Kaç Tane Ağaç Var? Dünyada Toplam Kaç Ağacımız Var?

Kaç Tane Ağaç Var?

Kaç Tane Ağaç Var Dünyamızda? Tahmin edebilir misiniz? 1 Milyar? 100 Milyar? 1 Trilyon? Tahmini zor bir şey ağaç sayısını bilmek. Nice orman var milyonlarca ağaca ev sahipliği yapan. Ama ağaç sayısını bilmek zor gerçekten.

Ağaçlar Dünya’nın kara yüzeyinin büyük bir kısmını kaplar. Birçoğumuz onlarla günlük olarak etkileşim içindeyiz; kırsalda doğa yürüyüşü, yada orman yolunda aracımızla yeşil bir tur ya da bir şehir parkında piknik yapmaya gittiğimizde ağaçlar ile etkileşiriz. Büyük veya küçük olsun, ağaçlar küresel ekosistemimizde atmosferik karbonun tutulması ve toprağın derinliklerinden besinleri yüzeye çekmeye kadar geniş bir yelpazede rol oynarlar.

Dünyada Toplam Kaç Tane Ağaç Var? Sizce Kaç Ağacımız Var?
Dünyada Toplam Kaç Tane Ağaç Var? Sizce Kaç Ağacımız Var?Kaynak

Ağaç türleri geçen yüzyılın büyük bir bölümünde ormanlık kıtalarda incelenmiştir. Ancak, orman ekolojisi alanı oldukça gelişmiş olsa da, şimdiye kadar olan küresel orman alanı tahminleri için uydu görüntüleri kullanılıyordu. Bu tür uzaktan algılama teknikleri, biyolojik süreçleri ve ekosistem yapısını anlamak için önemli olan ağaç sayılarını ve yoğunluklarını bulamıyordu. Dünyada kaç tane ağaç var? Bir milyar, on milyar, yüz milyar?

Sayım Başlasın!

Ağaç dikme girişimlerinin küresel ekosistemimizde oynadığı rolü anlamak isteyen bir dizi kuruluşun isteği üzerine, dünya yüzeyini kaplayan kaç ağacın olduğunu tahmin etmek için bir çalışma gerçekleştiriliyor (Mapping tree density at a global scale). Çalışma, dünya çapında 50’den fazla farklı ülkeden ağaç yoğunluğuna ilişkin 420.000’den fazla yerden örnekler alınarak ve bir çok bilim adamı ve veri tabanına ulaşılarak yapılıyor.

Sonuçta elde edilen ağaç yoğunluğu haritası, küresel olarak kaç ağacın var olduğu konusunda güvenilir geniş ölçekli tahminlere ulaşmak için değerlendirildi. Dünyada yaklaşık 3.041 trilyon ağaç olduğu tahminine ulaşılıyor. Bu da, Dünya’daki her insan için 422 ağaç olduğu anlamına gelir.

10-15 milyar kadar ağacın her sene insan eliyle veya doğal yollardan yok olduğu bilinmektedir. Her bir insana düşen ağaç sayısından 1-2 tanesinin azalmasına göz yummamalıyız. Bu sebeple ağaç dikmek gibi basit bir şeyi kendimize görev olarak almalıyız.

Kaynak: How We Found Out There Are Three Trillion Trees On Earth

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir