Bataryalı Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır? Araçların Özellikleri Nelerdir?

Bataryalı Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır?

Bataryalı elektrikli arabalar veya BEV’ler, bir elektrikli motora güç vermek ve tekerlekleri döndürmek için bir akü paketinde depolanan elektriği kullanır. Piller boşaldığında, duvar prizinden veya özel bir şarj ünitesinden elektrik şebekesi kullanılarak şarj edilir. Benzinli veya mazotla çalışmadıklarından ve tamamen elektrikle çalıştıklarından, akülü elektrikli arabalar ve kamyonlar “tamamen elektrikli” araçlar olarak kabul edilir.

Bataryalı Elektrikli Arabalar
Bataryalı Elektrikli Arabalar

Lütfen okuyunuz: Uçan Arabalar Gökyüzünde! Jetgiller, Geleceğe Dönüş ve CEZERİ…

Sürüldüğünde, BEV’ler egzoz borusu kirliliği oluşturmaz – egzoz borusu bile yoktur. Ancak, kullandıkları elektrik, üretim kaynağında veya fosil yakıtların çıkarılmasında ısı tutucu gazlar ve diğer kirliliklere neden olabilir. Üretilen kirlilik miktarı, elektriğin nasıl yapıldığına bağlıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde, en kirli kömür ağırlıklı elektrik şebekesinden tahliye edilen akülü elektrikli arabalar hala benzinle çalışan meslektaşlarından daha az kirlilik üretiyor. Rüzgar ya da güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları tarafından desteklenen BEV’ler neredeyse emisyon içermez.

Bataryalı Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır?
Bataryalı Elektrikli Arabalar Nasıl Çalışır?

Lütfen okuyun: Güneş Enerjili Uçak Nedir? Jet Yakıtlı Uçakların Sonu Geldi mi?

Benzinli veya dizel kullanmamak, aynı zamanda akülü elektrikli arabaların, geleneksel araçlara göre yakıtta çok daha ucuz olduğu anlamına gelir. Kesin karşılaştırmalar, araç modeline ve yakıt fiyatlarınabağlı olduğunu gösteriyor, ancak bir BEV kullanmak, sürücüleri yıllık olarak 1000 $ ‘dan fazla benzin parası tasarrufu sağlayabilir.

Tesla Model 3

Bataryalı Elektrikli Araçların Özellikleri

Diğer elektrikli ve hibrit elektrikli araçlar gibi, BEV’ler durduğunda aracı (“rölantide”) kapatarak ve fren yaparken aküyü şarj ederek (“rejeneratif frenleme”) boşa harcanan enerjiyi en aza indirir. Elektrikli motorlar aynı zamanda doğal olarak benzinli veya dizel motorlardan daha verimlidir.

Yeni Audi e-Tron GT, e-Tron SUV’da tanıtılan yeni elektrik tasarım dilini sürdürüyor ve 4.96m uzunluğunda, 1.96m genişliğinde ve 1.38m yüksekliğinde olmasına rağmen, hem alçak  hem de bu geleneksel grand tourer’dan biraz daha geniş. Ve Taycan’ın J1 platformunu kullanmasına rağmen – ve Porsche ile aynı çatı hattını koruyor olsa da – bu kesinlikle bir Audi. Şimdilik bir konsept, ancak arabanın üretime oldukça hazır olduğunu hemen hemen anlıyoruz.

Elektrikli Audi e-Tron GT
Elektrikli Audi e-Tron GT

Akülü elektrikli otomobiller

Akülü elektrikli otomobiller, evde şarj etme avantajına da sahiptir. Çamaşır kurutucularında kullanılanlara benzer olan 240 voltluk bir priz gece boyunca bir aracı şarj edebilir. Tamamen şarj edilmiş, çoğu akülü elektrikli otomobillerde (BEV’in) tek bir şarjla 265 km’ye kadar sürüş menziline çıkabilir ve zaten Amerikalıların günlük ihtiyaçlar dahilinde 70 ila 100 mil arasında bir sürüş mesafeleri vardır. Artan sayıdaki halka açık ve işyeri şarj istasyonu, ilave şarj kapasitesi sağlar.

Daha kişisel bakacak olursak, birçok sürücü tamamen elektrikli otomobillerin sağladığı sürüş deneyimini takdir ediyor. Elektrikli motorlar anlık tork veya dönme kuvveti üretirken, içten yanmalı motorların torku, motor devirlerine (RPM) paralel olarak artar. Bu, BEV’lerin geleneksel arabalara ve kamyonlara kıyasla son derece hızlı bir ivmelenme ve “hafif” veya “enerjik” hissi barındırdığı anlamına gelir.

Lütfen okuyunuz: GRUMMAN X-29: İleri Teknolojiyi Sergileyen Ters Kanatlı Uçak

Bataryalı Elektrikli Otomobiller İle Diğer BEV’ler Arasındaki Farklar

Fişli(şarj edilebilir) hibrit elektrikli taşıtlarda hem bir elektrik motoru hem de geleneksel bir benzinli veya dizel motor bulunur. Akülü bir elektrikli araçla karşılaştırıldığında, bu toplam sürüş aralığını uzatır, ancak elektrikli çalışma menzili düşürür. Sarj edilemeyen geleneksel hibritler, elektrikli araçlar olarak düşünülmez.

Yakıt hücreli elektrikli araçlar, bir elektrikli motoru ve bataryayı çalıştırmak için hidrojen gazını elektriğe dönüştürür. Yakıt hücresi araçları, binek araçlarda nispeten yeni bir teknolojidir, ancak diğer tüm elektrikli araçların yanında oynayabilecekleri önemli karbon salınımı azaltma rolüne sahiptir.

Kaynak: How Do All-Electric Cars Work?Future electric cars: upcoming EVs in 2019 onwardsHow Do Battery Electric Cars Work?Battery-Electric Vehicle Charging: History And Future

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir