Ağaçlar Şarkı Söylüyor! Evet Ağaçların Şarkıları Var!

Ağaçların Şarkıları

Biyolog David George Haskell ağaçların seslerini inceleyerek ve ağaçların şarkı söylediğini tespit etmiş. Bu çalışmanın bir çıktısı olarakta, Ağaçların Şarkıları adlı “The Songs of Trees” kitabını yazmış. Rüzgar, yağmur, yaban hayatı ve yaprakların ve dalların farklı boyut ve şekilleriyle nasıl etkileşime girdikleri, David George Haskell’in ağaçların “farklı sesleri” olarak adlandırdığı şeyi oluşturuyor. Evet, ağaçlar şarkı söylüyor!

Ağaçlar Şarkı Söylüyor! Evet Ağaçların Şarkıları Var!
Ağaçlar Şarkı Söylüyor! Evet Ağaçların Şarkıları Var!

Ağaçların konuştuğunu, uyuduğunu ve hatta kalp atışlarının olduğunu biliyoruz. Şarkı söylemeleri ise farklı bir şey gibi dursa da doğanın mucizeleri bitmiyor.

Peki Haskell keşfetmiş bu durumu? “İlk olarak, kuşlarla ilgili çalışmalarım ve öğrencilerle yaptığım çalışmalarda, onlara kuş sesleri öğreterek-bu gerçekleşmeye ulaştım. Bunun bir parçası olarak, kulaklarımızı tüm akustik ortama açmaya çalıştık ve bunu birkaç yıl yaptıktan sonra, çevremdeki ağaçların kendi farklı seslerine sahip olduğu ve her türlü öykünün bu seslere bağlı olduğu çok açıktı.” diye söylüyor biyolog Haskell.

Ağaçlar Nasıl Şarkı Söylüyor?

Bir ağacın en belirgin sesi, rüzgarın ağacın içinden geçmesidir ve tabii ki, ağaç daha sonra titreşerek, titreyerek ve dallardan ve yapraklardan geçerken havayla temas ederek bir tepki verir. Ve her ağacın kendi mimarisi vardır. Her yaprağın kendi sertlik derecesi ve şekli vardır.

Her türün kendi yağmur şarkısı, kendi yağmur sesi vardır. Bazı bitkilerin büyük sert yaprakları, küçük yaprakların sıkı küçük dizilimleri çok daha derin bir bas notasına sahiptir. Biyolojik çeşitliliği gözlerimizle görebiliriz, ancak kulaklarımızı açarsak, çeşitliliği duyabiliriz de. Yağmur üzerine düştükçe her bitkinin kendi sesi üretir.

Sıra şimdi sizde! Dışarı çıkın. Özel bir yere gitmenize gerek yok. Sadece mahallenize gidin ve tekrar tekrar, tekrar tekrar, kulaklarınızı açın ve etrafınızdaki sesleri toplayın. Bunlar üç ses veya araba sesleri veya kuş sesleri olsun. Yargı olmadan, sadece bilincimize akan seslerin fiziksel deneyimi için deneyin. Bunu tekrar tekrar yapın ve ağaçların size yardımcı olduğunu ve şarkılarını size dinlettiklerini göreceksiniz.

Son olarak Haskell’e göre: “Bence bir ağaç gerçekten bir birey değil, bir topluluk. Bir şebekeden oluşur.”

Kaynak: Meet the biologist who says trees have their own songs

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir