Arılar Temel Matematik İşlemlerini Yapabiliyorlar!

Avustralya ve Fransız araştırmacılar, beyin büyüklüğü ile beyin gücü arasındaki ilişkiyi anlamamızı geliştiren bir keşifte arıların temel matematik yapabileceklerini keşfettiler. Arıların toplama ve çıkarma gibi aritmetik işlemleri yapıp yapamayacağını test ettiler ve bal arılarının sıfır kavramını anlayabileceklerini saptadılar.

Arılar matematik biliyor!

Arılar matematik biliyor!

Matematik problemlerini çözmek, uzun vadeli kuralları ve kısa süreli çalışma belleğini içeren karmaşık bir biliş seviyesi gerektirir. Bir bal arısının minyatür beyninin bile temel matematiksel işlemleri kavrayabildiğinin açığa çıkarılması, yapay Zekanın gelecekteki gelişimi için, özellikle de hızlı öğrenmenin geliştirilmesinde önemli kazanımlar elde edilmesini sağlayacaktır.

Avustralya Melbourne’de, RMIT Üniversitesi‘nden araştırmacılar tarafından yürütülen yeni çalışmada, arılara toplama ve çıkarma için sembolik temsiller olarak renkleri tanımaları ve bu bilgileri aritmetik problemleri çözmek için kullanmaları gerektiğini öğretildi. Arılar aynı zamanda aritmetik problemleri çözmek için kısa süreli anılarını da kullandılar; artı veya eksi görsel yardımlar vermek yerine soyut kavramlar olarak tanımayı öğrendiler.

Deneyin başında, arılar sorunun nasıl çözüleceğini çözene kadar rastgele seçimler yaptı. Sonunda, 4 ila 7 saat süren 100′den fazla öğrenme denemesi, arılar mavinin +1 olduğunu, sarı ise -1 olduğunu öğrendi. Arılar, kuralları yeni numaralara uygulayabilirler.

Bu çalışmadan elde edilen bulgular,  karmaşık matematik sembollerinin bir dil olarak anlaşılmasının birçok beynin muhtemelen başarabileceği bir şey olduğunu göstermesidir.

Kaynak

Ayrıca, arılar bizim için çok önemli ve değerlidir. Arıları Kurtarmak İçin 15 Bitki yazımızı da okuyabilirsiniz.Yorumlar

Yorum yok

Yorum Yapın

İsim *

E-posta *

Site