Arılar ve Matematik – Arılar Temel Matematik İşlemlerini Yapabiliyorlar!

Arılar ve Matematik!

Arılar hakkında araştırma yürüten Avustralya ve Fransız araştırmacılar, beyin büyüklüğü ile beyin gücü arasındaki ilişkiyi anlamamızı geliştiren bir keşifte arıların temel matematik yapabileceklerini keşfettiler.

Arıların toplama ve çıkarma gibi aritmetik işlemleri yapıp yapamayacağını test ettiler ve bal arılarının sıfır kavramını anlayabileceklerini saptadılar. Arılar ve Matematik ilişkisi sizce de muhteşem değil mi?

Arılar matematik biliyor!
Arılar matematik biliyor!

Arıların matematik bilgisi gerçekten var mı?

Matematik problemlerini çözmek, uzun vadeli kuralları ve kısa süreli çalışma belleğini içeren karmaşık bir biliş seviyesi gerektirir. Bir bal arısının minyatür beyninin bile temel matematiksel işlemleri kavrayabildiğinin açığa çıkarılması, yapay Zekanın gelecekteki gelişimi için, özellikle de hızlı öğrenmenin geliştirilmesinde önemli kazanımlar elde edilmesini sağlayacaktır. Bu konu gerçekten üzerinde derinlemesine araştırmaların yapılmasını gerektiriyor.

Avustralya Melbourne’de, RMIT Üniversitesi‘nden araştırmacılar tarafından yürütülen yeni çalışmada, arılara toplama ve çıkarma için sembolik temsiller olarak renkleri tanımaları ve bu bilgileri aritmetik problemleri çözmek için kullanmaları gerektiğini öğretildi. Arıların aynı zamanda aritmetik problemleri çözmek için kısa süreli anılarını da kullandıkları tespit edildi; artı veya eksi görsel yardımlar vermek yerine soyut kavramlar olarak tanımayı öğrendiler. Biz, insanlar bile bazen bu konuda yetersiz kalırken, bal arılarının bir mucizesine şahitlik ediyoruz. Arılar, baldan daha fazlası olduklarını bir kez daha göstermiştir.

Deneyin başında, sorunun nasıl çözüleceğini çözene kadar rastgele seçimler yaptı. Sonunda, 4 ila 7 saat süren 100’den fazla öğrenme denemesi, mavinin +1 olduğunu, sarı ise -1 olduğunu öğrendi. Arılar, kuralları yeni numaralara uygulayabilirler.

Bu çalışmadan elde edilen bulgular, karmaşık matematik sembollerinin bir dil olarak anlaşılmasının birçok beynin muhtemelen başarabileceği bir şey olduğunu göstermesidir. Bu aslında bilim ve arılar arasında kurulan bir iştah açıcı girişimlerden bir tanesidir. Bu vb. çalışmaların artarak devam etmesi “arılar ve matematik” olarak başlayan girişimin farklı boyutlara taşınmasına da yardımcı olacaktır.

Kaynak: Bees can do basic arithmetic

Ayrıca, arılar bizim için çok önemli ve değerlidir. Arıları Kurtarmak İçin 15 Bitki, Arılar ve Balıklar Birbirleriyle Konuşabiliyor! ve Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Arılar ve Matematik – Arılar Temel Matematik İşlemlerini Yapabiliyorlar!” hakkında 8 yorum

  1. Cihat

    Arilarin yaptigi petekten ballar akmasin diye hafif yukari meyilli o kucuk altigenler. Allah oyle mukemmel yaratmis.

  2. Geri izleme: Derince’nin En Değerli Yeşil Alanlarından Birisi Betonlaşmaya mı Kurban Edilecek! - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

  3. Geri izleme: Arılar ve Balıklar Birbirleriyle Konuşabiliyor! - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

  4. Geri izleme: Arılar ve Balıklar Birbirleriyle Konuşabiliyor!

  5. Geri izleme: Çevre Haberleri - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

  6. Geri izleme: Bal Arısı Gibi Konuşabileceğiz

  7. Geri izleme: Arı Koridoru: Tozlaşma Yapan Arılar ve Böcekler için Bahçe

  8. Geri izleme: Faydalı Böcekler, Bahçe ve Tarımda Biyolojik Mücadelede Yararlı Oluyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir