Çevreci ve Sürdürülebilir Tatil: EkoTurizm Nedir?

Eko-Turizm

Son yıllarda, sürdürülebilirlik yaklaşımı çerçevesinde çevreci ve ekolojik seyahate olan ilgi arttı. Bu artış, geleneksel güneş/kum yani yaz turizmine olan ilgiyi geride bırakmaya başlamış görünüyor. Ekoturizm farklı isimlerde de adlandırılmaktadır. Bunlar, sürdürülebilir turizm, yeşil turizm, doğa turizmi, sorumlu turizm, etik turizm ve bilinçli seyahat olarak sayılabilir.

Basit bir anlatımla, ekoturizmin kavramı, belirli bir varış yerinin hem EKOlojisi hem de EKOnomisi üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan seyahattir. Pek çoğumuz ekoturizmin gerekli olduğu şekilde doğayı ve yaban hayatı korumakla ilgili olduğunu düşünmektedir. Ancak bir varış noktası veya işletmenin turizm geliştirme stratejisi yerel halka gerçekçi finansal faydalar sağlamazsa, bu gerçekten ekoturizm değildir.

Çevreci ve Sürdürülebilir Tatil: EkoTurizm
Çevreci ve Sürdürülebilir Tatil: EkoTurizm

Bunu da okumalısınız: Doğa yürüyüşü nedir?

Ekoturizm ilkeleri

Ekoturizm esas olarak doğa / vahşi yaşam korumacılarını, yerel toplulukları ve sorumlu seyahat endüstrisini, kısa vadeli kârlardan ziyade uzun vadeli sürdürülebilirliğe odaklı gelişim sağlanmalıdır.

Amaç, yerel flora / fauna, yerel halk, seyahat endüstrisi paydaşları ve gezginler gibi turist konaklamalarını (otel, pansiyon vb.), etkinliklerini ve ilgili herkese fayda sağlayan konumlar geliştirmektir.

Çevre ve kültür bilinci inşa edilmeli

Eğitim, hem yerli halk hem de ziyaretçiler için ekoturizm girişimlerinin kilit bir yönüdür. Bu çabaların çoğu farkındalığı arttırmaya, insanları çevresel konulara duyarlı (çevre duyarlılığı) ve bilinçli (çevre bilinci) hale getirmeye ve ziyaret ettikleri yerlerde ki etkilerinin farkında olmalarını teşvik etmelidir.

Buraya gitmelisiniz: Sapanca Gölü

Düşük etkili ekolojik turlar ve tesis tasarımları üzerinde çalışılmalı

Odak noktası tamamen sürdürülebilirlik ve negatif karbon ayak izi seyahatini en aza indirgemek olmalıdır. Yenilenebilir enerji kaynakları (rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi gibi) tercihi yapılmış ve tüm yapı malzemelerinin yerel olarak tedarik edilmesini sağlamış olmalı. Geliştirme aşamasından uygulamaya kadar her aşamada düşük etki sağlamak için bilinçli bir şekilde düşünülmüş olan bir çevreci yapıya ulaşmalıdır.

Buraya gitmelisiniz: Güzelcehisar lav sütunları

Kaynak: WHAT IS ECOTOURISM? (THE HISTORY & PRINCIPLES OF RESPONSIBLE TRAVEL)

Çevreci ve Sürdürülebilir Tatil: EkoTurizm Nedir?” hakkında 1 yorum

  1. Geri izleme: Sapanca Gölü: Marmara'nın İncisi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir