Miyawaki Yöntemi: Orman İnşa Etmenin Daha İyi Bir Yolu!

Miyawaki Yöntemi Nedir?

Akira Miyawaki, bitki ekolojisinde, tohumlarda ve doğal ormanların çalışmasında uzmanlaşmış bir Japon botanikçi ve uzmanıdır ve adıyla anılan Miyawaki Yöntemi ile tanınmıştır. Dünya çapında bozulmuş arazide doğal bitki örtüsünün restorasyonunda uzman olarak faaliyet göstermektedir.

Miyawaki Yöntemi: Orman İnşa Etmenin Daha İyi Bir Yolu!
Miyawaki Yöntemi: Orman İnşa Etmenin Daha İyi Bir Yolu!

1970’lerden bu yana, Akira Miyawaki doğal ormanların değerini ve onları geri getirmek için acil ihtiyacı savundu. Miyawaki, Japonya’da Japon mavi meşesi, bambu yapraklı meşe, Japon kestane ağacı ve defne ağacı gibi tapınaklar, mabetler ve mezarlıkların etrafında büyüyen ağaçları gözlemledi. Yerli türler olduğunu, birincil ormanın kalıntıları olduğunu gösterdi. Aynı zamanda, Japonya’ya özgü olan Japon sediri, selvi ve karaçam gibi ağaçların, yüzyıllarca Japonya’ya kereste üretmek için ormancılar tarafından kullanıldığını belirterek önemli katkılar ve bilgilendirmelerde bulunmuştur.

Miyawaki Metodu Nasıl Çalışır?

Çağdaş Japon ormanlarının sadece % 0.06’sının yerli ormanlar olduğunu hesaplamıştır. Muazzam düşük bir oran! Türkiye’de durum nedir bilmek istiyor insan! Çağdaş ormanlar ne Japonya’daki jeobiyo-iklimsel koşullar için en dayanıklı ve en uygun bitki örtüsüne göre ne de iklim değişikliğine en uygun olan ağaç çeşitleri arasından seçilerek oluşturulduğunu tespit etmiştir.

Lütfen okuyun: Ormanların Faydaları Nelerdir?

Günümüzde “bozulmuş ormanlardaki doğal orman tohumlarını yerli ormanlardan kurtarmak için “ Miyawaki metodu ”olarak bilinen bir ekolojik mühendislik yöntemi geliştirdi. Bu metodu test etti ve iyileştirdi, ekolojik teorileri ve deneylerinin sonuçlarını kullandı. Japonya’da ve çeşitli tropikal ülkelerde 1.300’den fazla bölgede, bazen büyük alanlarda, koruyucu ormanlarda hızla ve başarılı bir şekilde ormanları restore etti.

Uzmanların çoğu yağmur ormanlarının yok edilmesinden sonra hızlı bir şekilde restore edilmesinin imkansız veya çok zor olduğuna inandı. Fakat, Miyawaki, orman örtüsünün hızlı bir şekilde restorasyonunun ve toprağın restorasyonunun, öncü ve ikincil seçkin bir seçim kullanılarak mümkün olduğunu gösterdi. Yerli türler, yoğun ekildi ve mikorize edildi. Yerel bitki ekolojisinde çalışarak normal ağaç topluluğu içinde kilit rollere ve tamamlayıcı rollere sahip olan türleri kullanır.

Kaynak: The Miyawaki’s forest restoration method!The Miyawaki Method: A Better Way to Build Forests?How to make a mini forest with Miyawaki method

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir