Uçan Örümcek: Örümcekler Elektrik Kullanarak Yüzlerce Kilometre Uçabilir

Uçan Örümcek

Uçan örümcek? Evet doğru duydunuz; örümcekler uçabiliyor. Örümceklerin kanatları yoktur, ama yine de havaya çıkıp binlerce metre uzağa gidebiliyorlar. Örümcekler yüksek bir noktaya tırmanıyor, karınlarını gökyüzüne kaldırıyorlar, ipek örümcek ağlarını atıyorlar ve uçuşa geçiyorlar. Bu davranışa balonlama denir. Ne muhteşem hareket ama!

Uçan Örümcek! - Örümcekler Elektrik Kullanarak Yüzlerce Kilometre Uçabilir
Uçan Örümcek! – Örümcekler Elektrik Kullanarak Yüzlerce Kilometre UçabilirKaynak

Örümcekleri yırtıcılardan ve rakiplerden uzağa gitmek ya da bol kaynaklara sahip yeni topraklara taşınabilmek için uçarlar. Ama sebebi ne olursa olsun, bu kesinlikle etkili bir seyahat aracı. Örümcekler bu yolla çok uzak yerlere kadar gidebiliyorlar. İpek örümcek ağıyla oluşturdukları balon yapısı sayesinde havada ilerler. Burada gerçekleşen olay sadece ağ ve rüzgar taşınımı değil aslında.

Lütfen okuyunuz: Örümceklerin Faydaları Nelerdir ve Örümcekler Neden Önemlidir?

Bristol Üniversitesi’nde çalışan Erica Morley ve Daniel Robert örümceklerin Dünya’nın elektrik alanını hissedip kendilerini havaya fırlatmak için kullanabileceklerini gösterdi. Her gün, dünya çapında yaklaşık 40.000 fırtına Dünya’nın atmosferini dev bir elektrik devresine dönüştürüyor. Atmosferin üst kısımları pozitif bir yüke sahiptir ve gezegenin yüzeyi negatiftir. Bulutsuz gökyüzü ile güneşli günlerde bile, hava yerden her metre için yaklaşık 100 voltluk bir voltaj taşır. Sisli veya fırtınalı koşullarda, bu metre başına on binlerce volta kadar artabilir. Örümcek balonları bu gezegensel elektrik alanı içinde çalışır.

Lütfen okuyunuz: En Zehirli Örümcek Türleri Hangileridir? (Dünyanın ve Türkiye’nin)

İpekleri vücutlarını terk ettiğinde, genellikle negatif bir yük alır. Bu, örümceklerin üzerinde bulunduğu yüzeylerdeki benzer negatif yükleri püskürterek onları havaya kaldırmak için yeterli güç oluşturur. Ve örümcekler ağaç dalları, yapraklar veya çimleri üzerine tırmanarak bu güçleri artırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir