bir etkisi vardır” diyerek, bu lamba tasarımının ne kadar önemli olduğunu belirtiyor.

Işık Kirliliği Rüzgar Enerjisi ile Çalışan Lamba ile Azaltılabilir mi?
Işık Kirliliği Rüzgar Enerjisi ile Çalışan Lamba ile Azaltılabilir mi?

Işık Kirliliğinin Olumsuz Etkileri

Işık kirliliğinin en önemli etkilerinden bazıları, türlerin neslinin tükenmesi, göçmen kuşların oryantasyon kaybı, balık göçlerinde bozulmalar ve gecikmiş yaprak dökülmesi gibi sıralanabilir. Günümüzde Almanya’da tek bir yaz gecesinde sokak aydınlatması nedeniyle yaklaşık 1,2 milyar böceğin öldüğü tahmin edilmektedir. Tek başına bu bile ne kadar ciddi bir sorun ile karşı karşıya olduğumuzu anlatmakta aslında.

Lütfen okuyun: Faydalı Böcekler, Bahçe ve Tarımda Biyolojik Mücadelede Yararlı Oluyor!

Papilio, sokak lambalarının ekolojik ayak izini azaltarak bunu değiştirmeye çalışıyor. Lamba, tasarımı sayesinde rüzgar hangi yöne eserse essin elektrik üretebiliyor. Motor, hem doğal olarak meydana gelen dikey rüzgar hem de hava trafik akışı gibi şeylerden gelen yatay hava akımları ile çalışır. Ayrıca, şarj edilebilir bir pil, üretilen elektriği rüzgarın estiği zamanlarda depoluyor. Yani Papilio elektrik için bir altyapıya ihtiyaç duymadan otonom olarak çalışabilir.

PAPILIO – Işık Kirliliği Rüzgar Enerjisi ile Çalışan Lamba ile Azaltılabilir mi?

Işık kirliliğini en aza indirmek için ışık yatayın altına doğru aşağı doğru yayılır. Kızılötesi sensör ışığı yalnızca gerektiğinde etkinleştirir. Ancak böceklere daha az çekici hale getirmek için daha düşük mavi bir bileşene ve sıcak bir renk sıcaklığına sahip bir ışık spektrumu kullanır. Bu yenilenebilir enerji üreterek doğaya katkı sağlayan lamba gibi onlarca yeni çalışmaya ihtiyacımız var!

Kaynak: Wind-powered lamp post helps reduce light pollutionPapilio is a wind-powered street lamp that reduces light pollution

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir