Plastik Avrupa’da Yasaklandı!

Avrupa’da Tek Kullanımlık Plastik Yasaklandı!

Avrupalı parlamentosu, tek kullanımlık plastik ürünleri yasaklayan ve 2021 yılına kadar yürürlüğe girecek olan yeni bir yasayı onayladı. Bu sayede, plastik kullanımı ve plastik atık üretiminde yeni bir yola girilmiş oldu.

Avrupa'da tek kullanımlık plastik yasaklandı.
Avrupa’da tek kullanımlık plastik yasaklandı.

Deniz çöpünün %80’i plastiktir ve bu deniz ekosistemini tahrip ederek vahşi yaşamın yok olmasına sebep oluyor. Bunun önüne geçmek için yasalar çıkartmak ve bunları uygulamak zorunlu bir durum olduğu bu günlerde Avrupa Parlamentosunda 2021 yılına kadar AB üyelerinde yasaklanacak malzemeler şu şekilde ortaya çıktı.

• Tek kullanımlık çatal bıçak takımı
• Tek kullanımlık tabaklar
• Pipetler
• Pamuk çubukları
• Balon çubukları
• Polistiren kaplar

Plastik Problem ne kadar büyük?

AB’nin konuyla ilgili araştırmasına göre, her yıl yaklaşık 150.000 ton plastik Avrupa sularına atılıyor. Bu, küresel sorunlara yalnızca küçük bir katkıda bulunuyor ve yılda yaklaşık sekiz milyon ton dünya okyanuslarına giriyor. Ve orada, okyanus akıntıları üzerinde çok uzaklara gidebiliyor. Bu durumla ilgili en güzel örneği “Plastik Ölüm: Plastiğin Çevreye ve Canlılara Zararları” adlı yazımızdan okuyarak öğrenebilirsiniz.

Bunlara ek olarak, AB devletlerinin 2029 yılına kadar plastik şişeler için % 90’lık bir toplama hedefi elde etmesi gerekiyor. Ayrıca bu yasa ile, tüketicinin sorumluluğunda olmak yerine üreticinin geri dönüşüm için ödediği “kirleten öder” uygulamasının daha katı bir uygulaması ortaya çıkmış olacak.

İkinci en çok kullanılan tek kullanımlık madde olan sigara izmaritlerinin kamu tarafından toplanmasının maliyetlerini karşılamak için tütün şirketlerinden talepte bulunulacak. Bu noktada alınacak her önlem çok büyük önem arz ediyor; sigara izmaritlerinin toprak ve suya onlarca farklı zararlı madde karıştırma potansiyeli göz önüne alınınca çözüm bulunması gerekli konuların başında gelmesi de kaçınılmaz bir hal almış durumda.

Ayrıca, tütün filtreleri, plastik bardaklar, hijyenik havlular ve ıslak mendil gibi malzeme üreticilerinin, kullanıcılara bunları nasıl uygun bir şekilde bertaraf etmeleri gerektiğini net bir şekilde açıklamaları gerektiği çevre bilinci yaklaşımının artırılmasına yönelik yeni bir odaklanma ortaya konulması hedefleniyor.

Kaynak: European Parliament approves ban on single-use plastics, Ban on single-use plastic items approved by European Parliament, Single-use plastics ban approved by European Parliament,

Plastik Avrupa’da Yasaklandı!” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Dünya için bir şey yap!: Dünyamızı hep birlikte nasıl kurtarabiliriz? - Çevre Bilinci - Çevreci, Doğa Sever ve Yeşil Platform

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir