Ağaç Dikmek İklim Değişikliği ile Mücadele Etmenin En Önemli Yollarından Birisidir

İklim Değişikliği ile Mücadele için Ağaç Dikmek

Hava olayları bu yıl dünya çapında her zamankinden farklı olarak daha büyük zorluklar çıkarttı ve iklim değişikliği ile mücadele etmemiz gerektiği gerçeğini bizlere belkide binlerce kez gösterdi. Bu olayların bazıları yıllardır vardı ve oluyordu ama artık şiddetleri ve olduğu yerler değişti ve arttı. En büyük sebebi ise aşırı tüketim! Doğayı resmen talan ettik; özellikle çok sayıda orman alanı ve milyonlarca ağacı kestik, kökledik…

Ağaç Dikmek İklim Değişikliği ile Mücadele Etmenin En Kolay Yoludur
Ağaç Dikmek İklim Değişikliği ile Mücadele Etmenin En Kolay Yoludur

Değişen iklimi eski haline getirmek için küresel ısınmaya dur dememiz gerektiğini uzun zamandır biliyoruz. Fakat hem bireysel ve hem de özellikle devlet yönetimleri olarak bu konuya gereken önemi vermiyoruz. Fakat geleceğimizi kurtarmak ve yeni nesillere bizim yaşadığımız dünyadan çok daha kötü olmayan bir yaşam alanı bırakmak için iklim değişikliğiyle mücadele etmeliyiz. Küresel ısınma en çok karbon dioksit salınımının artışı ile yükselmektedir. Bununla da en iyi mücadele şekli ağaç dikmek diyebiliriz. Tabiki de sadece ağaç dikerek savaşamayız ama bize farklı yöntemler bulana kadar yardımcı olacak en güçlü imkanı ağaçlar sağlayacaktır.

Lütfen okuyunuz: Ağaçların Faydaları Nelerdir? Ağacın Önemi Nedir?

Ağaç dikerek atmosfere salınmış olan karbondioksiti toplama şansımız olur. Ağaçlar yaşamlarını sürdürürken, bu karbonsioksite ihtiyaç duyarlar ve bünyelerine alırlar. Büyümelerini de sürdürdükçe kalıcı bir şekilde karbon olarak hapsederler gövdelerine. İşte o yüzden ağaç dikmek küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadele etmek için en ucuz yöntemdir.

Devletler büyük ağaç dikme programları hazırlıyor ve uyguluyorlar. Bireyselde çabalar var ama hızlı ısınmanın önüne geçemiyoruz. Hem ağaç dikme sayımızı arttırmalı ve hem de ekstra farklı önlemler ve kısıtlamalar alarak iklim değişikliğini durdurmalıyız. Bunun için dronlardan bile faydalanmaya başladık. Ayrıca, ağaçların ve ormanların ortadan kaldırılmasına da engel olmamız gerekiyor. etişkin bir ağaç ve yüz yıllık ormanlar kolay kolay ortaya çıkmıyor maalesef.

Lütfen ağaç dikin! Her yıl daha çok; yaşınız kadar mesela 🙂

Kaynak: Examining the Viability of Planting Trees to Help Mitigate Climate ChangeTree planting ‘has mind-blowing potential’ to tackle climate crisis

Ağaç Dikmek İklim Değişikliği ile Mücadele Etmenin En Önemli Yollarından Birisidir” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Tohum Topu (Bombası) Nedir? Nasıl Yapılır ve Ekilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir